لیزر فرکشنال co2چیست؟

لیزر fractional co2 یک تکنولوژی بسیار پیشرفته در بهبود اسکارهای آکنه (جوش) ، سوختگی ، منافذ ، جوانسازی و سفت کردن پوست و ترک های پوستی می باشد که در جوامع امروز با توجه به این که اکثر مراجعه کنندگان شاغل می باشند و یا دانشجو ، و نمی توانند با لیزر Co2 معمولی مدت چند هفته چهره خود را پوشیده و یا پانسمان کنند ، طریق بسیار محبوبی در درمان گونه ها ضایعات پوستی از جمله جوانسازی ، از بین بردن اسکارها ، آکنه ، سوختگی و یا جراحی و ترک های پوستی می باشد که تقریباً بدون درد و بدون نیاز به استراحت و یا پانسمان می باشد.در مواردی که میخواهیم فرد سریعتر به نتیجه مطلوب برسد میتوانیم میکرودرمابرژن را با لیزر فرکشنال همهنگام انجام دهیم و دراید به نتیجه تعداد جلسات لیزر کمتر ی دربایستن باشد.

لیزر فرکشنال co2چیست؟

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال

تاریخچه

از سنه ۱۹۹۵ تا کنون لیزر فرکشنال معمولی بهترین طریق غیر جراحی ، جهت از بین بردن چین چروک و صاف کردن چالهای صورت محسوب می شد. لیزر Co2 معمولی می تواند جوانسازی بسیار خوبی در چهره ایجاد کند و پوست را بسیار سفت و صاف نماید ولی عوارضی از خویش بجا می گذارد که گاه تحمل آنها برای بیماران بسیار مشکل است ، از جمله طولانی بودن سررسید التیام بخشی پوست که گاهی به ۲ هفته می رسد و در این مدت پوست باید زخم‌بندی باشد قرمزی پوست که گاه الی ۴ یا ۶ ماه به درازا می انجامد . و در پوست ما ایرانیان ممکن است تیرگی پس از لیزر نیز نگریستن شود.

در چند سنه اخیر تکنولوژی جدیدی به نام Fractional Laser بوجود آمده است که به طور قابل ملاحظه ای زمان التیام بخشی پوست و همچنین عوارض دیگر لیزر را کاهش می دهد.با لیزر فرکشنال روشنایی لیزر (beam) به تعداد زیادی شعاعهای کوچکتر (microbeam)تقسیم می شود. وقتی این شعاعهای کوچکتر به پوست بر خورد می کنند نقاط کوچکی از پوست که بین این شعاعهای لیزری قرار گرفته است و با لیزر برخورد نمی کند تندرست می ماند.

این نقاط تندرست پوست باعث تسریع روند ترمیم پوست می شوند و هر چه پوست سریعتر التیام پیدا کند شکیبیدن عوارض همانند قرمزی و یا تیره شده پوست کمتر می شود.

نقاط کوچکی که توسط شعاعهای کوچکتر لیزر شده اند microtreatment zone نامیده می شوند و جراحت این ستونهای لیزر شده که تا عمق ۱۰۰۰ میکرون تو پوست می باشد باعث تسریع کلاژن سازی در پوست و جوانسازی میگردد.

در دیاگرام بالا :

تقدیر قرمز سمت چپ پرتو دهنده لیزر Co2 و erbium معمولی می باشد. که در آن سطح پوست بدست گرما بالای لیزر برداشته شده است (ablative). چون این لیزر ها fractional نیستند ، همه پوست در منطقه تحت شفا برداشته شده است و یک زخم باز بجا باقیمانده است که سررسید زیادی برای ترمیم نیاز دارد.

در قسمت دوم دیاگرام

لیزر فرکشنال Co2 را پرتو می دهد که در آن سطح پوست با عمق ۷۰-۱۰۰ میکرون برداشته شده است ، این لیزر fractional است و پوست بسیار سریعتر التیام می یابد ، ولی عمق نفوذ لیزر به اندازه کافی زیاد نبوده الی بتواند سبب کاهش چروک و یا سفتی و جوانسازی پوست گردد.

در سرنوشت سوم دیاگرام

لیزر nonablative fractional نگریستن می شود که در آن ستون های عمیقی از پوست لیزر شده است اما ستونها (ablative نبوده) یا به اصطلاح برداشته یا خالی نشده است. این لیزرها erbium glass هستند و ستونهای کوچکی از پوست با حرارت لیزر کلاژن سازی و در نتیجه کاهش چروک و یا صاف کردن پوست را سبب می شوند. مثال روشن این لیزرها fraxel می باشد. این لیزر برای بهبودی سطح پوست و پرکردن چروک ها و آشکاری آکنه و کوچک کردن منافذ بسیار عالی می بلاشند ولی درمانهای انبوه نیاز می باشد الی بتوان به نتیجه دلخواه دست یافت.

جدیدترین تکنولوژی

جدیدترین تکنولوژی لیزر Co2 fractional laser ablative می باشند (ablative به معنی استحصال پوست می باشد) که در آن ستونهائی از پوست (طبق دیاگرام آخرین سمت راست) عملاً برداشته می شود و این ارکان به صورت تونلهائی خالی در پوست باقی می ماند.

این خود می تواند سبب از بین بردن چروک و سفت کردن پوست به میزان بسیار بیشتری نسبت به سایر گونه ها لیزرهای nonablative از آنگونه fraxel شود.

مزیت لیزر های جدید

این لیزرهای جدید fractional Co2 این مزیت را دارند که با عمق نفوذ بسیار زیاد ۶۰۰-۱۰۰۰ میکرون و به دلیل وجود پوست سالم در اطراف این ستونهای خالی ترمیم بسیار سریعتر و همچنین کاهش عوارض و کاهش موعد ترمیم را به دنبال دارند.

لیزر فرکشنال Co2 یک لیزر Co2 اصلاح شده است که عوارض لیزر Co2 معمولی را ندارد ولی از مزایای خوب آن در درمان ضایعات زیر بهره‌گیری می توان کرد.

۱-چروک ریز
۲-اسکار (فرورفتگی) جوش ، یا آکنه
۳-پیری پوست
۴-اسکار ناشی از سوختگی یا بریدگی
۵-اسکارهای پس از جراحی
۶-منافذ مفتوح پوست
۷-سفت شدن پوست
۸-چروک پلکها
۹-ترکهای پوستی شکم و بدن
۱۰-لکه های ناشی از افزایش سن

تفاوتهای لیزر Co2 معمولی با لیزر فرکشنال Co2

در لیزر فرکشنال Co2 بر خلاف لیزر Co2 معمولی نیاز به بیهوشی و الی تزریق آمپول بیحسی نمی باشد. بیمار تنها با یک کرم بیحس کننده بدون درد می تواند لیزر شود.

همچنین بر خلاف لیزر Co2 معمولی بیمار در این طریق جدید fractional co2 نیاز به زخم‌بندی ندارد . فقط از کرمهای ترمیم کننده استفاده می کند و دو روز پس می تواند از کرمهای پوشاننده و آرایشی استفاده نماید. ترمیم پوست در شیوه fractional co2 حداکثر ۶-۵ روز ط ول می کشد در حالیکه در لیزر Co2 معمولی بین ۲ تا ۳ هفته. در طریق fractional بیمار فقط برای ۳-۲ روز قرمز است در حالیکه در لیزر Co2 معمولی بین ۲ لغایت ۶ ماه قرمزی می تواند ادامه یابد. شکیبیدن تیره شدن پوست در لیزر fractional co2 بسیار کمیاب است. در حالیکه در Co2 معمولی این ریسک بالا است.

لیزر فرکشنال Co2 را می توان در گردن و پشت دستها و یا قسمت های دیگر تن نیز برای شفا انواع ضایعات پوستی مشابه جوانسازی پشت دستها لکه های پوستی ۰ ترکهای شکم اسکارهای سوختگی و یا جراحی نیز بکار برد.

اثرات لیزر فرکشنال Co2 برای جوانسازی پوست

لیزر فرکشنال Co2 دو تقسیم نشان بر روی پوست دارد: اثرات سطحی و عمقی .

• اثرات سطحی:

این لیزر فرکشنال Co2 مربوط به تجدید کردن سلولهای اپیدرم است که موجب میشود که پوست صریح تر شده و رنگ پوست یکنواخت تر شود. کک مک و لک های سطحی پوست نیز کمرنگ شده یا از بین میروند. منافذ پوست نیز بعد از لیزر فرکشنال بسته تر میشود.این اثرات چند هفته بعد از انجام لیزر نگریستن میشود.

• اثرات عمقی:

لیزر به دگرگونی ها کلاژن های پوست مربوط میشود. این اثرات دربرگیرنده رفع چین و چروکها و سفت شدن پوست میباشد. قوام و فرم پوست نیز بعد از لیزر فرکشنال بهبود می یابد.بدلیل اثری که لیزر فرکشنال در نوسازی کلاژنهای پوستی دارد سپریدن این لیزر در افرادی که هنوز چروکهای پوستی و شلی پوست ندارند مایه به تاخیر انداختن روند پیری پوست میشود. در واقع لیزر فرکشنال نقش پیشگیری از کهولت در این کسان را دارد.این اثرات لیزر چند ماه پس از سپریدن لیزر مشاهده میشود.

مزیت لیزر فرکشنال Co2

این دستگاه پیشرفته بدون اینکه زخمی برروی پوست برپایی کند، خطوط پوست راازبین می‌برد، موجب افزایش قوام پوسـت شـده و رشته‌های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می‌کـند . ازدیگر مزیـتهای این دستگاه این است که نـتـیجه بدست آمـده از آن مانـدگاری طولانی مدت دارد، از سوی دیگر دقت سپریدن شغل این دستگاه بالا است و میزان خطای ناشی از بی‌دقتی را به دست کم می‌رساند.

بیمار بعد از سپریدن لیزرفراکشنال نیازی به استراحت و مراقبت ندارد. با توجه به اینکه لیزرفرکشنال تنها بر بخشی ا ز پوست به چهره ستونهای گرمایشی نشان می‌کند آفت کمتری به پوست می رساند به همین دلیل اولاً ترمیم و بهبودی بعد از لیزر سریعتر چهره می گیرد ، ثانیاً عوارض زودهنگام پس از لیزرهای قبلی مشابه قرمزی، تورم و ادم بسیار کمتر ایجاد می شود و به همین دلیل فرد می تواند تندتر به سرِکار برگردد.

تکنیک پیشه با لیزر فرکشنال Co2 (فراکسل) :

برای بـدست آمدن بهـترین نتیجه ۳ لغایت ۶ جلسه بهبود با فاصـله ۳ الی ۶ هفـته لازم اسـت. در هر جـلسه درمانی حـدود ۲۰% از وسعـت باره شفا تحت کارایی لـیزر پیمان می‌گـیرد و بقیه ۸۰% تندرست می‌مـانـد. بـه همـین انگیزه برروی پوست هیچ وجه زخم واضحی برپایی نمی‌شود. در جلسات بعدی مناطق باقیمانده از جلسه پیش لیزر می‌شوند. نتیجه بهبود به تدریج بدست می‌آیـد وبه هیچ عنوان نمی‌توان بر بنیاد نتیجه حاصله در جلسه اول در باره کارایی گذاری دستگاه داوری نمود.

از دیگر موارد برتری لیزر فراکشنال این است که دردناک نیست و بیشینه با یک کرم بیحس کننده می‌توان موضع را لیزرکرد. محل سپریدن لیزر نیز نیازی به پانسمان ندارد و برای مدت موعد اختصار قرمز می‌شود که بدون احتیاج به دارو، بطور خودبخود و در مدت زمان کوتاه برطرف می‌شود.

دستگاه لیزر فرکشنال که بنام لیزر فرکشنال دی اکسید کربن CO2 معروف است وسیله ای است که علاوه بر بهبودی قابل ملاحظه اسکارها و جوشگاه های پوستی در شفا پیری پوست خصوصا شلی پوست و چروک های بعید چشم و دوردهان هم کاملا کارساز است .

کاربردهای درمانی لیزر فرکشنال

• تفریق و حذف خطوط چین و چروک .
• کاهش لک ، آکنه و اسکارها .
• ترمیم آسیب های آفتاب روی پوست چهره ، گردن ، شانه ها و دست .
• کاهش رنگدانه های عمیق و زیاد بسیار ( رنگدانه های ویس تر و یا قطعه های قهوه ای در پوست )
• بهبود عمیق تر چین و چروک ، اسکارهای جراحی، خلل و فرج، پسمان ها عروقی .
• درمان اسکارهای آکنه، سوختگی و جراحی .
• شفا پیری پوست و پیگمانتاسیون .
• شفاف سازی پوست های گزند دیده در نشانه نور .
• تفریق Fine line ها و چروکها و شفا فروتنی پوست .
• بستن حفره ها و منافذ پوست بدن .
• بهبود کامل جای جوش صورت و بدن .
• بهبود کلیه استرچ مارک ها .

مراقبت های بعد از انجام لیزر فرکشنال

دستکاری نکردن و نکندن دلمه های ایجاد شده و مصرف مداوم کرم های ترمیم کننده پس از ریختن دلمه ها .

استفاده مداوم و دقیق از ضد آفتاب و خودداری از تماس طولانی مدت با آفتاب، حمام آفتاب یا آفتاب سوختگی ،
پرهیز از پیمان اخذ طولانی مدت در جلوی مانیتور بعد ازریختن دلمه ها

نکته: چنانچه علاقمند هستید دوره بهبودی تندتر به پایان رسیده و زودتر به سرکار خود برگردید، حتماٌ پزشک خویش را مطلع سازید. این مسئله به راحتی قابل اتمام است اما تعداد جلسات درمانی زیادتر خواهد شد.

نکات قابل پروا

۱- دستورالعمل های ارائه شده بدست پزشک را به دقت به کار گیرید الی با تفریق عوارض تاب خواسته احتمالی، نتایج درمانی چشمگیرتر شود.

۲- مصرف منظم کرم های ترمیم کننده تا زمان ریزش دلمه ها منجر به کاهش دوره استراحت و برپایی نتایج چشمگیرتری می گردد.

۳- چنانچه سابقه ابتلا به تب خال دارید، بایستی مصرف قرص آسیکلوویر را ۲۴ ساعت قبل از لیزر آغاز کنید. در صورت عدم مصرف دارو و عود تب خال بر روی زخم برآمده از لیزر، گمان کردن عوارض پوستی به شدت افزایش می یابد.

۴- قبل از لیزر از برنزه نمودن خویش و تماس طولانی مدت با آفتاب پرهیز نمائید.

۵- چنانچه بعد از لیزر مبتلا تراوش از منطقه درمان، تورم یا درد گردیدید، بلافاصله جهت آغاز آنتی بیوتیک مناسب به پزشک خویش مراجعه نمائید.

۶- خودشویی ۲۴ ساعت بعد از لیزر بلامانع است، اما از پاشیدن مستقیم آب دوش بر روی منطقه لیزر شده خودداری کنید. وانگهی از کشیدن لیف بر روی مناطق تحت درمان تا سررسید باقی ابقاء دلمه ها خودداری کنید.

۷- به دنبال ریزش کامل دلمه ها استفاده از حجم های مناسب ضد آفتاب های استاندارد هر ۲ ساعت یکبار حتی در خانه ضروری است.

۸- در صورت عدم اتمام مراقبت های کافی از پوست لیزر شده، گمان کردن برپایی عوارضی همچون اسکار، افزایش یا تفریق پیگمان( رنگ) پوست، عفونت محل درمان، قرمزی طولانی مدت پوست افزایش خواهد یافت و نتیجه شفا به مخاطره می افتد.

۹- پزشک در برخی از افراد ۲ هفته بعد از لیزر ، داروی هیدروکینون یا ترتینوئین موضعی را جهت ایجاد نتایج بهتر ابتدا خواهد نمود.

۱۰- چنانچه تحت بهبود با آکوتان( ایزوترتینوئین خوراکی) بوده اید بایستی انجام لیزر را تاچند ماه به تعویق بیندازید.

سوالات متداول:

آیا شیوه درمانی لیزر فرکشنال دردناک است ؟

بیشتر بیماران روند مداوا با لیزر فرکشنال را تحمل میکنند اما حس سوزش و خارش ناشی از لیزردرمانی میتواند لغایت حدی بیمار را ناراحت کند. از اینرو سعی میشود لغایت با مالیدن کرم های بیحسی موضعی و به کارگیری دستگاه های خنک کننده پوستی حس سوزش بیمار به کمینه رسانده شود . سئانس های درمانی بسته به گستره منطقه بیست الی چهل دقیقه بطول میکشد .

لیزر فرکشنال چه هنگام اثرات بهبودی خود را بروز میدهند ؟

دو هفته پس از سئانس درمانی پیش درآمد پوست بیمار روشنتر و شفاف تر از گذشته بنظر آمده و بدین ترتیب با محافظت خوب پوستی از اثرات ناپسند آفتاب هر سئانس بیشتر به نتیجه قابل قبول نزدیکتر خواهیم شد . میزان بهبودی دراسکارهای جوش های جوانی و اسکارهای آتروفیک پس از ۴ سئانس در نزدیک ۶۰ درصد است . تأثیر دلخواه مداوای چروکیدگی و خضوع پوست چهره و گردن مریض ۳ الی ۴ ماه بعد از آغاز شفا و یا پس از سومین سئانس درمانی مشاهده خواهد شد که انگیزه آن تأخیر فرآوری کلاژن و الاستین توسط سلول های فیبروبلاست است . با این هستی میتوان گفت که نتیجه مطلوب توسط آمده پایداری زیادی داشته و الی دو سنه رضایت مریض را جلب خواهد کرد . با اضافه کردن روش درمانی رادیو فرکوئنسی به لیزر فرکشنال میتوان تأثیر این لیزر بر روی پوست را افزایش داد .

آیا مریض میتواند در خلال این طریق درمانی داروهای ویژه آکنه و یا چروک های پوست خود را بکار ببرد ؟

بیمار یک هفته بعد از مداوا با لیزر فراکشنال میتواند همگی کرم ها ، لوسیون ها و داروهائی که قبلا بکار میبرده را کاربرد کند .

آیا لیزر فرکشنال برای زدودن چروکیدگی و تیرگی پوست دور چشم میتواند گذرگاه حلی قابل قبول باشد ؟

این لیزر برای رفع پف کردگی پلک ها و یا افتادگی لک فوقانی پسندیده نیست اما برای رفع پف خفیف ، تیرگی وچروک های پلک تحتانی میتوان از لیزر فرکشنال نتایج بی اندازه ای کسب کرد .

لیزر فرکشنال برای زدودن خطوط و چین های پیشانی طریق مناسبی است ؟

لیزر فرکشنال برای از میان بردن خطوط و چین های پیشانی نمیتواند روش مناسبی بحساب آید زیرا دلیل اصلی شکل گیری این چین های پیشانی انقباض عضلات پایین پوستی است . این خطوط و چین ها که بیشتر با حرکت عضلات پیشانی مشخص تر میشوند با تزریق بوتاکس الی حتماً بسیاری محو میشوند .

آیا برای پاک کردن کک و مک و یا برداشتن خال ها میتوان از این طریق بهره جست ؟

لیزر فرکشنال برای خالبرداری طریق مناسبی نبوده و تأثیر چندانی هم در این رابطه ندارد ولی در شفا و پاکسازی پوست از کک ومک و حقیر کردن روزنه های پوستی شیوه درمانی مناسب و مهمی است .

برای رفع و مداوای اسکارهای عمیق ، تکرار دوباره سئانس های درمانی لیزر فرکشنال امکانپذیر است یا نه ؟

برای بهبودی وضعیت اسکارهای عمیق میتوان یک دوره بهبود با لیزر فرکشنال را تکرار رو کرد اما سئانس پس از دوره درمانی باید ۶ لغایت ۱۲ فاصله زمانی داشت باشد و یا اینکه هر ۳ الی ۴ ماه یکبار لیزرتراپی عملی گردد .

آیا لیزر فرکشنال عوارض جانبی هم برای فرد دارد ؟

اعمال لیزر فرکشنال برای افرادی که پوست نسبتا طایفه ای دارند میتواند با عارضه جانبی هیپرپیگمنتاسیون و یا ویس تر شدن پوست به اتفاق باشد از اینرو برای اجتناب از این شکیبیدن بعد از معاینه فرد، پوست شخص برای این شیوه درمانی آماده میگردد . اگر شخص در گذشته پیشینه ابتلا به بیماری تب خال داشته باشد ، استفاده از داروهای پیشگیری کننده از بیماری های ویروسی دستور بایستگی دارد . وانگهی بخاطر اجتناب از بیماری های باکتریال ، پروا به شرایط بهداشتی و اگر برای ضایعه فرد عمق لیزر زیادی در عقیده گرفته شده ، استفاده از آنتی بیوتیک و آنتی ویرال تجویز میشود .

بعد از مداوا بیمار باید به چه نکاتی پروا داشته باشد ؟

– پس از سئانس درمانی با لیزر فرکشنال مریض میتواند به تکاپو های روزمره خویش بازگردد اما قرمزی و تورم منطقه لیزر شده لغایت دو هفته باقی خواهد ماند .

– لغایت چند ساعت و یا چند روز بعد از سئانس درمانی حس سوختگی میتواند هستی داشته باشد . ژل ها و یا لوسیون های ویژه سوختگی برای رفع ناراحتی پوست و برای پوشاندن و استتار قرمزی پوست میتوان از مواد آرایشی سهم جست .

– پوسته ریزی از منطقه ای که لیزردرمانی شده ۴ الی ۷ روز بعد از بین خواهد رفت . در این دوره زمانی برای تفریق اثرات مضر نور خورشید باید از کرم های ضد آفتاب که فاکتور بالائی دارند بهره‌گیری نمایش داد .

– برای اخذ نتایج دلخواه در این روش درمانی حداقل ۳ تا ۵ سئانس درمانی با فواصل ماهی یکبار کافیست . نتایج پذیرفتنی معمولا ۲ تا ۳ ماه پس از سئانس های درمانی قابل تماشا خواهد بود .

” مراقبتهای لازم بعد ازلیزرCo2 Fractional “

به دستور پزشک معالج عمل نمایید. بطور کلی موارد زیر پیشنهاد می گردد:

۱)درصورت سوزش شدید یک الی دو ساعت پس از لیزر از کیسه یخ کاربرد نمایید.(کیسه یخ رادر گاز استریل پیچیده وروی ناحیه مورد عقیده قرارداده تا از مرطوب شدن منطقه پیشگیری شود.)
۲)تا ۲۴ ساعت از شستن ومرطوب کردن منطقه عمل خودداری شود.شما می توانید منطقه لیزر شده را پس از یک روز با آب ساده وبه آرامی شستشو دهید.
۳)از اعمال هر گونه خفگی وسایش یا مشت و مال الی ۳ روز خودداری کنید .
۴)تا ۳ روزپس از عمل لیزر از شستشوی شدید با لیف وآب داغ و تراشیدن مو و آرایش کردن در محل لیزر شده خودداری کنید.
۵)از تحریک پوست با ادکلن و مواد آرایشی در بر گیرنده الکل تا ۲ هفته امتناع کنید.
۶)پس از ۳تا ۷ روز دلمه های حقیر قهوه ای رنگ در محل لیزر دیده می شود. از کندن آن به شدت امتناع کنید.این دلمه ها طی ۱-۲ هفته خود به خویش برطرف میشود.
۷)تا یک ماه از پیمان اخذ در معرض آفتاب مستقیم اجتناب نماییددر صورت پیمان داشتن در آفتاب از نگهبان هایی همانند کلاه آفتاب گیر،ماسک یا چتر کاربرد کنید.
۸)از کرمهای بعداز لیزر بهره‌گیری نمایید:
الف)پماد چشمی بتامتازون روی محل لیزر شده بمدت سه روز
ب)پماد چشمی اریترومایسین روی محل لیزر شده بمدت پنج روز
ج)کرم ترمیم کننده بمدت دو هفته
د)کرم ضد آفتاب هر دو ساعت
۹)در چهره بروز هر نوع مشکل احتمالی با پزشک معالج تماس حاصل فرمایید .

سخن آخر

برای داشتن پوستی صاف و خوب راه های زیادی وجود دارد که حتی شاید نیاز به استفاده از لیزر  فرکشنال نیز نباشد .
مثلا با نوشیدن منظم آب ، دوری از آلودگی هوا ، استفاده از کرم های ضد آفتاب و خیلی راه های دیگر میتوانید پوستی صاف و جذاب داشته باشید
اما برای اینکه بتوان فهمید محیطی که در آن هستیم آلوده است یا نه یا آن که میزان نور محیط اندازه است یا نه و یا آب که مینوشیم سالم است یا نه ، نیاز به اندازه گیری پارامتر هایی است.
این پارامتر ها را میتوانید با لوازم زیر اندازه گیری کنید :

برای آب : PH متر , اکسیژن متر , CO2 سنج , کیفیت سنج آب و مایعات و …

برای هوا: کیفیت سنج هوا  , دما سنج محیط , رطوبت سنج و …

برای نور : سولار متر , لوکس متر , یووی لایت متر  و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

دی اکسید کربن در گلخانه ها چه نقشی دارد؟

کربن یکی از عناصر مورد نیاز گیاه است که میزان آن در سنجش با سایر عناصر در بی گمان فوقانی قرار دارد. کم و بیش به ۴۰% وزن ماده خشک گیاه را کربن برپایی می دهد . گیاهان،کربن مورد احتیاج خود را از گاز CO2 موجود در هوا تامین می کنند. سرنوشت اغلب این گاز از راه روزنه های برگ که به حالت مفتوح هستند وارد گیاه میشوند .

دی اکسید کربن در گلخانه ها چه نقشی دارد؟

دی اکسید کربن

CO2

روش های تامین دی اکسید کربن در گلخانه

CO2 در یک گلخانه به دو طریق: مبادله طبیعی هوا و فتوسنتز تفریق می یابد از اینرو دربایستن به دی اکسید کربن تکمیلی هستی دارد.

مبادله طبیعی هوا :

درزها و منافذ گلخانه پروانه می دهند هوای بیرون که فقط دارای ۳۰۰ppm دی اکسید کربن می باشد ، به داخل گلخانه نفوذ کند و باعث رقیق شدن CO2 موجود در گلخانه که به روش مصنوعی فرآوری شده ، شود . در دو گلخانه با بلندی یکسان ، گلخانه ای که دارای پهنای بیشتر باشد ، حجم هوای نفوذی بیشتری خواهد داشت .

فتوسنتز : گیاهان در درازا پروسه فتوسنتز ، CO2 را باره کاربرد قرار می دهند . نرخ مصرف با توجه به نوع محصولات ، شدت نور ، دما ، مرحله رشد گیاه و میزان مواد مغذی متفاوت خواهد بود.

برای تامین CO2 می توان از روشهای زیر بهره‌گیری کرد :

۱- عملیات تهویه :

ابتدایی ترین شیوه برای جایگزین کردن CO2 می تواند عمل تهویه باشد . البته باید توجه داشت که اگر با به کارگیری روشهای دیگر تامین دی اکسید کربن ، غلظت دی اکسید کربن در گلخانه بیش از غلظت دی اکسید کربن در هوای معمولی (۳۰۰ppm)باشد نباید از تهویه استفاده شود زیرا این عمل باعث رقیق شدن دی اکسید کربن موجود در هوای گلخانه می شود .

عملیات تهویه به هدف تامین CO2 خصوصا” در گلخانه های دو جداره و در فصل زمستان که به خاطر سردی هوا ، درها و پنجره ها و منافذ گلخانه کاملا” مسدود می باشد ، زیاد بایسته است زیرا در این مواقع CO2 موجود در فضای گلخانه به وسیله گیاهان مصرف شده و عدم تعویض آن مایه کاهش عمل فتوسنتز و تفریق رشد و عملکرد می شود از اینرو باید در مواقع گرم روز ، درها و پنجره ها ی گلخانه مختصری مفتوح نمایش داد یا با استفاده از فن های آمیزه هوا ، هوای ساکن تو گلخانه را به جریان انداخت تا جابجایی هوا در اطراف بوته ها سپریدن شود . چنانچه نتوان از عملیات تهویه بهره‌گیری کرد و یا بیچارگی به دی اکسید کربن بیشتری باشد ، باید از طریق های مصنوعی تولید CO2 بهره‌گیری نمود.

۲- سوزاندن نفت و گازهای مایع ( روش گرم ) :

روش معمول افزودن CO2 در پیرامون گلخانه ، سوزاندن نفت ، گازهای طبیعی ، پروپان ، بوتان و … است که به وسیله دستگاه های مولد دی اکسید کربن و ژنراتورهای ویژه دی اکسید کربن صورت می گیرد .گازهای خروجی از بخاریهای زغال سنگی و نفتی نباید باره کاربرد قرار گیرند زیرا حاوی دی اکسید گوگرد هستند . گاز طبیعی و پروپان نسبت به سایر سوختها دارای مقدار اقلیت آلودگی می باشند و عملا” فاقد گوگرد هستند .

۱متر مکعب گاز طبیعی برابر ۰٫۷۵ لیتر نفت سفید و برابر ۱ لیتر پروپان ، جهت فرآوری مقادیر یکسان CO2 می باشد .در این طریق باید پیرامون گلخانه کاملا” مسدود باشد و سوخت مصرفی نسبتا” ناب-سره بوده و درصد گوگرد آن مختصر باشد . به طور کلی به ازاء هر ۱۰۰ متر چهارگوش فضای گلخانه ، سوزاندن ۰٫۵ لیتر در ساعت گاز مایع و یا سوزاندن ۲۵۰ سی سی نفت ناب-سره در هر ساعت برای تامین دی اکسید کربن بسنده-بسندگی می کند .وقتی که گاز طبیعی ، پروپان یا نفت سوزانده می شود ، تنها دی اکسید کربن تولید نمی شود بلکه همراه با آن گرما نیز تولید می شود ، که به طور طبیعی موجب گرم شدن سیستم گلخانه می شود .

به ازای هر مقدار گاز سوخته شده میتوان دی اکسید کربن تولید کرد؟

برآفروختن سوخت ها همچنین منجر به فرآوری رطوبت می شود . برای گاز طبیعی به ازای هر متر مکعب گاز سوخته شده ، ۱۰۰۰ لیتر (۱٫۸ کیلوگرم ) دی اکسید کربن و ۱٫۴ کیلوگرم بخار آب تولید می شود . در مورد پروپان ، مقدار نم تولید شده کمی پایین تر از گاز طبیعی است .

گرما و بخار آب فرآوری شده ممکن است مایه کارایی موضعی بردما و شیوع مرض ها در گلخانه شود . باید پروا داشت احتراق ناقص یا سرایت مواد سوختی به تو گلخانه می تواند منجر به از بین رفتن گیاهان شود .

در شرایط احتراق کامل ، گاز یا مایع نفتی ، تبدیل به آب و دی اکسید کربن می شود . در چهره به کارگیری دستگاه های مولد دی اکسید کربن ، بایستی نسبت به تنظیم صحیح آن اقدام کرد لغایت حتما” با شعله آبی بسوزد و در غیر این چهره به انگیزه ناقص سوزی ، منجر به فرآوری گازهای مضری نظیر اتیلن ( مایه پیری زود رس گیاهان خیار و گوجه فرنگی ) ، مونوکسید کربن ، پروپیلن یا بوتیلن می شود و در صوت هستی گوگرد ، گاز دی اکسید گوگرد برپایی می شود و چون پیرامون نمدار است با فرآوری اسید سولفوریک خسارات شدیدی به گیاهان گلخانه وارد می گردد( برگ سوزی ) .سوزاندن پارافین نیز گذرگاه دیگری برای تولید دی اکسید کربن در گلخانه می باشد .

۳- استفاده از دی اکسید کربن مایع (روش سرد):

یکی از شیوه های جایگزینی دی اکسید کربن در پیرامون های گلخانه ، تزریق مصنوعی دی اکسید کربن مایع به وسیله دستگاه های مولد گاز است . شکل ۱۸-۲ نمونه های از دستگاه های مولد دی اکسید کربن در گلخانه را پرتو می دهد . این طریق حتی با وجود اینکه معمولا” گران تر از شیوه های سایر است ولی مورد پسند بسیاری از تربیت دهندگان گل و گیاه قرار گرفته است .

دی اکسید کربن متراکم به چهره مایع می باشد و باید بدست یک یکتا تبخیر کن ، تبخیر شود . مزایای عمده استفاده از دی اکسید کربن مایع بر این پایه اند : سرگی محصول ، عدم فرآوری حرارت و نم ، عدم نگرانی از خسارت رساندن به محصولات ، کنترل بهتر غلظت دی اکسید کربن در گلخانه .

برای تامین دی اکسید کربن در گلخانه می تاب از سیلندرهای یا کپسولهای محتوی گاز کربنیک خالص استفاده کرد . بدین ترتیب که شیر گاز را در درازا روز ( در شب دی اکسید کربن مصرف نمی شود ) مختصری باز می کنند لغایت همواره مقدار کمی گاز در های گلخانه منتشر شود .

راه سایر تامین دی اکسید کربن به کارگیری ظروف محتوی دی اکسید کربن جامد ( یخ خشک) می باشد که قرار گرفتن در معرض هوا خودبه خود از آنها دی اکسید کربن خالص آزاد می شود . این شیوه برای گلخانه های حقیر پسندیده است و عیب آن این است که میزان گاز دی اکسید کربن حاصل به دقت قابل تنظیم و مهار نبوده و به علاوه هزینه آن بالاست .

گاهی برای تامین دی اکسیدکربن از کاه مرطوب و عنی شده با کود حیوانی که تجزیه آن دی اکسید کربن آزاد می کند ، در بین ردیفهای کشت کاربرد می شود.تامین دی اکسیدکربن از این طریق نیز قابل تنظیم و مهار نمی باشد.

چگونگی پخش دی اکسیدکربن

وجود یک سیستم پخش منتسب حائز اهمیت زیادی است. توزیع دی اکسید کربن عمدتا” به حرکت هوا در وسط گلخانه وابسته است . این موضوع ناشی متعلق به است که دی اکسید کربن در خلال پروسه پخش نمی تواند مسافت زیادی را طی نماید. پس هنگامی که برای یک محوطه کبیر و یا برای چند گلخانه متصل به هم ، فقط یک منبع دی اکسید کربن مورد استفاده پیمان می گیرد. سیستم پخش مناسبی باید نصب شود .

این سیستم باید به نوع ای طراحی شود که پخش یکنواخت و یکسانی را در سطح گلخانه ، بخصوص زمانی که از CO2 مایع کاربرد می شود ، فراهم نماید .

برای توزیع یکنواخت تر گاز CO2 در محیط گلخانه می توان به شیوه های پایین عمل کرد .

۱ – استفاده از فن دمنده فن های جریان افقی :

این روش توزیع یکنواختی را به وسیله جنبش حجم زیادی از هوا در گلخانه ( هنگامی که دریچه ها ی فوقانی بسته شده و فن های خروجی در حال پیشه نمی باشند ) فراهم می نمایند.

۲ – استفاده از سیستم توزیعی با شیر مرکزی همراه با لوله های بی همتا :

که دارای حفره هایی با فاصله مساوی می باشد برای مواقعی که از CO2 مایع بهره‌گیری می شود.

۳ – استفاده از رول ها یا لوله های پلاستیکی حفره دار

که به فاصله کمی در بالای گیاهان قرار می گیرند . دی اکسید کربن از منافذ این لوله ها بیرون شده و چون از هوا سنگین تر است به سمت ذیل گلخانه ( به طرف بوته ها) جنبش می کند.

در صورت به کارگیری سیستم حرارت موضعی می توان نازل خروجی گاز را به کانال گرمایشی وصل کرد تا گاز به اتفاق هوای گرم به طور یکنواخت و به یک نسبت در درازا گلخانه توزیع شود .

کنترل میزان CO2

کنترل میزان CO2 ورودی به گلخانه با به کارگیری سیستم تایمر و یا سیستم های حساس به روشنایی در طول روز انجام می شود و یا حتی می نا سیستم را طوری طراحی کرد که هنگام روشن شدن دستگاه تهویه ، سیستم مولد دی اکسید کربن خاموش شود . مهار کننده دی اکسید کربن ، که معمولا” یک آنالیز گر گازی مادون قرمز(IRGA) می باشد ، برای نمایش و مهار دست کم و بیشینه غلظت دی اکسید کربن در گلخانه باره کاربرد پیمان می گیرد .

نمونه های از دستگاه های اندازه گیری و مهار دی اکسید کربن در محیط گلخانه را پرتو می دهد واحد IRGA را می تاب به انفرادی یا همانند اکثر موارد در اتصال با یک رایانه کنترل کننده پیرامون بکار برد . البته واحد IRGA به یک کالیبراسیون روزمره برای اطمینان از دقت اندازه گیری نیازمند است . امروزه در گلخانه های نوین ، یک سیستم کامپیوتری دقیق ، مقادیر دی اکسید کربن را با پروا به شدت نور و سرعت جابحایی هوا تنظیم می کند ، درجه حرارت را با توجه به میزان دی اکسید کربن در طول روز بالا می برد ، هنگام عمل تهویه ، ژنراتورهای مولد دی اکسید کربن را از کار می اندازد ، در ضمن افزایش رشد گیاه را محاسبه و میزان CO2 را مطابق با نیاز گیاه به به اتفاق دما و روشنایی لازم تنظیم می کند

نقش CO2 در افزایش محصول

تزریق CO2

نقش دی اکسید کربن در افزایش محصول

کربن یکی از عناصر مورد نیاز گیاه است که میزان آن در سنجش با سایر عناصر در بی گمان فوقانی قرار دارد. کم و بیش به ۴۰% وزن ماده خشک گیاه را کربن برپایی می دهد . گیاهان،کربن مورد احتیاج خود را از گاز CO2 موجود در هوا تامین می کنند. سرنوشت اغلب این گاز از راه روزنه های برگ که به حالت مفتوح هستند وارد گیاه میشوند .

وقتی گاز دی اکسید کربن وارد سلولهای گیاه شد، در آنجا به کمک انرژی برآمده از نور خورشید به هیدرات های کربن تولید شده به سایر تقدیر های گیاه منتقل میشوند و در ساختار دیگر مواد گیاهی کمپانی می کند و موادی را که برای رشد و نمو گیاه بایسته هستند تولید میکنند. فرآیندی که در آن CO2 به کمک روشنایی خورشید در داخل کلروپلاستهای سبز به مواد هیدرو کربنه قابل بهره‌گیری در گیاه تبدیل میشود را فتوسنتز می نامند

چه مقدار از هوا را دی اکسید کربن فرا میگیرد؟

بطور متوسط ، کمی بیش از ۳% هوا را CO2 برپایی میدهد که میزان آن در شرایط فعلی ۳۴۵ قسمت در یک میلیون (ppm 345)است یعنی در هر یک میلیون کیلو هوا ۳۴۵ کیلو دی اکسید کربن هستی دارد ، میزان گاز دی اکسید کربن در هوا آزاد بین ppm 400-200 در نوسان است که معمولاً بیشترین میزان یعنی حدود ppm400 در مناطق صنعتی تماشا میشود. کربن موجود در مواد سوختی در اثناء آفروختگی تبدیل به CO2 میشود. میکروارگانیسم هایی که از بقایای گیاهی یا حیوانی تغذیه میکنند امثال انسان بر نشانه عمل تنفس ، گاز دی اکسید کربن متصاعد میکنند.

چگونگی تامین دی اکسید کربن

خروج دی اکسید کربن طی واکنشی شکل می گیرد که آنرا تنفس می نامند ،تنفس در راستی عکس فتوسنتز است. فرآیندی است که در آن انرژی اندوخته شده بر نشانه عمل فتوسنتز، آزاد میشود و این انرژی در فرآیندهای رشد گیاهی از آنگونه جذب مواد غذایی، مورد کاربرد پیمان میگیرد.

برای تامین دی اکسید کربن میتوان از سیلندرهای محتوی گاز CO2 خالص کاربرد کرد به اینصورت که شیر گاز را در طول روز اندکی مفتوح میکنند تا در فضای گلخانه منتشر شود. برای هر ۱۰۰ متر مربع سطح گلخانه در هر ساعت حدود نیمه لیتر گاز مایع و یا ۴/۱ لیتر نفت ناب-سره برای تولید مقدار گاز کربنیک مورد بیچارگی در فضای گلخانه بایستی سوزانده شود.

همانطور که میدانیم به میزان ppm300 برای مرتفع تشکیل دربایستن رشد و نمو گیاهان کافی به عقیده میرسد. این میزان برای همه گیاهان یکسان نیست. بعضی از گیاهان بیچارگی مبرم به غلظت های بالا دارند.

کمبود کربن

وقتی در فضای درون گلخانه ها،(استان هرمزگان بخصوص ناحیه شهرک گلخانه ای سرخون به دلیل شرایط اقلیمی معتدل با نم اندک در تمام فصول سهم برداری از گلخانه(پاییز، زمستان و اوایل بهار) کلیه دریچه های جانبی وسقفی در درازا روز مفتوح هستند ) در فصل زمستان به هدف جلوگیری از اتلاف حرارت، تبادلات هوای درون گلخانه با خارج بعلت مسدود بودن آنها به حداقل میرسد و این وضعیت، بخصوص در مناطق سرد و برف خیز میتواند دی اکسید کربن موجود در فضاهای گلخانه بدست فرآیند فتوسنتز ، از هوا گرفته شده و میزان آن در گلخانه بسته ، مرتب ناچیز میشود.

به دنبال این تغییر، روند فرآیند فتوسنتز نیزهمسو با آن کاهش یافته و زمانی فرا میرسد که گیاه کلاً از رشد باز می ایستد. یک برگ گیاه آفتابگردان در حال رشد ، میتواند تمام دی اکسید کربن فضای سطح بالای خود را لغایت بلندی ۴/۲ متری در مدت یک ساعت مصرف کند ، البته کل گیاهان این مقدار دی اکسید کربن را مصرف نمی کنند. به هر حال میزان دی اکسید کربن در یک گلخانه بسته شدنی است در مدت چند ساعت به نقطه بحرانی ( پایین ترین بی گمان ) تنزل کند و در نتیجه گیاه از رشد باز بماند.

غلظتی از دی اکسید کربن که مایه بروز این حالت میشود متغیر است و ارتباط کامل به نوع گیاه گلخانه ای دارد. بطور کلی زمانی این حالت رویداد می افتد که میزان دی اکسید کربن بین ppm125- 50( سرنوشت در میلیون ) باشد. اگر این کمبود به مدت چند روز در یک دوره کشت رخداد افتد ،منجر به طولانی شدن دوره کاشت و کاهش کیفیت فرآورده میشود. کمبود دی اکسید کربن شدنی است در حوالی گیاه ( سایه انداز) بیش از دیگر سرنوشت ها باشد. از این جهت تهویه گلخانه میتواند یکنواختی غلظت دی اکسید کربن را در تو گلخانه حفظ کند.

اثر تزریق دی اکسید کربن بر گیاه

نتایج حاصل از تحقیقات اثر میدهد ، گیاه وقتی به دی اکسید کربن پیامد نشان میدهد که میزان آن در اتمسفر بیش از ppm300 باشد. در بسیاری از گیاهان غلظت ppm2000 باعث افزایش رشد شده است که البته به شرایط طبیعی وارثی گیاهان در زمان ماضی برمیگردد که به غلظتهای اغلب دی اکسید کربن هوا عادت کرده و با آن شرایط سازگار باشد.

چه مقدار دی اکسید کربن برای گیاه مفید است؟

آزمایشهای متعددی در عرضهای جغرافیایی گوناگون بر روی بسیاری از گیاهان گلخانه ای نشانه میدهد که افزایش غلظت دی اکسید کربن تا میزان ۱۰۰۰-۱۵۰۰ ppm(قسمت در میلیون) برای گیاهان مفید است ، غلظت های ۱۵۰۰ ppm و بالاتر از آن بر روی گیاهان مختلف اثرات متفاوت مثبت و منفی داشته است البته باید پروا داشت که میزان دی اکسید کربن مورد دربایستن برای فتوسنتز ، وابستگی کامل و مستقیم به سایر عوامل کارساز بر این فرآیند دارد زیرا برای افزایش فرآیند فتوسنتز در غلظتهای بالای CO2 احتیاج به روشنایی و نور بیشتر است.

غلظت بالای دی اکسید کربن باعث چه می شود؟

غلظت های بالای CO2 بعلت پرتو زهری آن بر گیاه باعث کاهش عملکرد گیاه و سبب کلروزه شدن(اغلب بین رگبرگها) ونکروزه شدن برگها و نهایتاً کاهش محصول میشود. سطح آستانه تغییرات دی اکسید کربن در گیاهان متفاوت است مثلا برای گوجه فرنگی ppm2200، خیارppm1500 است. در نقاط گوناگون دنیا، تزریق نزدیک ppm1000-1500 گاز دی اکسید کربن در گلخانه ها متداول است. طبق تحقیقات به عمل آمده افزایش غلظت CO2 تا ppm1600 باعث افزایش فرآورده کاهو به میزان ۳۱% شده است.

در تحقیقات دیگر، این میزان CO2 در پیش رسی فرآورده ۲۰% کارساز بوده است. در مورد گوجه فرنگی تزریق ppm 1000 گاز دی اکسید کربن میزان فرآورده را لغایت ۴۸% افزایش داده است، همچنین تزریق همین مقدار بر روی خیار موجب افزایش وزن محصول به میزان ۲۳% گردیده است.با بهره گیری از تزریق دی اکسید کربن به منظور افزایش تحریک رشد در بعضی از گیاهان ، لزومی برای اعمال دگرگونی ها در برنامه ها و تقویم زمانی کشت گیاهان باقی نمی ماند.

افزایش غلظت دی اکسید کربن مایه تحریک و افزایش رشد گیاه

افزایش غلظت CO2 مایه تحریک و افزایش رشد گیاه میشود در نتیجه شدنی است علایم کمبود بعضی از عناصر در گیاه نما میشود. اگر مصرف کود شیمیایی نیز بیشتر شود بطور طبیعی میزان رشد افزایش خواهد یافت

اهمیت نور در رشد گیاه

نور نیز یکی از عوامل اندک کننده بشمار میرود.( بر بنیاد گزارش هوا شناسی درطول سال در بندر عباس بطور متوسط۱۷ روز آسمان ابری کامل است ) وقتی شدت روشنایی مختصر باشد میزان فتوسنتز کاهش می یابد حتی وقتی غلظت CO2 به حد لازم افزایش یابد به انگیزه کمی نور، هیچ تاثیری در روند افزایش فرآورده نخواهد داشت اگر شدت و مقدار روشنایی افزایش پیدا کند و غلظت دی اکسید کربن نیز افزایش یابد ، روند رشد افزایش میابد.

وقتی شدت نور از ۵۵۰۰ لوکس بیشتر باشد، افزایش دی اکسید کربن اقتصادی است اما کمتر از ۵۵۰۰ لوکس مقرون به صرفه نخواهد بود حرارت فیزیکی از عوامل محدود کننده محسوب میشود تامین درجه گرما مورد نیاز برای رشد یک فاکتور مهم و بنیادین بشمار میرود و قبل از اینکه به امر تزریق CO2 پروا شود دمای لازم برای رشد گیاه باید فراهم شود. افزایش درجه حرارت یومیه همراه با اضافه کردن غلظت دی اکسید کربن بسیار سودمند است . .( روشنایی و گرما در اقلیم استان هرمزگان عوامل اندک کننده محسوب نمیشوند بلکه پوشش سطوح گلخانه هارا جهت کاهش شدت لوکس نوری ودر نتیجه تفریق دما رنگ پاشی مینمایند ) .

روش تزریق CO2

با توجه به اینکه تزریق CO2 تنها زمانی موثر واقع میشود که امکان فتونسنتز میسر شود از این جهت باید تزریق آن در درازا روز از طلوع آفتاب لغایت یکساعت قبل از غروب آفتاب صورت پذیرد از طرفی در سررسید تزریق دی اکسید کربن دریچه های تهویه کاملا” بسته باشند با توجه به موقعیت گلخانه و پهنا جغرافیایی منطقه، تزریق دی اکسید کربن معمولاً از اواسط آبان لغایت میانه ها فروردین صورت میگیرد. دستگاه های مولد دی اکسید کربن در مرکزگلخانه از سقف آویزان میشوند.

شیوه معمولی اضافه کردن دی اکسید کربن به محیط گلخانه ، سوزاندن نفت، و یا گاز طبیعی است که بوسیله دستگاه های ویژه مولد چهره میگیرد.

به انگیزه شرایط اقلیمی مطلوب ناحیه احداث همتافت گلخانه ای در بندر عباس در فصل زمستان ، نسبت به اقلیم های سرد وبرف خیز، رشد گیاه در زمستان بطئی نبوده ، در نتیجه استفاده از سایر نهاد ه ها ( بذر اصلاح شده ، کود ، آب وسم پاشی بموقع و… ) موثر در افزایش تولید در یکتا سطح به به اتفاق پارامتر های محیطی از آنگونه نورو روشنایی ، دما ، دی اکسید موجود در هوا به بهره وری وبهره وری ایده آلی دست یافت .

سخن آخر

برای راه اندازی یک گلخانه نیاز به هزینه های مختلفی است

یکی از این هزینه ها تامین لوازمی است که بتوان با آن میزان CO2 ، نور ، اکسیژن ، میزان آبیاری ، زمان آبیاری را با دقت بالا اندازه گیری کرد . این لوازم عبارتند از :

شیربرقی , تایمر , کنترلر , CO2 سنج , نور سنج , یوی لایت متر , سولار متر , دما سنج , PH سنجرطوبت سنج و  …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

 

آب های معدنی موجود در بازار مضر است؟

با وجود املاح معدنی در آب‌های معدنی، کارشناسان مصرف دائمی این نوع آب را پسندیده نمی‌دانند. در برخی موارد، به گزیده تر برای افرادی که در نواحی کلیه، مثانه و مجاری گوناگون بدن، مستعد سنگ‌سازی هستند، مصرف همیشگی آب معدنی توصیه نمی‌شود، زیرا سنگ‌سازی بدن به انگیزه غلظت املاح، تسریع می‌شود.همچنین باید توجه داشت که در آب لوله کشی هم برخی املاح وجود دارد که میزان آن کمتر است، برای مثال، در هر لیتر آب لوله کشی، حدود دو میلی لیتر فلوراید هستی دارد و چنانچه بخواهید فلوراید بیشتری مصرف کنید، می‌توانید آن را از طریق مصرف نمک، بعضی از محصولات لبنی و مواد دیگر تأمین کنید.

آب های معدنی موجود در بازار مضر است؟

آب های معدنی موجود در بازار مضر است؟

چرا نوشیدن آب های معدنی زیان دارد

بطری‌ های پلا ستیکی آب های معدنی که در فروشگاه‌ های عرضه مواد غذایی، در معرض تابش روشنایی آفتاب حفاظت می‌شوند، غیر قابل بهره‌گیری و سرطان زا هستند

آفتاب، آب‌های بطری شده را سرطان‌زا می‌کند

برخی فروشندگان برای بازارگرمی، آب های معدنی‌ را پشت شیشه مغازه و ذیل نور آفتاب می‌چینند که این کار به شدت بر کیفیت آب معدنی تأثیر منفی می‌گذارد.وقتی بطری‌های پلاستیکی برای مدت طولانی در معرض روشنایی خورشید می‌مانند، مشتقات نفتی پلاستیک جدا شده و وارد آب می‌شود.این مواد نفتی افراد را دچـار بیماری‌های خطرناکی همانند سرطان می‌کنند.

ترکیبات شیـمیایی موجـود در بطری‌های پلاستیکی، بیشترین تأثیر خویش را بر غدد چربی و لنفاوی می‌گذارد و در بعضی بافت‌های بدن، باعث بروز تومور می‌شوند.اگر این آب معدنی‌ها در معرض گرما یا روشنایی آفتاب نباشد، مصرف آن‌ها لغایت یک سال مشکلی ندارد، اما غیر از این باشد، خیلی زود غیر قابل کاربرد می‌شوند.

نگذارید بطری‌های پلاستیکی یخ بزنند

در هوای گرم تابستان، برخی افراد بطری‌های آب های معدنی را در فریزر می‌گذارند تا یخ بزند. سپس هنگام خارج رفتن از خانه آن را برمی دارند لغایت بتوانند آب خنک بنوشند. در حالی که این پیشه برای سلامتی بدن زیان دارد.

طراحی اولیه بطری‌های پلاستیکی به نحوی است که در چهره یخ زدن آب در آن‌ها، در نشانه بروز تغییراتی در پلیمرهای این ظروف، مواد مضری وارد آن‌ها می‌شود. لذا باید از انجماد آب‌ها در این بطری‌ها پرهیز کرد. این ظروف صرفاً برای حفاظت آب در درجه حرارت یخچال (۰ الی ۴ درجه سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند؛ به عبارتی طراحی آن‌ها برای شرایط سرد و خنک است، نه انجماد.

بطری‌های پلاستیکی را نجوشانید

تحقیقات جدید نشان می‌دهد اگر بطری‌های پلاستیکی در معرض آب جوش قرار گیرند، مواد کیمیایی مضر آن ۵۵ مساوی حالت معمولی آزاد می‌شوند.

(BPA)یا بیسفنولA که ماده اصلی و ساختاری بطری‌های پلاستیکی آب، شیشه شیر کودکان و دیگر بسته‌بندی‌های نوشیدنی و خوراکی محسوب می‌شود می‌تواند باعث نارسایی در عملکرد غدد درونی بدن شود. این ماده می‌تواند مانند هورمون زنانه یعنی استروژن عمل کند

بیسفنولAعامل بیماری های نوزادان

بسیاری از دانشمندان نگرانند که مواجهه با این ماده کیمیایی شدنی است مایه زایش نوزادانی با ناتوانی‌ها و مشکلات پیشرفته شود.

تنها تماس مستقیم با این ماده نیست که مایه ایجاد مشکلات می‌شود، بلکه پس از آزاد شدن این ماده شیمیایی، اگر در معرض غذا یا نوشیدنی‌های آلوده به آن قرار گیرید نیز در خطر هستید.

شست و شو جوشاندن عامل آزاد شدن BPA

تحقیقات قبلی پرتو داده بود اگر بطری‌ها و شیشه‌های شیر کودک را به دفعات بسیار شسته، جوشانده و یا بسابید، به دفعات زیاد ماده شیمیایی BPA آزاد خواهد شد و این ماده از شیشه به تو آب منتقل می‌شود.

ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد میزان ماده مضر آزاد شده ارتباطی به جدید و یا باستانی بودن شیشه پلی کربناتی ندارد و در هر چهره در مواجهه با آب جوش ۵۵ بار بیش از ماضی آزاد می‌شود.

محققان بنیاد-نهاد-سازمان سلامت ملی امریکا معتقدند، حتی بدون جوشاندن این بطری‌های پلاستیکی، پس از مدتی مقادیر جزیی و محدود از ماده شیمیاییBPA آزاد می‌شود. بعد بهتر است هنگام استفاده از بطری‌های پلاستیکی دقت بیشتری داشته باشید

نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی خطر دارد

هر چند که این بطری‌ها در شرایط پسندیده نگهداری، ضرری ندارند، اما کوشش کنید در مواقعی که به شیشه آب دسترسی ندارید (مثل بیرون منزل) و در مواقع ضرورت، از این بطری‌های پلاستیکی کاربرد کنید. کاربرد مداوم و ابدیت از بطری‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا کارآزمودگان اخطار دادند نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی، خطر داخل شدن مواد شیمیایی زهری به داخل بدن را الی ۷۰ درصد افزایش می‌دهد.

۷۰ درصد تهدید به مرگ بیشتر با بطری آب های معدنی

در یک پژوهش جدید که با تلاش محققان دانشگاه هاروارد و کارشناسان مرکز مهار و پیشگیری امراض آمریکا صورت گرفته، معلوم شد که نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی که از ماده شیمیایی و البته زهرآگین بیسفنول A یا BPA ساخته شده‌اند، میزان مواد کیمیایی سمی موجود در پیشاب را تا حدود ۷۰ درصد افزایش می‌دهد که بی گمان تهدید مهمی برای سلامت همه بدن است.

این تحقیق روی ۷۷ دانشجوی داوطلب انجام گرفت و نشانه عدل که ماده شیمیایی بیسفنول، سیستم هورمونی این افراد را مختل می‌کند و برآیند اینکه روی اندام‌ها و توانایی‌های تولید مثلی تأثیر ناپسند دارد. همچنین به مغز گزند می‌رساند و سبب بروز بیماری‌های قلبی، سرطان، چاقی و دیابت می‌شود.

اساسا”سه گونه آب بطری ای هستی دارد :

آب معدنی طبیعی :

این گونه آب باید از یک منبع زیرزمینی و محفوظ از هر گونه آلودگی بوده و بدست مقامات مسئول ثبت شده باشد ،استانداردهای گوناگون ریزاندامگان شناسی را دارا باشد، به طور همیشگی تست شود، هیچ چگونه عمل دیگری بجز پالایش با دی اکسید کربنیا تصفیه عادی رویش اتمام نشود و در همان منبع آب مربوطه درون بطری ریخته شود. بعلاوه این آب باید دارای ترکیبات ویژه کیمیایی باشد. آب های معدنی طبیعی در سنجش با گونه ها دیگر آب های بطری دارای بهترین کیفیت هستند

آب چشمه :

از یک منبع ذیل زمینی مشخص می آید.

این آب نیز باید در همان محل درون بطری ریخته شده و با استانداردهای کیمیایی و میکروب شناسی سازگار باشد. فقط عملی که می تواند روی این آب اتمام شود تصفیه با دی اکسید کربن یا پالایش عادی است.

لزومی ندارد آب چشمه ترکیبات کیمیایی ویژه داشته باشد و یا پیش از اینکه وارد بازار شود بدست مقامات رئیس شناسایی و ثبت شود.

آب آشامیدنی (Table Water):

به هر آبی که تو بطری ریخته شده باشد گفته می شود.

ممکن است از هر منبع آبی باشد و چه بسا این منبع زیرزمینی هم نباشد. حتی می تواند از آب های معمول لوله کشی بوده و یا از منبع اصلی بدست تانکر به کارخانه پرکننده بطری رسول شود. ممکن است روی این آب اعمالی از قبیل تغییر ترکیبات کیمیایی یا تفریق تعداد میکروب ها، انجام دهند حتی بعضی از کارخانه ها به هدف اینکه طعم این آب مانند آب چشمه معدنی شود، نمک معدنی به آن اضافه می کنند.

ریشه استفاده از آب های معدنی

در سال های بازپسین خرید آب آشامیدنی در بطری گسترش یافته. اینکه چرا آب آشامیدنی در بطری خریداری می شود دلایل گوناگون دارد. از سوئی خوب نبودن کیفیت آب لوله کشی در بعضی از کشورها و مناطق دلیل اینکار است و از جانب سایر توان اخطار در باره آب و خواص آن در کنار رفع عطش و انگیزه سرانجام سوء بهره‌گیری فرآوری کنندگان آب در بطری از تاب هشدار عموم. به علاوه برخی خواصی را برای آب آشامیدنی (معدنی) بر می شمارند که یا اساسا ناصحیح است و یا صحت علمی آن ها هیچوقت به اثبات نرسیده.

چنانچه در صورت نبود مواد مضر در آب میزان مواد سالم معدنی موجود در آب را به عنوان معیار مفید بودن آن در عقیده بگیریم، به سهولت می توان بر پای بست، مقایسه میزان موادی که روی بطری ها تألیف شده با میزان املاح تندرست در آب لوله کشی به این نتیجه قبض که میزان املاح در آب لوله کشی همان اندازه و یا در غالب موارد اغلب است. هر فرد می تواند با تماس با سازمان آب محل خود از میزان املاح آب لوله محل خود اطلاع پیدا کند.

آن چه مسلم است این که چنانچه بخواهیم نیاز املاح بدن خود را از طریق نوشیدن آب (معدنی) بر طرف نماییم این روشی غیر ممکن است، زیرا که در این صورت انسان می بایست روزانه لغایت نزدیک ۲۰ لیترآب بنوشد. ضمن این که بعضی از متخصصین امور تغذیه بر این باورند که چون املاح موجود در آب منشاء معدنی دارند، بیش از ۵% آنها جذب بدن نمی شوند. به این انگیزه ها تبلیغ مصرف آب معدنی جهت تامین املاح مورد دربایستن انسان از این روش اغلب جنبهٔ اقتصادی دارد.

آب های معدنی بسته بندی شده همواره سالم نیستند

آب لوله کشی می بایست بر بنیاد قوانین سازمان بهداشت جهانی و کشوری کل روزه مورد آزمایش قرار گرفته و در چهره تندرست نبودن، به ویژه هنگامی که مقدار باکتری ها بیش از کران مجاز در آن وجود داشته باشند، موارد از طریق رسانه ها به اطلاع عموم برسند. بر اساس آگاهی این امردر ایران هم رعایت شده و روزانه علاوه بر تست های انبوه در تصفیه منزل چندین مثال از نقاط گوناگون شهر نیز مورد تست پیمان می گیرند.

بر خلاف قوانین آب لوله کشی در باره آب های معدنی و غیره در بطری قوانین جدی کنترل مواد آن وجود ندارد و به گواهمندی نشریه سازمان یونسکو(the new Courier No.3, 2002) نه تنها قوانین جدی در باره این آب ها هستی ندارد بلکه تولید کنندگان توانا به آنالیز یومیه کل مواد در آب نبوده و حتی در کشورهای صنعتی نیز دولت آن ها را مهار جدی نمی کنند؛ به عنوان نمونه تولید کننده ها در کشورهای صنعتی موطفند فقط سالی یک بار آب را باره تست اندک قرار دهند؛ آن هم نه آب پر شده در بطری و هنگام مصرف را بلکه آب را قبل از پر کردن آن در ظرف.

هرچند که آب آشامیدنی مهم ترین ماده غذائی به شمار می رود ولی بر خلاف همه مواد غذائی بسته بندی شده، فرآوری کنندگان آب در بطری موظف به ذکر تاریخ مصرف روی بسته بندی ها نیستند. هفته نامه معروف آلمان «اشترن» در سنه ۲۰۰۳ چندین آب معدنی سرشناس و گران قیمت را در آلمان باره آزمایش قرار دیتا و به این نتیجه قبض که در برخی از آنها باکتری و مواد مضر هستی دارد، از سوی دیگر حلال های شیمیائی موجود و مضر در ظروف پلاستیک در آب حل می شوند.

در بطری های پلاستیک مونث شیمیائی استآلدهید ( Acetaldehyd) وارد آب می شود که طعم آب را عوض می کند. مؤسسه رسیدگی محصولات در آلمان ( ۲۰۰۸, Stiftung Warentest) در یک بررسی اعلام کرد نیمی از آب ها در بازار یا مزه استآلدهید یا پلاستیک یا مقوا و یا طعم های عجیب می دادند.

آزمایش های دیگری در آلمان در سنه ۲۰۰۷ اثر دادند که در بطری های پلاستیکی ای که چند بار باره مصرف قرار می گیرند گونه ها و اقسام مواد از آنگونه روغن مشاهده می شوند و در یک باره شناخته شده نوزادی دچار مسمومیت شده . بر اساس همان گزارش سازمان یونسکو در بالا، حدود یک ربع آب ها ی به اصطلاح معدنی در بطری ها در آمریکا بدست فرآوری کننده آشکارا از شیر آب لوله کشی پر شده بودند.

آنچه که اخیرا باره پروا پیمان گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار است مسئله مواد رادیو اکتیو (اورانیوم، رادیوم و ایزوتوپ سرب) در آب ها است. این مواد که سلامت انسان را بیش از مواد دیگر مورد ترسانیدن پیمان دیتا و سرطان زا هستند در بسیاری از آب ها (بیش از همه اورانیوم) اعم از آب لوله کشی و معدنی وجود دارند که سرآغاز طبیعی دارند، لیکن غلظت آن ها در آب ها گوناگون است.

جالب پروا آن که آزمایش ها تا کنون نشان می دهند که در مجموع غلظت اورانیوم در آب های معدنی بیش از آب لوله کشی است ولی تا کنون قانونی در باره میزان مجاز آن وجود نداشته و شرکت ها هم موظف به بیان غلظت اورانیوم بر روی بطری ها نیستند. فقط قانونی که الان رعایت آن الزامی است این که چنانچه غلظت اورانیوم بیش از ۲ میکروگرم در لیتر باشد، فروشندگان نباید روی بطری ها ذکر کنند “قابل کاربرد برای کودکان”.

نتیجه آزمایش گسترده ای که در سال ۲۰۰۷ میلادی در سوئیس بر روی آب های معدنی و لوله کشی محیط غلظت اورانیوم به عمل آمد اثر می دهد که از بین ۲۵ آب معدنی در ۱۱ عدد از آنها میزان غلظت اورانیوم به مراتب بیش از ۲ میکروگرم، در حالی که به ندرت در آب های لوله کشی از این حتماً بیش تر بوده .

از جمله آلاینده های دیگر آب آشامیدنی فلورید و بورات در آب است. سازمان بهداشت جهانی غلظتی برای فلورید به میزان حداکثر یک و نیمه میلی گرم و برای بورات یک میلی گرم را در آب آشامیدنی پیشنهاد می کند. تحقیقات شماری نشانه می دهند در کشورهای گرم سیر که انسان اغلب آب می نوشد این غلظت ها می بایست کمتر باشند.

به این خاطر به عنوان مثال برای شیلی غلظتی مابین۰,۵ – ۰,۶ برای آفریقای جنوبی غلظتی مابین ۰,۵ – ۰,۷ و برای عربستان غلظتی معادل ۰,۷۵ میلی گرم توصیه می کنند.

همچنین تحقیقات بسیاری اثر می دهند که غلظت فلورید و بورات در بسیاری از آب های ذیل زمینی و معدنی بیش از این مقادیر است. شرکت ها در آلمان موظفند بر اساس قانون آب های معدنی این مملکت فقط در صورتی که غلظت فلورید بیش از یک و نصف میلی گرم باشند میزان آن را روی بطری ها بیان کنند.

بطور خلاصه و نمونه، در صورتی که یومیه بیش از بیست میلی گرم فلورید وارد تن شود از سوئی لکه های سفید و یا قهوه ای روی دندان ها ظاهر می شوند که مقاومت دندان را تفریق می دهند و از سوی سایر انعطاف استخوان ها ناچیز شده و امکان شکستگی آن ها بیشتر می شود.

تا اینجا می طاقت به سادگی به این نتیجه قبض که تامین آب آشامیدنی در ظروف روشی است که از عقیده اقتصاد ملی غیر قابل توجیه و از نظر سلامتی افراد طاقت مطمئن. ولی بر همهٔ معایبی که برای آب آشامیدنی در بطری برشمرده شد، تاثیر زیست محیطی‌ این روش آب رسانی نیز بیش از اندازه حائز اهمیت است.

مشکلات مبرم زیست محیطی تامین آب آشامیدنی در بطری

این مشکلات برای کشورهای ناچیز آب به مراتب بیش تر است، زیرا از یک سو با استخرج بیش از اندازهٔ یک منبع آب در یک جا توازن زیست محیطی‌ آنجا بر هم خورده و میتواند به مرور آن منطقه را لم یزرع کند.

از سوی دیگر برای ارزیابی زیست محیطی‌ یک محصول می بایست تمامی‌ مراحل فرآوری و مصرف آن را از پیش درآمد تا امحای آشغال آن در عقیده گرفت. جهت ارزیابی تاثیر زیست محیطی‌ آب در بطری انگاشت کنید که فرد جهت بر طرف کردن فقط یک بار عطش خود، یک بطری خالی‌ به جای می‌گذارد. حال جهت تولید یک بطری می بایست مواد اولیه را فراهم آورد و با مصرف انرژی و آب آن را تبدیل به بطری کرده و باز هم با مصرف انرژی آن را پر کرده و گند زدائی کرد و در مرحلهٔ بعد باز هم با صرف انرژی آن را بسته بندی (با مصرف مونث اولیه و انرژی) کرد و به دست مصرف کننده رساند. گاهی آب در بطری صدها و هزارها کیلومتر مسیر پشت سر می‌گذارد. و در سرانجام فرمایش بطری و بسته بندی تبدیل به آشغال شده و امحای آن با صرف انرژی جهت حمل و نابودی آن همراه است. با این دقت تماشا می‌کنیم که میزان مصرف انرژی، مواد خام و آلودگی هوا توسط این محصول به هیچگونه تناسب با باره مصرف آن ندارد.

حال چنانچه ۷۰ میلیون انسان بخواهند آب آشامیدنی خودرا این نوع تامین کنند میتوان الی حدودی گمان زد که این کار چه تاثیرات ویرانگر و غیر قابل بازگشتی برای سلامت انسان و آب و هوا بر جای گذارده که مفتوح دولت و مصرف کننده باید این هزینه‌ها را بپردازند. فقط این تولید کننده آب در بطری است که از این جریان سود اسیر و عهده دار هیچ مسئولیت دیگری نیست ؛ ولی آن چه که مسلم است این پیشه نه توجیه عقلانی دارد و نه با توسعه پایدار راز آشتی‌ خواهد داشت.

به خاطر مصائبی که برای آب در بطری برشمردیم وزارت محیط زیست انگلستان مصرف آب در بطری را در این وزارت منزل سال قبل بازداشته کرد لغایت این پیشه الگوی مصرفی برای سایرین شود. جهت بهینه کردن الگوی مصرف نباید صرفا منافع یک اقلیت حقیر را مد نظر پیمان داد.

در جهان صنعتی امروزه جهت فرآوری یک کالری مادهٔ غذایی ده کالری انرژی مصرف میشود. امری که با توجه به تفریق منابع انرژی از یک سو و آلودگی هوا از جانب سایر قابل دفاع نیست. کارشناسان بر این باورند که چناچه این فرایند پیوسته پیدا کند اضمحلال بشریت در مدت کوتاهی عملی‌ خواهد شد (Michael C. Ruppert). حال چنانچه این روش را برای آب رسانی هم اشاعه دهیم طبعا آتیهٔ خوبی‌ در چشمداشت ما نیست.

راه حل ها

کارشناسان در کشورهای صنعتی به این ایمان رسیده‌اند که مسیر حل‌های بنیادی و پایدار فرآوری و مصرف را در شرایط کنونی می بایست بر پای بست، تغییر پارادایم‌های فرآوری و مصرفی که از دو سده پیش رایج گشته جستجو کرد.

طبیعی‌ است که در یک نوشتار کوتاهی به چهره کوتاهی میتوان گذرگاه حل‌ها را در باره آب بر شمرد. در حال حاضر نظام آب رسانی بر پای بست، پالایش خانه‌های مرکزی و پخش سراسری آب اتمام می‌گیرد. این مسیر حل زمانی‌ اتخاذ شده که شهرهای بزرگ جمعیت زیادی نداشتند و شبکه‌ها اندک بودند. صرف عقیده از عواقبی که این روش برای محیط زیست دارد، با اشاعه شهرها درازا شبکه ها چندین مساوی و همپای آن نگهداری از آن بسیار مشکل شده. در حال آماده در شهرهای کبیر ۸۰ % هزینهٔ آ ب رسانی مصروف نگهداری شبکه و تنها۲۰ % خرج پالایش آب میشود. در مورد تصفیهٔ فاضلاب نیز این امر صحت دارد.

با این توضیح ناچیز میتوان نتیجه گرفت که از عقیده کلی‌ مسیر حل‌های پدران می بایست بر محور غیر متمرکز آب رسانی پایدار شده و هرچه این عدم تمرکز اغلب شود فرایند بهتری خواهد داشت. البته این مسیر حل طویل مدت است.

برای اختصار مدت باید گفت که تجربه پرتو می دهد که در بسیاری از موارد آب های لوله کشی‌ به مراتب سالم تر و مطمئن تر از آب در بطری بوده و نیازی به خرید آب در بطری نیست. ضمن این که برای اطمینان اغلب شهروندان البته می بایست دولت دستگاه های تست پیشرفته را برای تصفیه خانه‌ها تعبیه کند، حتی چنانچه بهای آب کمی‌ اغلب شود. در بالا اشاره شد که اخطار عموم در مورد آب و ویژگان و دشواری ها آن زیاد مختصر است. یک همه پرسی‌ در سال قبل در آلمان موید این نظر است. رسانه‌ها می توانند با دادن آگاهی‌ لازم به اتباع کمک زیادی در زمینه صرفه جوئئ و نگهداری پیرامون زیست کنند.

مشکل کنونی آب لوله کشی برای شرب در حال حاضر این است که در غالب کشورها جهت قبل گیری از رشد باکتری در لوله ها مقداری کلر وارد آب می کنند، اما کلر در کناره ضدعفونی کردن از یک سو تندرست نبوده و باکتری های سودمند موجود در روده کبیر (Lactobacteria ) را می کشد. از جانب دیگر کلر با مواد آلی موجود در آب نیز ترکیب شده و ترکیباتی بوجود می آورد که آن ها هم مضر هستند. اما از آنجا که کلر و ترکیبات آن است گریز هستند جوشاندن آب به مدت پنج تا ده دقیقه آن ها را از آب بیرون می کند. رهنمود می شود که به گزیده تر برای نوزادان و بیماران حتما از این آب استفاده کنید.

موضوع دیگر آن که اثناء جوشاندن آب لوله کشی‌ در بسیاری از اوقات در آب گرم کن لای برپایی می شود. بسیاری این رسوبات را علت آلودگی آب قلمداد می‌‌کنند. این تصور حقیقت نیست. این رسوبات چیزی جز املاح کلسیوم و منیزیوم نیستند که بر خلاف انگاشت نه فقط آلاینده نبوده بلکه املاح مفید برای انسان هستند.

نکات استفاده از بطری های آب معدنی:

یخ بستن آب داخل بطری موجب برپایی ترکیبات سرطان‌زا می‌شود و نباید درجه خنک کردن بطری لغایت میزان یخ بستن آب آن کاهش پیدا کند.

پر کردن مجدد بطری‌‌های آب های معدنی با آب‌‌های شهری یا موادی مثل آب‌غوره، آب‌لیمو به دلیل برپایی پیامد دیواره بطری با این مواد خطرآفرین و سرطان‌زاست.

گرما و تابش سر راست روشنایی آفتاب، بازتاب بین محتویات بطری(مثل آب، آبمیوه، مایع شربت و …) و دیواره آن را افزایش می‌دهد که ‌این امر موجب انتقال ترکیبات دیواره بطری به داخل مواد تو آن و برآیند اینکه افت کیفیت و تباهی مایعات می گردد.

نوع بسته‌بندی این محصولات نیز می‌تواند به دو صورت ذیل سلامتی کسان را تهدید کند:

۱ -استفاده از بطری‌‌های نامرغوب و غیراستاندارد

۲ – وارد شدن ترکیبات پُلیمری مورد کاربرد در ساخت ظروف پلاستیکی PVC و PET به درون آب که می‌تواند سرطان‌زا باشد.

در دمای بالاتر ورود این مواد به درون آب شدت اکثریت پیدا می‌کند و هرچه از موعد تولید محصول بیشتر گذشته باشد، میزان اکثریت از این مواد در آن حل خواهد شد.

بنابراین در چهره نیاز به خرید آب های معدنی رهنمود می شود به سررسید تولید و ترکیبات آن دقت کرده و آب معدنی را در محل مناسبی نگهداری کنید.

اول از کل باید بین آب بطری‌ و آب های معدنی فرق بگذاریم. گروهی از آب‌های درون بطری به «آب معدنی» معروفند اما در ارتباط با درونمایه تو آنها کلی حرف و حدیث هستی دارد و صحبت‌های ضد و نقیضی درباره معدنی بودن یا نبودن آنها مطرح است

همشهری تندرستی : نخست از کل باید بین آب بطری‌ و آب های معدنی فرق بگذاریم. گروهی از آب‌های داخل بطری به «آب معدنی» معروفند ولی در ارتباط با درونمایه درون آنها کلی حرف و حدیث وجود دارد و صحبت‌های ضد و نقیضی در ارتباط با معدنی بودن یا نبودن آنها مطرح است.

بعضی از متخصصان معتقدند آب های معدنی می‌تواند برای سلامت ما ضررهایی به به اتفاق داشته باشد چون مواد استفاده شده برای پلاستیک بطری‌ها طی واکنش‌هایی وارد آب شده و مشکلاتی را برپایی می‌کنند یا حتی ممکن است سرطان‌زا باشند. ولی این ادعا فعلا تاثیری ندارد و این محصولات همچنان در میان مردم طرفدار دارند و به فروش می‌رسند. د رعین حال برخی آب‌ها در بطری‌های پلاستیکی هستند که ادعایی در مورد«معدنی» بودن ندارند و خیلی‌ صادقانه به شما می‌گویند که فقط آب بهداشتی و تندرست است.

طعم و مزه بهتری دارند؟

بعضی از مصرف‌کنندگان بر این باورند که آب بطری بعضاً نسبت به آب لوله‌کشی طعم بهتری دارد. این مساله می‌تواند به علت املاح و نوع فرایند تولید آنها باشد. سبک بودن این ظروف و حمل و نقل آسان آنها هم از جمله مزایای آب‌های درون بطری به شمار می‌رود. برای ضدعفونی کردن این آب‌ها از روش کلرزنی بهره‌گیری نمی‌شود، بلکه با کمک اشعه مادون قرمز، فیلتراسیون یا با کمک گاز ازن ضدعفونی آب‌ها اتمام می‌شود. در نتیجه بدون ایجاد طعم خاصی در آب، میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا نابود می‌شوند. بطری‌های آب های معدنی املاح مفیدی دارند که البته رو ی مزه آنها تاثیری ندارد. کلسیم و منیزیم از آنگونه این املاح هستند که آب های معدنی‌ تقسیم کوچکی از بیچارگی تن را تامین می‌کنند.

یخ بسته‌بندی ‌شده نخرید!

یکی از مشکلاتی که در فصل حرارت در بستگی با بطری‌های آب وجود دارد، پیمان دادن این بطری‌ها تو فریزر است. خیلی از ما دلمان می‌خواهد آب های معدنی خنک بنوشیم ولی متخصصان بر این باورند که ظروف آب های معدنی برای حفاظت آب در دمای صفر الی ۴۰درجه سانتی‌گراد طراحی شده‌اند. به عبارت سایر آنها را تنها باید در یخچال پیمان دهید نه در فریزر. هر وقت هم در سوپر مارکت‌ها متوجه شدید که آب های معدنی داخل فریزر قرار دارد، از خریدشان خودداری کنید. این شکیبیدن هستی دارد (و البته هنوز کاملا اثبات نشده) که در دمای خیلی زیر ترکیبات مضر از پلاستیک بطری‌ها وارد آب می‌شود.

چرا نباید آب های معدنی باقیمانده ذیل روشنایی آفتاب را بخریم؟

آب های معدنی در بر گیرنده مواد معدنی هستند؛ بنابراین با پیمان دریافت بطری‌ها زیر نور آفتاب دو خطر جدی، آب درون آنها را تهدید می‌کند؛ اول اینکه مواد معدنی داخل آن تجزیه می‌شوند. این مساله مایه ایجاد ترکیب‌های ناپسند می‌شود. دوم به علت نور آفتاب مواد پلاستیکی بطری به داخل آب مهاجرت می‌کنند. این مساله زمینه‌ساز ابتلا به سرطان است.

یکی از مهم‌ترین دشواری ها بطری‌های آب های معدنی، شفاف بودن آنها است. از جانب دیگر، طریق حفاظت این بطری‌هاست که عموما در مساوی نور آفتاب پیمان می‌گیرند. گرما و نور دو عامل منفی تاثیرگذار روی کیفیت آب های معدنی هستند. پس اگر به سلامت آب لوله‌کشی شهری‌تان مطمئن هستید، بهتر است متعلق به به جای آب بطری کاربرد کنید.

اگر درصد آهن و آلومینیوم در آب های معدنی بسیار باشد، مزه آن گس است. اگر مقدار منیزیم آن بسیار باشد، تلخ است. اگر در آب های معدنی میزان سیلیس آن بسیار باشد، غلیظ بوده و اگر میزان ترکیب‌های قلیایی آن بسیار باشد، طعم صابونی می‌دهد. آبی که اسیدی است، ترش مزه است. بهترین گرما حفاظت آب های معدنی ۵ الی ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

چطور متوجه شویم آب های معدنی در برابر آفتاب قرار گرفته است؟

بطری‌ای که می‌خواهید بخرید در مساوی روشنایی بگیرید، اگر در شرایط مناسب نگهداری شده باشد و نه در برابر روشنایی آفتاب، باید شفاف باشد و کدورتی در آن دیده نشود. در غیراین صورت در شرایط نامناسب حفاظت شده است و نباید آن را بهره‌گیری کنید.

آیا مصرف آن به صرفه است؟

اگر بخواهیم کمی اقتصادی باشیم باید بگوییم خرید آب های معدنی کمی هزینه‌بر است. در ایران باید برای خرید هر بطری به طور متوسط ۵۰۰ تومان کناره بگذارید. در خارج از کشور هم بطری‌های آب معدنی به طور میانه ۵/۱دلار قیمت دارند که با پروا به سیر افزاینده دلار اگر در یک سفر تفریحی چند روزه بخواهید چند بار در روز آب های معدنی بخرید، برای خودش رقمی می‌شود. در رستوران یا مراکز تفریحی هم همین آب‌های تو بطری با قیمت‌های بالاتری به فروش می‌رسند که احتمالاً پرداخت این مبلغ برای برخی از ما منطقی به نظر نرسد و قبل خودمان اندیشه کنیم وقتی آب شیر به راحتی در دسترس است و قیمتی ندارد، چرا باید برای خرید آب پول پرداخت کنیم؟ ضمن اینکه این ایام با کمک فیلترهای مخصوص، آب شیر کیفیت قابل‌قبولی پیدا می‌کند.

آب های معدنی؛ فرآورده چشمه شیر بقالی سرکوچه؟

بسیاری از برندهای نامدار جهانی آب های معدنی هم فرآوری می‌کنند که البته تبلیغات در فروش محصولات‌شان بی‌تاثیر نیست. گروهی از این تبلیغات به شما می‌گویند آب‌های درون بطری از آب چشمه‌ها تامین می‌شود و املاح معدنی موجود در آنها برای سلامتی ویژگان احسان به به اتفاق دارد. بعضی از تبلیغات هم روی ناب-سره و شفاف بودن آب معدنی تاکید می‌کنند.

بعضی‌ها هم شعارهایی دارند که سال‌هاست در ذهن کسان مانده‌اند. با این وجود، فرقی نمی‌کند برندهای مختلف الی چه کران روی یک فرآورده تبلیغ می‌کنند. به هر حال، این آب‌ها هم همانند آب شیر هستند و قرار نیست معجزه کنند! فقط تفاوت در مزه آنهاست. علاوه بر این در بعضی از نقاط دنیا آب شیر به احسان تصفیه نمی‌شود و قابل نوشیدن نیست. برآیند اینکه آب‌های داخل بطری از این نظر ارزشمندتر می‌شوند. برخی مواقع اوقات هم مزه آب‌های داخل بطری به دلیل وجود املاح معدنی مزه متفاوت‌تری دارد و همین سوژه معدنی بودن آب‌های درون بطری را تایید می‌کن

نکته پایانی

برای آن که بتوانیم متوجه شویم آبی که مینوشیم سالم است یا خیر باید از لوازمی مانند :

PH سنج , سختی سنج , کیفیت سنج آب , کلر سنج , اکسیژن متر , سختی سنج مایعات , غلظت سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

آفتاب و تاثیر آن بر پوست

نور خورشید احد از مهم ترین منابع برای گرفتن ویتامین D در تن می باشد. در هوای گرم تابستان و یا در کنار دریا و یا استخرهای سر باز، شما بیش از دیگر فضا ها در معرض نور خورشید هستید. در چنین شرایطی لازم است دقت نکنید الی بیش از کران در معرض نور آفتاب پیمان نگیرید. چرا که در این صورت به پوست خود گزند می رسانید.

آفتاب و تاثیر آن بر پوست

آفتاب-و-تاثیر-آن-بر-پوست

نور آفتاب چه تاثیراتی بر روی پوست می گذارد؟

-نوری که از آفتاب به زمین می رسد از سه جزء اساسی تشکیل می گردد .

امواج مرئی

که حدود ۵۰% از نور آفتاب را تشکیل دیتا و باعث قابل رؤیت شدن اجسام می شود .

امواج « زیر قرمز »

که حدود ۴۰% از روشنایی آفتاب را برپایی دیتا و مایه انتقال حرارت آفتاب به زمین می گردد

اشعه « فرا بنفش »

که بیشترین نشان را بر روی پوست انسان دارد . این اشعه از سه جزء اصلی A ، B ، C برپایی شده است که هر کدام از این پاره ها حائز اثرات مخصوصی می باشند.

اشعه فرابنفش گونه A

مهمترین عامل برپایی واکنش های حساسیتی نسبت به روشنایی آفتاب است.

اشعه فرابنفش گونه

B عامل اصلی ایجاد قرمزی پوست، آفتاب – سوختگی، افزایش رنگ پوست، کهولت زودرس و سرطان های پوستی می باشد. در ضمن این اشعه می تواند سبب فرآوری ویتامین D در پوست گردد.

اشعه فرابنفش گونه C

معمولا” به سطح زمین نرسیده و توسط جو کره زمین جذب می گردد.

ـ عوامل مؤثر بر شدت تابش اشعه فرابنفش

شدت تابش اشعه فرابنفش تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می گیرد که در پایین به بعضی از آنها اشاره می شود :

۱) زمان:

بیشترین شدت این اشعه در ساعت های گرداگرد-نزدیکیها ظهر است که برآمده از عمودی تر تابیدن روشنایی آفتاب در این زمان می باشد ، بطوریکه ۶۵% اشعه فرابنفش در ساعتهای بین ۱۰ صبح لغایت ۲ بعد از نیمروز به زمین تابیده می شود.

۲) ارتفاع:

هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد ، شدت تابش اشعه فرابنفش نیز اغلب خواهد بود که برآمده از تفریق میزان گرد و غبار و دود موجود در هوا می باشد.

۳) پهنا جغرافیایی:

هرچه کمتر باشد ، شدت تابش اشعه فرابنفش بیشتر خواهد بود بطوری که این میزان در استوا از تمامی نقاط زمین بالاتر است .

۴) فصل:

بیشترین شدت تابش اشعه فرابنفش را در فصل تابستان مشاهده می نمائیم که بعلت عمودی تر تابیدن نور آفتاب در این فصل می باشد.

۵) رطوبت:

میزان نفوذ اشعه فرابنفش در پوست نمدار تقریبا” ۴ مساوی بیش از پوست خشک است .

اثرات آفتاب بر روی پوست

ـ عوارض پوستی برپایی شده بدست اشعه فرابنفش

۱) آفتاب سوختگی:

حادترین و آشکارترین جزء بالینی تماس با اشعه فرابنفش ، قرمزی و آفتاب سوختگی پوست است که در عرض ۴-۳ ساعت بعد از تماس با نور آفتاب برپایی شده و در طی ۲۴-۱۲ ساعت به بالاترین شدت خود می رسد. اشعه فرابنفش مایه ویرانی DNA موجود در هسته سلولهای پوستی شده و به این ترتیب به سلولها صدمه می زند . علت برپایی قرمزی پوست نیز آزادشدن واسطه های شیمیایی گوناگون می باشد که از مهمترین آنها می توان به هیستامین اشاره نمود.

۲) برنزه شدن پوست:

اشعه فرابنفش با افزایش کار و جنبش شمار سلولهای رنگدانه ساز پوستی می تواند مایه برپایی برنزه شدن پوست گردد . این عمل معمولا” ۷۲-۴۸ ساعت پس از تابش نور آفتاب برپایی می شود که یگانه از مکانیسم های دفاعی پوست برعلیه تشعشعات خورشیدی خواهد بود .

۳) پیری زودرس:

ارتباط بین پیری زودرس با تماس همیشگی با روشنایی خورشید، کاملا” به اثبات رسیده است. مشخص شده است که اشعه فرابنفش به تنهایی و یا در همراهی با اشعه ذیل قرمز می توانند سبب ویرانی الیاف کلاژن و الاستین موجود در پوست گردند . این الیاف عامل اصلی استقامت و کشش طبیعی پوست بوده و صدمه به آنها می تواند منجر به پیری زودرس پوست شود. به همین دلیل افرادی که حائز مشاغلی هستند که به مدت طولانی با نور آفتاب تماس دارند ( مانند: کشاورزان، ماهیگیران و…) بسیار زودتر از سایر افراد مبتلا پیری پوست می گردند .

۴) بدخیمی های پوست:

عوامل متعددی در ایجاد بدخیمی های پوستی دخیل می باشند. امروزه مشخص شده است که شایع ترین عامل مؤثر بر روی این بدخیمی ها تابش روشنایی آفتاب می باشد. اشعه فرابنفش معمولا” با دو مکانیسم می تواند باعث برپایی بدخیمی های پوستی شود. حالت نخست تماس حاد و شدید با روشنایی آفتاب می باشد که مخصوصا” در افرادی که در سواحل دریا گرمابه آفتاب می گیرند دیده می شود. این آفتاب سوختگی های حاد و شدید معمولا” مایه نوعی بدخیمی بنام « ملانوم بدخیم » می شود.

نور آفتاب

هنگامی که جوان هستید، دراز کشیدن در پایین نور آفتاب شدنی است بی زیان به عقیده برسد. بدترین اتفاقی که در این زمان رخ می دهد این است که شما یک سوختگی را تجربه کنید که برای چند روز غمگین کننده است. با این حال، هنگامی که سنی از شما می گذرد، این سوختگی های نا به سامان نقش بزرگی در آفت های پوستی ایفا می کنند.

بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار اخذ در درازمدت، آسیب را بدتر خواهد کرد. شناخت توان آفتاب و تأثیر طولانی مدت آن بر روی پوست می تواند به شما در گزینش روش حیات تندرست تر کمک کند که روند پیری را کند کرده و به حل دشواری ها سلامتی کمک می کند.

چرا آفتاب به پوست ما آسیب می رساند؟

هنگامی که شما از منزل خارج می شوید، پوست در معرض اشعه فرای بنفش (UV) که بدست نور آفتاب می آید، قرار می گیرد. این تابش اشعه ماوراء بنفش دلیل تیره تر شدن پوست تان است، اما اگر بدون هیچ محافظی برای پوست از منزل خارج شوید و بیش از حتماً در معرض نور آفتاب پیمان بگیرید، آفتاب سوختگی دردناک هم ممکن است رخ دهد.

بدن شما یک سیستم دفاع طبیعی برای محافظت از اشعه UVدارد که ملانین نامیده می شود. نگران نباشید، ملانین چیزی است که به پوست شما رنگ می دهد. هنگامی که اشعه آفتاب به پوست شما آفت می رساند، بدن شما ملانین را به سلول های اطراف منتقل می کند لغایت روشنایی UV را جذب کند و شما را از آسیب بیشتر حفظ نماید.

کرم ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش، نه فقط خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد، بلکه می تواند باعث برپایی لکه های تیره، چین و چروک، تفریق کشش و تغییر رنگ در پوست شما شود. به کارگیری کرم های ضد آفتاب روزانه می تواند به محافظت از پوست شما از این عوامل پیری کمک کند.

راهنمای استفاده از کرم ضد آفتاب

افراد با پوست معمولی می توانند تا ۱۵ دقیقه زیر روشنایی آفتاب پیمان بگیرند، بدون آنکه دچار سوختگی شوند. در این جا به شما پرتو می دهیم که با به کارگیری کرم های ضد آفتاب با SPF های مختلف لغایت چند دقیقه می توانید بدون آفتاب سوختگی در ذیل نور آفتاب بمانید:

SPF 15 : 225 دقیقه

SPF 30 : 450 دقیقه

SPF 45 : 675 دقیقه

SPF 50 : 750 دقیقه

انواع اشعه UV

اشعه UVA:

این اشعه ماوراء بنفش عمیقا به درون درم (پوست) نفوذ کرده و باعث پیری زودرس آن می شود. این گونه اشعه توانا است از شیشه عبور کند. به همین علت حتی اگر قصد ندارید از منزل بیرون شوید، باید از یک ضدآفتاب بهره‌گیری کنید.

اشعه UVB:

در حالی که اشعه UVB نمی تواند به شیشه نفوذ کند، در روزهایی که از خانه بیرون می شوید، در معرض آن هستید. این اشعه موجب آسیب لایه های سطحی پوست می شوند و مسئول آفتاب سوختگی و سرطان پوست می باشد.

برای محافظت از پوست خود از هر دو گونه اشعه ماورای بنفش یک کرم ضد آفتاب با قدرت محافظتی بالا بزنید. ۱۵ دقیقه پیش از خارج شدن از خانه متعلق به بهره‌گیری کنید وSPF آن بین ۳۰ لغایت ۵۰ یا بالاتر باشد.

۳۶۵ روز نگهداری

حفاظت پوست از روشنایی آفتاب باید در تمام درازا سال اتمام شود. در حالی که ممکن است احمقانه به عقیده برسد که در یک روز ابری یا در پاییز و زمستان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، ولی باید گفت در چنین هوایی هم نور آفتاب آسیب خویش را می رساند. این اشعه یUV است که به طور سر راست از بالا به شما میتابد، بعد باید نگران باشید.

اشعه ماوراء بنفش می تواند از زمین منعکس شود و پوست شما را در معرض اشعه هایی از بالا و از آنهایی که از زمین بیرون می شوند، پیمان دهد. اگر شما یک روز زمستانی، فعالیتی را در فضای باز را اتمام دهید یا سرتان را از آب بیرون کنید، بازتابی از اشعه آفتاب از آب، برف یا یخ می تواند خطر آفتاب سوختگی و گزند جدی آفتاب را افزایش دهد.

شاخص UV

شاخص اشعه ماوراء بنفش (UVI) چندی است که شدت اشعه ماورای بنفش (UV) را در محل و منطقه مورد عقیده مشخص می‌کند.

این شاخص سطح غلظت UV را در پیمانه ۱ لغایت ۱۱ + نشانه می دهد. هر چه مقدار این شاخص اغلب باشد، توان تخریب پوست و چشم اغلب است.

در اینجا به شما می گوییم که در هر شاخصی از اشعه فرای بنفش، به چه وسایلی برای محافظت از پوست خود بیچارگی دارید و هر شاخصی چه میزان خطر دارد:

– شاخص اشعه بین ۱ تا ۲ : عینک و کرم‌های ضدآفتاب – خطر کم

– شاخص ۳ الی ۵ : عینک، کرم ضد آفتاب و کلاه – خطر متوسط

– شاخص‌ ۶ الی ۷ : عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه و چتر – خطر زیاد

– شاخص ۸ الی ۱۰ : عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه، چتر، جامه پوشیده – خطر خیلی زیاد

– شاخص اغلب از ۱۱: عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه، چتر، لباس پوشیده – بیش از حد خطرناک

نکته: بهتر است تا حتماً امکان از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۵ بعدازظهر از خانه بیرون نشوید.

علائم ناشی از گزند روشنایی آفتاب

آسیب ناشی از روشنایی خورشید می تواند در گونه ها مختلفی از تغییر رنگ پوست خود را نشان دهد. در اینجا چهار نوع از رایج ترین آفت های خورشید را به شما نشانه می دهیم. بعلاوه چند طریق شناسایی می نماییم که می توانید آنها را رفع یا ترقی آنها را کند کنید.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند از خفیف تا شدید باشد. سوختگی ملایم همراه با درد و گاهی خارش پوست است، در حالی که سوزش شدید می تواند باعث التهاب، پوسته پوسته شدن و تاول آبکی شود. آفتاب سوختگی در ضمن ممکن است خستگی، سرگیجه و تب را به همراه داشته باشد.

درمان:

یک کمپرس سرد همانند یک حوله نمناک را روی ناحیه آفت دیده پیمان دهید. اگر درد مایه ناراحتی شدید شود، داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا آسپیرین می توانند مفید باشند. گیاه آلوئه ورا برای تسکین آفتاب سوختگی موثر است. ماساژ ژل خنک کننده این گیاه در بهبود سوختگی شما اثرگذار است. اگر به این گیاه دسترسی ندارید، استفاده از نمدار کننده در بر گیرنده آلوئه ورا هم بسیار کمک کننده خواهد بود.

آکتینیک کراتوز

همچنین به عنوان کراتوز خورشیدی شناخته شده است. این مشکل پوستی با رشد و پوسته پوسته شدن خشن پوست به اتفاق است. این رشد می تواند از اندازه بسیار کوچک تا ۳ سانتیمتر و دارای سایه های گوناگون قرمز باشد. این عارضه بیشتر بعدا در زندگی نما می شود و معمولا بی زیان است. اگر بیش از ۱۰ کراتوز پرکار در پوست شما هستی دارد، رهنمود می شود به تعقیب مشاوره پزشکی باشید، زیرا ممکن است سرطانی شود.

درمان:

کراتوز اکتینیک می تواند خودبخود به مرور زمان ناپدید شود، اما ممکن است مراجعت کند. شدنی است دکتر از بین بردن این نقاط را توصیه دهد (در چهره برپایی مشکل). کرم موضعی ممکن است تجویز شود، اگر شما دارای نقاط کوچک بر پوست تان باشید و یا شدنی است شیوه یخ زدن اعمال شود، اگر شما حائز لکه های بزرگ تر باشید.

لکه های خورشیدی

همچنین به عنوان لکه های پیری شناخته می شود. قطعه هایی از پوست رنگ قهوه ای دارد و اغلب در اواخر دهه ۴۰ یا اوایل دهه ۵۰ ظاهر می شود. این لکه ها هرگز حل نمی شوند. از آنجا که این لکه ها بیشتر در اثر پیمان دریافت زیاد در معرض روشنایی آفتاب برپایی می شوند، اغلب در صورت، گردن، شانه ها، دست ها و بازوها ها یافت می شوند.

درمان:

در حالی که حذف لکه های آفتاب از لحاظ پزشکی لازم نیست، اما بسیاری از ملت برای زیبایی آنها را از بین می برند. گونه ها کرم های سفیدکننده در بازار وجود دارند که می توانند در طول زمان این لکه ها را از بین ببرند. شما می توانید با یک متخصص پوست در باره شفا لیزری آنها صحبت کنید. این روش ها نسبتا بدون درد هستند.

چین و چروک

خطوط خنده، خطوط ماریونیتی و خطوط خفیف نامیده می شود. چین و چروک ها شکاف هایی هستند که در درازا سررسید در پوست شما برپایی می شود. آنها بخشی طبیعی از پیری هستند و نتیجه انقباضات عضلات صورت می باشند، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از بی گمان بدون حفاظت مناسب می تواند سرعت ایجاد چین و چروک را افزایش دهد که به تبع آن پوست تیره می شود.

درمان:

انواع کرم های ضد چین و چروک وجود دارد که مقاوم شده است که در طول زمان خطوط چین و چروک را کاهش می دهند. بهترین کرم ها حاوی AHAs (آلفا هیدروکسی اسید) و رتینول هستند. علاوه بر کاهش چین و چروک، کرم ها با AHA ها کمک می کنند پوست تان تمیز و شفاف و هیدراته و روشن شود.

اگر شما به پیگیری یک جایگزین نیرومند هستید، با یک کارآزموده پوست درباره کرم رتینول صحبت کنید. هنگامی که کرم رتینول به صورت منظم استفاده شود، همان پرتو AHA ها را دارد و همچنین تولید کلاژن را افزایش می دهد.

حرف آخر

همانطور که متوجه شدید نور خورشید میتواند برای پوست مزید ها و مضراتی را داشته باشد

این نور را ما میتوانیم با استفاده از دستگاه هایی که پارامتر های مختلف نور خورشید را اندازه گیری می کنند اندازه بگیریم تا دوچار مشکل نشویم

این لوازم عبارتند از:

لوکس متر (نور سنج) , سولار متر (تشعشع سنج) , پار متر (شدت سنج نور) ,  یو وی لایت متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

اثرات نور بر روی گیاهان

نور گرد عوامل غیر زنده اکوسیستم است که نقشی مهم در غذاسازی فرآوری کننده‌ها دارد. درباره نشانه روشنایی بر رشد گیاه مطالعات کثرت سپریدن شده است. نبودن نور بر شکل بیرونی گیاه و سرعت رشد طولی آن کارایی می‌گذارد. گیاهی که در گنگی می‌روید معمولا ساقه‌ای بلند و باریک دارد. برگها اشاعه نمی‌یابند. برگها و ساقه‌ها هر دو فاقد کلروفیل‌ خواهند بود. اگر چنین گیاهی در معرض روشنایی پیمان گیرد، رشد طولی ساقه‌اش تفریق می‌یابد. اگر همان نوع گیاه در نور تربیت یابد تنومند شده و برگهای آن کاملا سبز و کبیر می‌شوند و با فاصله اقلیت در طول ساقه قرار می‌گیرند.

اثرات نور بر روی گیاهان

اثرات نور

اثرات نور

مقدمه

نور تنها عوامل غیر زنده اکوسیستم است که نقشی مهم در غذاسازی فرآوری کننده‌ها دارد. در ارتباط با اثرات نور بر رشد گیاه پژوهش ها کثرت اتمام شده است. نبودن نور بر شکل بیرونی گیاه و سرعت رشد طولی آن تاثیر می‌گذارد. گیاهی که در پوشیدن می‌روید معمولا ساقه‌ای بلند و باریک دارد. برگها اشاعه نمی‌یابند. برگها و ساقه‌ها هر دو فاقد کلروفیل‌ خواهند بود. اگر چنین گیاهی در معرض نور پیمان گیرد، رشد طولی ساقه‌اش کاهش می‌یابد. اگر همان نوع گیاه در روشنایی تربیت یابد تنومند شده و برگهای آن کاملا سبز و بزرگ می‌شوند و با فاصله اقلیت در درازا ساقه پیمان می‌گیرند.

فتوتروپیسم (نورگرایی)

اگر گیاهی را در سایه برویانیم به سمت روشنایی تغییر جهت می‌دهد این پدیده را در گیاهان فتوتروپیسم یعنی نور‌گرایی می‌نامند. نورگرایی در ساقه مثبت است یعنی ساقه به سمت نور خم می‌شود. ریشه‌ها برخلاف ساقه یا به محرک روشنایی استجابت نمی‌دهند و یا نسبت به آن گرایش منفی ظاهر می‌کنند یعنی در جهت مخالف روشنایی خم می‌شوند. اغلب برگها نسبت به روشنایی طوری قرار می‌گیرند لغایت پرتوهای نور بطور عمودی بر آنها بتابد.

فتوپریودیسم و تشکیل گل

اثر تناوب روز و شب و یا نور و پوشیدن (دوره نوری) در رشد و نمو و تشکیل گل و یا پدیده‌های سایر مثل بیدار شدن دانه ، ریزش برگ و غیره از هستی خاصیتی در گیاه بر می‌آید که آن فتوپریودیسم می‌نامند. برای نمونه در گیاهان می‌توان با تغییر مدت تابش نور در گلخانه ، گل دادن یک گیاه را تسریع کرد. این سوژه در گلکاری و باغبانی اهمیت فراوان دارد. به‌علاوه رویش دانه در برخی گیاهان ، فرآوری سبزینه و ریختن برگها در فصل پاییز به تغییرات تابش نور ارتباط دارد.

تقسیم بندی گیاهان از عقیده حساسیت به دوره نوری

• گیاهان بی‌تفاوت:

که برای تشکیل گل به درازا روز و شب حساسیت از خویش نشان نمی‌دهند همانند برخی از گونه‌های گوجه فرنگی ، گل میمون و میخک.

• گیاهان اختصار روز:

گیاهانی هستند که در روزهای کوتاه گل می‌دهند و اگر آنها را در معرض نور یومیه طولانی پیمان دهند، گل دادنشان متوقف می‌شود. گیاهان کوتاه روز در روزهای دراز تابستان بطور رویشی رشد می‌کنند و تا پاییز و زمستان که روزها اختصار می‌شوند گل نمی‌دهند. همانند گل داوودی.

• گیاهان بلند روز:

تنها در دوره نوری طولانی گل می‌دهند. و اگر دوره نوری کوتاهی باشد تنها رشد رویشی دارند. مثل ختمی ، اسفناج و زنبق.

دوره بحرانی نور

حد فاصل بین درازا روز پسندیده برای رشد رویشی و طول روز مولد گل و دانه برای یک گیاه دوره بحرانی نور نامیده می‌شود. گیاهان کوتاه روز ، در روزهای کوتاهتر از درازا روز بحرانی و گیاهان بلند روز در روزهای بلندتر از درازا روز بحرانی گل می‌دهند.

تقسیم بندی گیاهان از نظر احتمال نسبت به اثرات نور

گیاهان را از این رو به سه گروه آفتاب خواه ، سایه خواه و گیاهانی که به مرز متوسطی از شدت روشنایی نیازمندند دسته می‌کنند.

اثرات نور بر روی تعرق گیاهان

نور بطور معمول بر شدت تعرق نشانه مستقیم دارد. معمولا در روز روزنه‌های هوایی برگها باز هستند. این امر سبب می‌شود که بخار آب موجود در برگ وارد جو شود. در شب که روزنه‌ها بسته‌اند، میزان تعرق به مقدار زیاد تفریق می‌یابد.

اثرات نور و اتمام واکنشهای فتوشیمیایی در گیاهان

رنگیزه‌های برگ قدرت جذب بعضی از پرتوهای نور سفید خورشید را دارا هستند. رنگیزه‌های نوری می‌توانند این پرتوها را که مربوط به رنگهای قرمز ، آبی ، نیلی و بنفش است جذب کنند. بعد از جذب برخی از پرتوهای روشنایی خورشید بویژه پرتوهای قرمز بوسیله رنگیزه کلروفیل واکنشی در مولکولهای آن بوجود می‌آید که به آن بازتاب فتوشیمیایی می‌گویند. بدین معنی که پس از جذب انرژی فوتونها بوسیله کلروفیل ، یکی از الکترونهای مولکول آن به مدار بالاتر یعنی به سطح انرژی بالاتری منتقل می‌شود.

چنین مولکولی را مولکول تحریک شده می‌گوییم. این مولکولها بسیار ناپایدارند و به سرعت انرژی دستاوردی را از دست می‌دهند و به وضع پایدار اولیه برمی‌گردند، این انرژی ممکن است به صورت حرارت ، روشنایی ، یا فلوئورسانس از دست برود اما در پروسه فتوسنتز این انرژی در واکنشهای کیمیایی یعنی واکنشهای نقل و انتقال الکترون شرکت می‌کند و نتیجه آن اندوخته این انرژی به چهره انرژی کیمیایی در مواد آلی است.

علت تمایل انتهای ساقه به سمت روشنایی

علت میل انتهای ساقه به سمت نور ، تجمع اکسین بیشتر در سمت نور ندیده این اندام است.

علت نورگرایی منفی در ریشه

سلولهای ریشه نسبت به مقدار بسیار محدود اکسین بازتاب نشان می‌دهند و رشد می‌کنند و رشد آنها نسبت به مقدار زیاد این هورمون متوقف یا کند می‌شود. در نتیجه تراکم اکسین بسیار در سمت روشنایی ندیده ریشه سبب می‌شود که این قسمت نسبت به سمت نور دیده رشد کمتری داشته باشد و ریشه به سمت مخالف نور خم گردد.

فتو پریود

فتو پریود عبارت است از مدت زمانی از روز که نور به گیاه می تابد . درازا روز بسته به فصل سال و پهنا جغرافیایی تغییر می کند . در نیمکره شمالی درازا روز در چهار روز از سال اهمیت ویژه دارد .

۱- اول فروردین (۲۱مارس) : که خورشید مستقیما فوقانی خط استوا قرار میگیرد و در این روز طول روز و شب برابر و برابر ۱۲ ساعت است . و به آن میانه روی بهاری می گویند .

۲- سی و یکم خرداد (۲۱ ژوئن) : که خورشید به شمالی ترین سرنوشت فوقانی خط استوا می گیرد و طولانی ترین روز و کوتاه ترین شب سال است و به آن انقلاب تابستانی می گویند .

۳- سی ام شهریور (۲۱سپتامبر ) : که خورشید آشکارا بالایی خط استوا است و درازا روز و شب مساوی است و میانه روی پاییزی نامیده می شود .

۴- سی ام آذر (۲۱ دسامبر ) : که خورشید در جنوبی ترین سرنوشت ذیل خط استوا قرار می گیرد و کوتاه ترین روز و بلند ترین شب سال است و انقلاب زمستانی نامیده می شود (شب یلدا )

نقطه موازنه نوری (Light compensation point) :

نقطه ای است که در آن شدت فتوسنتز مساوی شدت تنفس است . در این نقطه تمامی مواد فرآوری شده در فتوسنتز در تنفس به مصرف می رسد . نقطه برابری نوری در گیاهان آفتاب پسند اغلب از گیاهان سایه پسند است

نقطه اشباع نوری (Light saturation point) :

نقطه ای که فتوسنتز در آن حداکثر است و با افزایش نور سایر فتوسنتز افزایش نمی یابد , نقطه اشباع نوری گویند.

اثرات نور بر کیفیت روشنایی :

اشعه ماورای بنفش با درازا موج ۴۰۰- ۳۰۰ نانومتر باعث آسیب به گیاه شده و غیر قابل دیدن با چشم انسان است . اشعه مادون قرمز با طول موج ۷۵۰- ۷۰۰ نانومتر بیرون از حس بینایی انسان است و ضروری برای رشد گیاه است ولی در فتوسنتز گیاه بی تاثیر است . طیف نوری (۷۶۰- ۳۸۰ نانومتر) در فتوسنتز نقش دارد . میزان فتو سنتز در نور قرمز و آبی حداکثر است .

اگر گیاه فقط در معرض نور آبی قرار گیرد رشد کاهش و اندام های گیاه سفت و طایفه می شود و اگر گیاه در معرض روشنایی قرمز قرار گیرد رشد گیاه افزایش و اندام های گیاه نرم و لصیف می شود . برای سپریدن فتو سنتز همگی درازا موج های روشنایی لازم است .

افزایش شدت روشنایی :

به استثنای سایه پسند ها افزایش روشنایی در اواسط پاییز الی اوایل بهار مایه افزایش فرآورده می گردد . ساده بودن قاب های شیشه ای روی گلخانه ظرفیت قاب ها و افزایش عرض قاب ها باعث افزایش شدت روشنایی وارده به تو گلخانه می شود .

اسکلت چوبی به طور کاملا محسوس شدت روشنایی را کاهش می دهد و بهتر است چهارچوب چوبی زا با رنگ سفید رنگ آمیزی کرد الی باریکلا جای جذب روشنایی آن را منعکس کنند . همچنین بهتر است که قاب های شیشه ای پوشش گلخانه را نیز با رنگ سفید رنگ کنند و پوشش بیرونی قاب ها را هر دو سال یک بار و از درون هر ۵ سنه یک بار رنگ آمیزی شود .

خصوصیات نور

شدت نور:

مقدار انرژی تابشی که در یکتا سررسید از واحد نورانی بر یکتا سطح تابش می کند را تشعشع می نامند. شدت نور بنا به تعریف، مقدار جریان روشنایی است که با زاویه مشخص به سطح تصادف می کند، و هرچه این زاویه از ۹۰ درجه کمتر باشد، شدت نور کمتر و هر چه به ۹۰ درجه تقریبا تر شود، بیشتر می گردد.

مقیاس اندازه گیری شدت نور، وات بر فوت مربع (سطح) می باشد و آنرا با فوت کندل ذکر می نمایند.

مدت تابش نور:

اکثر گیاهان، موقعی که در معرض ۱۶-۱۸ ساعت روشنایی در طی روز قرار می گیرند، بهترین رشد ممکن را دارند. مقاوم شده، بیش از این مقدار ساعت نور هیچ وجه تاثیری بر روی رشد گیاه نخواهد داشت. عکس العمل موجودات نسبت به مدت تابش نور را فتوپریودیسم می نامند. از این نظر گیاهان را به سه بخش دسته بندی می نمایند:

اثرات نور بر گیاهان روز بلند:

افزایش درازا روز منجر به تسریع گلدهی در آنها گشته ؛ بطوریکه برای آغاز گلدهی به درازا مدت روشنایی اغلب از ۱۲ ساعت بیچارگی داشته و کمتر از آن، گلدهی را به عقب می اندازد؛ مشابه انواع میخک، رز ها، زنبق، گلایل، آناناس، فوشی

اثرات نور بر گیاهان روز کوتاه:

تفریق طول روز(کمتر از ۱۲ ساعت) منجر به تسریع گلدهی در آنها می گردد. به طوریکه روزهای بلندتر از ۱۲ ساعت گلدهی را به تعویق می اندازد. مانند تنباکو، ذرت، گل داوودی

اثرات نور بر گیاهان روز خنثی:

گلدهی آن به طول روز دلنازک نیستند، همانند گوجه فرنگی.

طیف فتوسنتزی:

اغلب گیاهان تنها درازا موج های ۴۰۰-۷۰۰ نانومتر را جذب می نمایند. و متعلق به در عمل فتوسنتز استفاده می نمایند. و از آن در عمل فتوسنتز استفاده می نمایند. چون بیشترین بازده فتوسنتز در این درازا موج حاصل می گردد، لذا به آن تشعشع فعال فتوسنتزی می گویند. در عمل فتوسنتز، درازا موج های قرمز (۶۰۰-۸۰۰ نانومتر) و آبی(۳۸۰-۴۸۰ نانومتر) بیشترین تاثیر و بالاترین تاثیر را دارند.

اثرات نور مرئی

نور سفید(نور مرئی)، آمیزه ای از انواع رنگ است. سه رنگ قرمز، سبز و زرد را رنگ های اصلی و غیر قابل تجزیه نامیده و از ترکیب این رنگ ها می توان رنگ های فرعی را تولید کرد. با تجزیه طیف نور سفید می تاب به ترتیب به رنگ های قرمز،نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش دست یافت.

کلروفیل

کلروفیل، حاوی ماده رنگینه سبز می باشد و بر پایه ویژگی بازتابی انتخابی، تمام رنگ های موجود در طیف خورشید را به خود جذب و تنها روشنایی سبز را منعکس می کند، که این دلیل سبز بودن گیاه است.

نور آبی

نور آبی هورمون های رشد و شکستن خواب گیاه را تحریک می کند، روشنایی آبی با تقویت فتوسنتز گیاه، باعث کشش گیاه به سوی منبع روشنایی می گردد. نور آبی با کاهش فاصله میانگره ها در پر پشت شدن و خوش ترکیب شدن گیاه نقش ایفا می کند.

نور قرمز

نور قرمز مایه تقویت فتوسنتز شده به جوانه زنی بذر کمک کرده و به برپایی رنگدانه ها و گلدهی کمک می نماید.

نکته پایانی

نور خورشید علاوه بر خواصی که دارد می تواند در مواردی باعث از بین رفتن گیاهان شود علی الخصوص اگر از گیاهان آپارتمانی نگهداری میکنید.

برای جلوگیری از این اتفاق و خسارات ناشی از آن آن پارامتر های مهم مورد نیاز گیاهان خود را باید بدانید و آن ها را با لوازمی مورد اندازه گیری همیشگی قرار دهید . برای این کار نیاز به تهیه این لوازم دارید که ما چند نمونه از آن را در زیر برای شما معرفی می کنیم :

 

لوکس متر (نور سنج) , سولار متر (تشعشع سنج) , پار متر (شدت سنج نور) ,  یو وی لایت متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

خاصیت نور خورشید برای بدن چیست؟

نور و گرمای خورشید در فصل تابستان بیش از هر بار دیگری درسال سیاره ما را در بر میگیرد ودر صورتی که هوا بیش از اندازه گرم نباشد، ملت برادر دارند وقت خودرا خارج از خانه سپری کنند. اگرچه پیمان گرفتن در دسترس روشنایی خورشید بدون پشتیبانی پسندیده در برترین حالت خطر بروز چین و چروک ودر بدترین حالت ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

خاصیت نور خورشید برای بدن چیست؟

خاصیت نور

خاصیت نور

خاصیت نور خورشید ؛ در شرایطی که اغلب مردم از خطرات قرار گرفتن بیش از اندازه در دسترس روشنایی خورشید آگاه میباشند، بیشماری نیز از این بحران غافل میباشند که نور خورشید فواید سلامت چشمگیری را عرضه می‌کند. با مدنظر پیمان دادن این بحران که اثناء ترک خانه باید از تولیدات پشتیبانی از پوست باکیفیت بالا بهرهگیری کرده باشید، در پیوسته با برخی از فواید شگفت انگیز نور خورشید که احتمالاً کمتر آن ها را شنیده باشید، بیشتر آشنا میشویم.

خاصیت نور خورشید برای سلامتی

امروزه دانشمندان به این نتیجه واصله اند که پیمان اخذ در معرض نور خورشید اثرات مثبت و منفی بر سلامتی دارد. با وجود اینکه اشعه های فرای بنفش عامل بروز بعضی مرض های پوستی است، اما در بهبود بعضی بیماری ها نیز موثر است.

جذب ویتامین D با خاصیت نور خورشید شدنی است، چون این ویتامین از راه تماس نور خورشید با پوست تولید و جذب می شود. به همین دلیل به این ویتامین، ویتامین خورشیدی نیز گفته می شود. این ویتامین در جذب کلسیم نقش دارد و به تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز کمک می کند. متاسفانه امروزه به دلیل کاهش تماس روشنایی خورشید با بدن، کمبود این ویتامین نیز بین مردم شایع شده است.

مقابله با سرطان پروستات یک خاصیت نور

مردانی که تماس چندی با نور خورشید دارند، اغلب در معرض خطر اجل و میر به واسطه سرطان پروستات پیمان می گیرند. نتایج تحقیقات پرتو داده است که در آمریکا، مردان آفریقایی-آمریکایی بیشتر در معرض خطر مرگ برآمده از این بیماری پیمان دارند.

بررسی ها نشانه می دهد مردان سیاه پوست به میزان ۵٫۴۵ درصد در معرض مرگ ناشی از سرطان پروستات قرار دارند، در حالیکه این خطر در مردان سفیدپوست تنها ۲٫۶۲ درصد است. نتایج پژوهشی که در سنه ۲۰۰۵ منتشر شد نشان می دهد کمبود این ویتامین و تماس محدود نور خورشید با تن مردان می تواند مایه افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود.

کاهش میزان کورتیزول یک خاصیت نور

نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۸ توسط محققان مدرسه پزشکی هاروارد انجام شد پرتو می دهد که پیمان دریافت کم در معرض روشنایی خورشید مایه افزایش خطر اختناق خون بالا می شود

کورتیزول به نام هورمون استرس نیز شناخته می شود. این هورمون عاملی برای افزایش اشتها است و به عقیده محققان بالا بودن آن مایه افزایش وزن نیز می شود. نتایج پژوهشی در دانشگاه کلورادو نشان داده، پیمان دریافت در معرض نور خورشید میزان کورتیزول را کاهش می دهد.

درمان افسردگی یک خاصیت نور

نور آفتاب می تواند برای افرادی که مبتلا افسردگی هستند سودمند باشد. امکان ابتلا به افسردگی فصلی با کمبود پیمان اخذ در معرض نور خورشید افزایش می یابد. این گونه افسردگی در زمستان یا پاییز بیشتر است. در سال ۲۰۰۱۱، نتایج تحقیقاتی که در دانشگاه میلان سپریدن شده بود نشانه عدل که نور خورشید صبحگاهی مایه کاهش مدت زمان بستری شدن بیماران دچار به مرض دوقطبی می شود.

نور خورشید به تن کمک می کند تا در برابر شرایط استرس زا واکنش پسندیده اثر دهد. علاوه بر این، عملکردهای دیگر بدن مثل خفگی خون، میزان تراوش انسولین و تبدیل چربی ها و قندها به انرژی را نیز کنترل می کند.

تنظیم اختناق خون یک خاصیت نور

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ بدست محققان مدرسه پزشکی هاروارد اتمام شد پرتو می دهد که پیمان اخذ مختصر در معرض روشنایی خورشید مایه افزایش خطر اختناق خون بالا می شود. علاوه بر این، کمبود روشنایی خورشید می تواند به طور مستقیم خطر مرض های قلبی عروقی را نیز افزایش دهد. به نظر می رسد که ویتامین DD یکی از هورمون های بسیار قوی است که در کنترل تنگنا خون نقش دارد.

کاهش خطر ابتلا به ام اس یک خاصیت نور

نتایج رسیدگی های اتمام شده در استرلیا پرتو می دهد کاهش تماس با روشنایی سر راست خورشید در افرادی که در ارتفاعات زندگی می کنند ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به ام اس شود. پس متخصصان به تمام افراد پیشنهاد می کنند که به طور مرتب در معرض نور مستقیم خورشید باشند.

کاهش خطر دیابت یک خاصیت نور

به عقیده کارآزمودگان ویتامین D کارایی پیشگیرانه در دیابت دارد. طبق نتایج تحقیقاتی که در سنه ۲۰۰۶ توسط محققان سوئدی اتمام شد، ویتامین D در ابتدای زندگی انسان بستگی زیادی با تفریق خطر ابتلا به دیابت نوع یک دارد.

تسکین پسوریازیس یک خاصیت نور

پسوریازیس یک مرض پوستی است که با پلاک های قرمز و خشک و ضخیم شدن پوست خویش را اثر می دهد. گفته می شود که این بیماری خودایمنی قابل بهبود نیست.

قرار دریافت در معرض روشنایی خورشید، به کند شدن روند انتشار مرض لک و پیس کمک می کند

نور خورشید عاملی است که می تواند به کاهش و آرامش علائم پسوریازیس کمک کند. البته بهتر است با نظر طبیب و با توجه به شرایط بیمار، اقدام به قرار اخذ در معرض روشنایی خورشید شود.

درمان لک و پیس یک خاصیت نور

لک و پیس با اسم علمی ویتیلیگو یک دشوار پوستی خودایمنی است و برای بهبود آن از اشعه ماورای بنفش A و داروها و طریق های طبیعی بهره‌گیری می شود. ویژگی این بیماری، بروز لکه های سفید روی پوست است. در این بیماری سلول های تولیدکننده رنگدانه از کار افتاده و مایه بی رنگ شدن نواحی از پوست می شود. قرار گرفتن در معرض روشنایی خورشید، به کند شدن روند انتشار این بیماری کمک می کند.

پیشگیری از آرتریت یک خاصیت نور

نتایج بررسی هایی که در سال ۲۰۱۳ در آلمان اتمام شده است پرتو می دهد افرادی که به میزان بسیار از داروهای کورتون کاربرد کرده اند بیشتر با کمبود ویتامین D و عواقب آن مانند پوکی استخوان و آرتریت مواجه می شوند. پس افرادی که با این مشکلات روبرو هستند، علاوه بر مصرف دارو لازم است به میزان لازم در معرض روشنایی خورشید نیز باشند.

۷خاصیت مثبت انرژی خورشیدی

خورشید برای افرادی که می‌دانند چگونه از آن بهره ببرند سرشار از هوده است و…..

خورشید برای افرادی که می‌دانند چگونه از آن سهم ببرند سرشار از سود است: یک منبع راستین از انرژی!

بنابراین باید از این منبع مجانی و در دسترس کاربرد کرد، ولی به اندازه و در کران تعادل.

۱- آفتاب ویژگی ضدعفونی کننده دارد

اشعه‌های مادون قرمز تاثیری پاک‌کننده روی پوست دارند. اما پروا داشته باشید که این برتری برای پوست‌های بدون مشکل است زیرا پوست‌های آکنه‌ای بیشتر جوش می‌زنند. صحیح است که اشعه مادون قرمز پوست را تمیزتر می‌کند، ولی پوست تحت‌تاثیر ماورای بنفش””UV زمخت‌تر شده، منفذهایش بسته می‌شوند و جوش‌ها بیشتر ظاهر می‌شوند. بنابراین بهتر است با اسپری‌های فاقد چربی که مخصوص پوست‌های آکنه‌ای هستند متعلق به محافظت کرد. اشعه U.V سیستم ایمنی پوست را ذیل می‌آورد و از ساخته شدن پروتئین‌های نگهبان آن در برابر سرطان بازداری می‌کند.

۲- برخی بیماری‌های پوستی بهتر می‌شوند

آفتاب برای رویارویی با مرض پسوریازیس یا صدفک سودمند است. به طور معمول، سلول‌های پوستی بعد از گذشت یک ماه بالغ شده و می‌ریزند. در مرض پسوریازیس، بلوغ سلول‌ها سرعت می‌گیرد و تنها سه الی چهار روز درازا می‌کشد. آفتاب موجب کند شدن این روند می‌شود. وانگهی در باره اگزماهای گسترده نیز تابش خورشید مفید است. اما متوجه باشید که در باره بیماری‌های آلرژی به آفتاب و نیز لوپوس که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان‌ها و بافت‌های پیوندی خودی عمل کرده و به‌آنها آفت می‌رساند، مضر است!

۳- استخوان‌ها محکم‌تر می‌شوند

وجود کلسیم در ساختار استخوان‌ها بسیار ضروری است. متابولیسم آن و تمرکز خونی‌اش به وسیله ویتامین D یا کلسیفرول تنظیم می‌شود، ولی برای ترکیب شدن دربایستن به آفتاب دارد. به خاطر همین است که ویتامین D ویتامین خورشیدی نامیده می‌شود. توجه: ساعت‌ها در معرض تابش قرار گرفتن بی‌فایده است. یومیه ۱۵ دقیقه صورت و دست‌های خود را در مساوی آفتاب قرار دادن، برای محکم‌سازی استخوان‌ها کافی است. روشنایی نباید خیلی شدید باشد تا دچار آفتاب سوختگی نشوید، همچنین حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید در غیر اینصورت این پیشه کارایی مثبتی نخواهد داشت. بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح، وقت خوبی است که چای یا قهوه خویش را در روبرو پنجره بنوشید، بین ۱۶ تا ۱۸ پس از نیمروز نیز وقت مناسبی برای پیاده‌روی است.

۴- دندان‌قروچه کاهش می‌یابد

اغلب در زمستان، ساعت بیولوژیک یا ساعت درونی بدن متوقف می‌شود. و این کل چیز را تغییر می‌دهد. گیرنده‌های روشنایی واقع در چشم‌ها، در تنظیم ساعت بیولوژیک تن مشارکت می‌کنند. در زمستان به خاطر کمبود سروتونین، روحیه زیر و خفقان استرس بالا می‌رود و همین موجب دندان‌قروچه می‌شود. (سروتونین از انتقال‌دهنده‌های عصبی است و ترشح آن موجب خوش‌خلقی و رضایت‌مندی می‌گردد.) ولی در تابستان نور خوش‌خدمتی کرده و سروتونین در بالاترین میزان پیمان می‌گیرد. برآیند اینکه انسان کمتر دندان‌قروچه می‌کند!

۵- خواب خوش

آفتاب باعث می‌شود بهتر بخوابیم. به کمک گیرنده‌های واقع در شبکیه، روشنایی ترشح ملاتونین را تحریک می‌کند. فرآوری ملاتونین در بدن، در شب ۱۰ مساوی میزان آن در روز است و این هورمون در کناره وظایف دیگر، فعالیت‌های تن هنگام خواب را تنظیم می‌کند. برای خوب خوابیدن، باید در درازا روز نور کافی دریافت کرد.

۶- روحیه بهتر

در روزهای ابری، خلق و خوی افراد اندوهگین و میزان حوصله آنها ذیل می‌آید، به اخص در زمستان که تابش آفتاب در حداقل است.

به همین دلیل است که ساعت بیولوژیک ما احتیاج به روشنایی دارد! روشنایی ترشح‌های ملاتونین را در ما تسهیل و بیشتر می‌کند که همین روی ترشح سایر هورمون‌ها همانند سروتونین، هورمون خوشبینی و رضایت‌مندی، و دوپامین، هورمون شادابی و شادی تاثیرگذار است.

در روزهای آفتابی، ۱۰،۱۵ دقیقه الی ۱ ساعت پیمان گرفتن پایین نور خورشید بدون عینک آفتابی برای خوش‌خلقی و روحیه دریافت خوب است. سر راست به خورشید نگاه نکنید، قبل از ساعت ۱۱ و بعد از ۱۸ وقت مناسبی است که به چشم‌ها آفت نمی‌رسد و گیرنده‌های مستقر در چشم نور را به طور مفید گرفتن می‌کنند.

۷- به کمک ملانین، تشعشع‌های مضر ماورا بنفش پالایه می‌شوند

تابش آفتاب ساخته شدن ملانین را تحریک می‌کند. ملانین رنگدانه‌ای است که تشعشع‌های مضر ماورا بنفش را فیلتر می‌کند.

افزایش ملانین باعث طایفه شدن پوست می‌شود. ولی باید کم‌کم و مرحله‌به‌مرحله در برابر آفتاب پیمان گرفت: قبل از ۱۲ و بعد از ساعت ۱۶٫ بین این دو ساعت میزان U.V زیاد بالاست. برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی ابهام تی‌شرت و کلاه بایسته است. خارج از این ساعت‌ها نیز از کرم‌های ضد آفتاب با spf بالا کاربرد کنید.

توجه:

هر چند طایفه شدن پوست مانع از نفوذ U.V.B بشود، اما U.V.A هنوز هم می‌تواند عمیقا در پوست نفوذ کند. و نه تنها موجب پیری زودرس می‌شود بلکه خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می‌دهد!

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدیم نور خورشید علاوه بر جذب ویتامین دی خواص دیگری نیز دارد . اما همین نور اگر شدت بالایی داشته باشد یا در زمان هایی میزان تشعشعات آن بالا برود میتواند برای بدن انسان خطر آفرین نیز باشد.

از این رو برای جلوگیری از این اتفاقات می توان پارامتر های نور را با دستگاه هایی اندازه گیری نمود . این لوازم عبارتند از :

لوکس متر (نور سنج) , سولار متر (تشعشع سنج) , پار متر (شدت سنج نور) ,  یو وی لایت متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

نور خورشید مزایا و معایب

پزشکان معتقد هستند که قرار گرفتن در معرض روشنایی خورشید به میزان متعادل، می‌تواند انواع متفاوتی از دشواری ها سلامتی، به ویژه دشواری ها پوست را درمان کند. در واقع، ملت فقط در باره اثرات مضرت‌بخشی که قرار رفتن بیش از مرز در معرض نور خورشید روی پوست دارد، مستحضر هستند، در حالی که آفتاب دریافت یکتا از قسمت‌های آموزه‌های یوگا است. به عبارت دیگر، اگر شما بدانید که چگونه مقدار متوسطی از روشنایی خورشید را به‌دست آورید، به طور شگفت‌انگیزی به شفا سلامت، پوست، مو و خلق و خوی‌تان کمک می‌کنید. در این مقاله می‌خواهیم در باره مضرات روشنایی خورشید بر بدن انسان گفتگو کنیم.

نور خورشید مزایا و معایب

نور خورشید

مزایا و معایب نور خورشید

آیا درباره مزایا و معایب نور خورشید چیزی می‌دانید؟ پزشکان معتقد هستند که قرار اخذ در معرض نور خورشید به میزان متعادل، می‌تواند گونه ها متفاوتی از مشکلات سلامتی، به ویژه مشکلات پوست را درمان کند. از سوی سایر بسیاری از پزشکان درباره اثرات مضر قرار دریافت بیش از مرز در معرض روشنایی خورشید روی پوست آگاهی می‌دهند. به عبارت دیگر، اگر شما بدانید که چگونه مقدار متوسطی از روشنایی خورشید را به‌دست آورید، به طور شگفت‌انگیزی به شفا سلامت، پوست، مو و خلق و خوی‌تان کمک می‌کنید. در این نوشتار می‌خواهیم در باره مزایا و معایب روشنایی خورشید برای بدن انسان گفتگو کنیم.

الف. مزایای پیمان گرفتن در معرض نور خورشید به طور متعادل

۱. نور خورشید به بدن‌تان ویتامین D می‌رساند

قرار دریافت در معرض نور خورشید به طور ترازمند می‌تواند ویتامین D را افزایش دهد. به همین علت این ویتامین به عنوان ” ویتامین روشنایی خورشید ” محسوب می‌شود. در واقع، روشنایی خورشید با تحریک جذب کلسیم سلامت استخوان‌ها را به خصوص در افراد سالخورده درمان می‌بخشد. تولید ویتامین D زمانی آغاز می‌شود که روشنایی خورشید ۷-دهیدروکلسترول را به ویتامین D (دقیقا ویتامین D۳) تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، روشنایی خورشید به عنوان یک ارائه‌دهنده‌ی طبیعی ویتامین D، به کودکان نیز کمک می‌کند لغایت از راه فعالیت‌های خود در فضای باز همانند بازی فوتبال، بیسبال، رفتن به کمپینگ و غیره، قد بلندتر شوند.

۲: نور خورشید کیفیت خواب‌تان را درمان می‌بخشد

هنگامی‌ که قرار دریافت در معرض روشنایی خورشید چشم‌ها را می‌زند، اعصاب بینایی به مغز برای فرآوری ملاتونین پیغام می‌فرستند (یکی از هورمون‌هایی که به شما کمک می‌کنند خواب عمیقی داشته باشید)؛ این غده در مغز شما ترشح هورمون ملاتونین را افزایش می‌دهد. در واقع، گرفتن نور خورشید می‌تواند فرآوری ملاتونین را افزایش دهد. به عبارت دیگر، تولید ملاتونین به میزان مختصر می‌تواند با کیفیت خواب مرتبط باشد.

۳. نور خورشید مایه بازداری از بروز سرطان پروستات می‌شود

هر چه بیش‌تر در معرض نور خورشید پیمان بگیرید، بخت بیش‌تری برای ابتلا به سرطان پروستات خواهید داشت. بله این یک مطالعه‌ی شناخته‌شده در وسط دانشمندان است. مقاوم شده‌است که در افریقا بالاترین میزان اجل و میر ناشی از سرطان پروستات (۵ لغایت ۴۵ درصد) است. در تحقیقات دیگری که بدست یک دانشگاه در کالیفرنیا اتمام شده‌است، کمبود روشنایی خورشید نیز بردباری ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد.

۴: روشنایی خورشید سطح کورتیزول را مهار می‌کند

کورتیزول گرد از عوامل برپایی استرس است به طوری که هورمون استرس نیز نامیده می‌شود. به گفته‌ی دانشمندان، بالا بودن سطح کورتیزول می‌تواند باعث افزایش وزن شود. در یکتا از مطالعات اتمام شده توسط دانشگاه کلرادو، پیمان گرفتن در معرض روشنایی خورشید مایه تفریق سطح کورتیزول می‌شود.

۵. روشنایی خورشید افسردگی را از بین می‌برد

آیا می‌دانید گرد از شگفت‌انگیزترین اثرات نور خورشید این است که به شما کمک می‌کند از شر افسردگی رها شوید؟ به لحاظ علمی، تغییر ناپذیر شده‌است که SAD (اختلال عاطفی فصلی) می‌تواند به انگیزه عدم دریافت نور خورشید به میزان کافی باشد. این سندرم از پاییز تا زمستان اتفاق می‌افتد. مطابق با مطالعه‌ی که در سنه ۲۰۰۱ در ایتالیا اتمام شد، روشنایی خورشید از ۵ صبح لغایت ۹ پس از نیمروز و نور خورشید در اثناء غروب آفتاب از ساعت ۴ لغایت ۶ بعد از نیمروز می‌تواند مایه تفریق نابسامانی افسردگی دو قطبی شود. در واقع، چنان‌چه در بالا نیز ذکر شد، اخذ نور خورشید به میزان میانه در این دوره‌های زمانی، برای شما خطری ندارد و برای سلامتی پوست‌تان پسندیده است.

به طور مفصل‌تر، روشنایی خورشید به شما کمک می‌کند الی در برابر موقعیت‌های استرس‌زا پیامد نشانه دهید، خفگی خون‌تان را ترازمند کنید، انسولین را کنترل کنید، و کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها را به انرژی تبدیل کنید. علاوه بر این، بر پایه یک مطالعه که در دانشگاه هاروارد در سنه ۲۰۰۸ صورت پذیرفت، کمبود روشنایی خورشید می‌تواند منجر به بالا رفتن تنگنا خون شود. در تحقیق دیگری معلوم شده‌است که روشنایی خورشید می‌تواند به طور مستقیم بر بیماری‌های قلبی عروقی تاثیر بگذارد و ویتامین D یک هورمون نیرومند برای متعادل کردن فشار خون است.

۶: مرض مولتیپل اسکلروز (ام اس) را درمان می‌بخشد

براساس یک تحقیق اتمام شده بدست دانشمندان استرالیایی، عدم وجود نور مستقیم خورشید می‌تواند به بروز بیماری ام‌اس منجر شود. و این بیماری در کشورهایی که در پهنا جغرافیایی بالا هستند مشابه برخی کشورهای اروپایی، امریکای شمالی و ایسلند شایع‌تر است.

۷. گرفتن مقدار متوسطی از نور خورشید برای بهبود سرطان پستان مفید است

درحال‌حاضر پیمان گرفتن در معرض آفتاب به میزان میانه به عنوان درمانی برای سرطان پستان بهره‌گیری می‌شود. همه‌ی نسوان می‌توانند به طور ترازمند از روشنایی خورشید کاربرد کنند لغایت مانع از بروز این سرطان شوند.

۸: باکتری‌ها را از بین می‌برد

این در درستی به راستی توسط یک سرباز آلمانی به اسم نیلز فینسن در سنه ۱۹۰۳ کشف شد. او با این کشف برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شد. شیوه او این است که از نور خورشید به عنوان یک شفا برای بهبود زخم و از بین بردن باکتری بهره‌گیری شود. علاوه بر این، روشنایی خورشید وانگهی به شفا اختلالات پوستی مثل آکنه، اگزما، پسوریازیس، عفونت‌های قارچی و غیره کمک می‌کند.

۹. روشنایی خورشید رگ‌های خونی را تمیز می‌کند و اکسیژن را در خون افزایش می‌دهد

با پروا به تحقیقات پزشکی چهره گرفته در اروپا، روشنایی خورشید می‌تواند عروق خونی دچار تصلب شرایین (آترواسکلروزیس) را تمیز کند. علاوه بر این، توانایی انسان را نیز برای رساندن اکسیژن به بافت‌های گوناگون بدن، افزایش می‌دهد. بنابراین، روشنایی خورشید برای رشد عضلانی، تناسب اندام و پایداری نیز سودمند است.

۱۰: سیستم ایمنی تن را تقویت می‌کند

نور خورشید به میزان متوسط می‌تواند به فرآوری سلول‌های خونی بیش‌تر کمک کند و این سلول‌های خونی در برابر عفونت‌ها از بدن محافظت می‌کنند

۱۱. نور خورشید بیماری آلزایمر را درمان می‌بخشد

مطالعات بالینی نشانه داده‌اند که قرار دریافت در معرض نور خورشید می‌تواند به بهبود علائم آلزایمر کمک کند، به این ترتیب که کیفیت خواب فرد دچار شفا می‌یابد، و پریشان‌حالی و کار و جنبش شبانه‌ی فرد نیز کم‌تر می‌شود.

۱۲. نور خورشید به شفا پسوریازیس کمک می‌کند

قرار دریافت در معرض نور خورشید واقعا برای افرادی که از مرض پوستی پسوریازیس مشقت می‌برند سودمند است. یک مطالعه‌ی علمی نشانه داد که آفتاب گرفتن در فضای باز، دشوار پسوریازیس را در ۸۴ درصد از شرکت‌کنندگان از بین برد.

۱۳: خلق و خوی شما را شفا می‌دهد

محققان پرتو داده‌اند که نور خورشید می‌تواند مغز انسان را به تولید مواد شیمیایی خاصی که تریپتامین نامیده می‌شود، تحریک کند. این مواد شیمیایی به طور قابل‌توجهی خلق و خوی ما را شفا می‌بخشد.

۱۴. روشنایی خورشید سندروم قبل از قاعدگی را درمان می‌دهد

قرار اخذ در معرض نور خورشید می‌تواند به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی از جمله افسردگی، نوسانات خلقی، ناراحتی جسمانی، عقب نشینی از جمع و تحریک‌پذیری کمک کند.

۱۵. روشنایی خورشید مایه مختصر شدن علائم سرماخوردگی‌های شایع می‌شود

اگر مدام دچار علائم سرماخوردگی همانند عطسه، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلانی و سرفه می‌شوید، می‌توانید روشنایی خورشید را ۳ بار در هفته اخذ کنید تا شمار دفعات ابتلا به زکام در شما کاهش یابد. اثربخشی این شیوه ساده می‌تواند تا ۴۰٪ سبب بهبودی شما شود.

۱۶. نور خورشید چاقی را کنترل می‌کند

در واقع، شما می‌توانید از نور خورشید برای تحریک غده‌ی تیروئید به هدف تقویت متابولیسم بدن و همچنین کنترل چاقی کاربرد کنید.

۱۷. نور خورشید مایه افزایش تمایل جنسی می‌شود

قرار دادن پشت و قفسه‌ی سینه در معرض نور خورشید مسیر نکویی برای افزایش هورمون‌های جنسی است. اثربخشی این شیوه می‌تواند الی ۱۲۰٪ افزایش یابد.

۱۸. نور خورشید استرس شما را کاهش می‌دهد

مطالعات گوناگون آزمایشگاهی و تحقیقات نشانه داده‌اند که نور خورشید و همین‌طور لامپ‌ فلورسنت می‌تواند به مردم کمک کند الی از استرس و خستگی رها شوند، و به طور قابل‌توجهی بهره‌وری آنها را افزایش می‌دهد، و در همان سان تن انسان را پر از ویتامین و انرژی می‌کند. علاوه بر این، پیمان گرفتن در معرض آفتاب همچنین باعث کاهش آدرنالین برای از بین بردن استرس و فرآوری اندورفین برای آرامش و شادی می‌شود.

۱۹: اختلال عاطفی فصلی را درمان می‌کند

اختلال عاطفی فصلی (SAD) یک بیماری است که برای برخی از آدم‌ها در فصل زمستان رخ می‌دهد. به کارگیری روشنایی خورشید راهی جادویی برای مبارزه با این اختلال است. تنها پنجره را مفتوح کنید، به میزان میانه در معرص روشنایی خورشید پیمان بگیرید لغایت خلق و خو‌ی‌تان بهبود بیابد. به گفته‌ی روانپزشکان، اگر کسانی که از مرض SAD رنج می‌برند ۳۰ دقیقه در روز از خانه بیرون شوند، می‌توانند به طور طبیعی به درمان پریشانی SAD کمک کنند

۲۰. روشنایی خورشید از شما در مساوی اختلالات خودایمنی محافظت می‌کند

با توجه به گزارش منتشر شده توسط ژورنال Environmental Health Perspectives، پیمان اخذ در معرض نور خورشید به میزان متوسط می‌تواند به تفریق فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی تن کمک کند. این مطالعه نشانه می‌دهد که چه‌طور نور خورشید می‌تواند به درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و پسوریازیس کمک کند. در یک مطالعه‌ که به تازگی صورت پذیرفته‌است نیز دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نور خورشید می‌تواند به تسکین علائم آسم کمک کند.

۲۱:خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را کاهش می‌دهد

از آن‌جایی که روشنایی خورشید می‌تواند به فرآوری ویتامین D به چهره طبیعی کمک کند، بهتر است به جای مصرف مکمل ویتامین D، در اوایل بامداد یا غروب خورشید به طور متوسط در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا بتوانید ویتامین D را گرفتن کنید و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را تفریق دهید.

۲۲. احتمال وضع حمل زودرس را کاهش می‌دهد

ویتامین D گرد از مواد مغذی ضروری برای زنان در دوران بارداری است. به گفته‌ی محققان، ویتامین D با تفریق زایمان زودرس و کاهش هر گونه عارضه‌ای به طور کلی مرتبط است. پیشنهاد می‌شود که زنان باردار از روشنایی خورشید به عنوان یک شیوه طبیعی برای تقویت بعضی نشانگرهای سلامتی هم برای خود و هم برای جنین‌شان کاربرد کنند. پزشکان دانشگاه میشیگان ایالات متحده ی امریکا، روی ۴۰ زن باردار تحقیقی اتمام دادند.

بیشتر آنها ویتامین‌های قبل از زایش (پریناتل) را مصرف کردند، از جمله ویتامین D. فقط ۲ نفر سطح خون‌شان بالاتر از ۵۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر بود، ۳ تن سطح خونشان بالاتر از ۴۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر بود و پسینیان نفرات نیز (۳۷ نفر) خون‌شان ذیل ۴۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر بود. بیشتری آنها سطح خون‌شان کم‌تر از ۲۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر بود در حالی که بیش از ۲۵٪ در میانی آنها سطح خون کم‌تر از ۱۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر داشند. نتایج اثر داد که نسوان حامله با مصرف ویتامین D در دوران بارداری یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می‌توانند اختلالات روحی را در خویش از بین ببرند، عفونت واژن را تفریق دهند، خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی و اتمام سزارین را تفریق دهند و از دشواری ها مغز، قلب و ریه جلوگیری کنند.

۲۳: مایه تقویت عملکرد کلیه می‌شود

قرار دریافت در معرض روشنایی خورشید برای عملکرد کلیه نیز مفید است. هنگامی ‌که در معرض روشنایی خورشید به میزان میانه پیمان می‌گیرید، کلیه‌ها در جریان حذف مواد زائد از بدن و سم‌زدایی تن برای کاهش سموم در جریان خون به نکویی عمل می‌کنند.

۲۴. نور خورشید انجام فعالیت‌های فیزیکی بیش‌تر را تحریک می‌کند

از آن‌جایی که در سررسید قرار گرفتن در معرض روشنایی خورشید خلق و خوی شما خوب است، از فعالیت‌های فضای باز و انجام تمرینات ورزشی بیش‌تر همانند پیاده‌روی، گلف، دوچرخه‌سواری، دویدن، قدم زدن، رفتن به ماهیگیری، رفتن به پیک‌نیک و غیره لذت خواهید برد. از مزایای شگفت‌انگیز نور متوسط خورشید برخوردار شوید و سلامت و زیبایی کلی خویش را برای همش تقویت کنید.

۲۵: از بروز سرطان پانکراس بازدارندگی می‌کند

مطالعه‌ای از دانشکده‌ی پزشکی سن دیگو دانشگاه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۵ نشانه داد که سرطان لوزالمعده (پانکراس) – شایع‌ترین گونه سرطان در جهان و هفتمین سرطان به لحاظ مرگ‌آور بودن – در کشورهایی با کم‌ترین میزان نور خورشید، دارای بالاترین سطح است.
سدریک اف. گارلند، در یک نشریۀ دانشگاهی، گفت: “اگر شما در عرض جغرافیایی بالا یا در منطقه‌ای با پوشش زیاد وزین ابر زندگی می‌کنید، در درازا بیش‌تر سنه نمی‌توانید ویتامین D را تولید کنید، و همین منجر به بروز خطر ابتلا به سرطان پانکراس می‌شود.”

۲۶. روشنایی خورشید سلامت سیستم گوارش را بهبود می‌دهد

مطالعه‌ی دیگری که در ژورنال Gut منتشر شد، دسته جمعی از زنان و سطح بیماری‌های التهابی روده را در آنها مورد بررسی پیمان داد. این مطالعه اثر داد که گمان کردن بروز مرض کرون و کولیت مجروح در شرکت‌کنندگان اهل مناطق آفتابی، در سنجش با اهالی مناطقی که روشنایی خورشید را به میزان کم‌تری دریافت می‌کردند، کم‌تر است.

نویسندگان این مطالعه بر این باورند که سطح ویتامین D نقش مهمی در بازتاب ایمنی تن و تنظیم التهاب تن دارد.

۲۷: احتمال بروز آلرژی را تفریق می‌دهد

طبق یک مطالعه که در سنه ۲۰۱۲ در استرالیا چهره پذیرفت، شکیبیدن آلرژی به بادام‌زمینی و تخم‌مرغ در کودکانی که در مناطق حائز روشنایی ناچیز خورشید حیات می‌کنند، بیش‌تر است در سنجش با افرادی که اهل نواحی دارای روشنایی خورشید زیاد هستند. سایر تحقیقات وابستگی بین ویتامین D مختصر و گونه ها مختلف آلرژی (هم غذایی و هم غیر غذایی) و در ضمن آسم را پیدا کرده‌اند.

در مروری که در سال ۲۰۱۲ روی مطالعات پیشین صورت گرفت، نویسندگان به این نکته اشاره می‌کنند که الگوهایی از سخیف زندگی مدرن همانند “مشاغل تو محیط‌های بسته”، “صرف سررسید بسیار مقابل وسایل حائز صفحه‌ی نمایش” و “پرهیز از قرار دریافت در معرض روشنایی خورشید”، سبب می‌شوند که کسان مستعد ابتلا به کمبود ویتامین D باشند – عاملی که شدنی است نقش مهم در اپیدمی کنونی آلرژی داشته باشد.”

۲۸. نور خورشید مانع از بروز راشیتیسم (نرمی استخوان) می‌شود

در گذشته، کودکان حائز رژیم غذایی نامناسب که به میزان کافی در معرض روشنایی خورشید پیمان نداشتند، اغلب مبتلا یک دست درازی کردن استخوانی به نام راشیتیسم می‌شدند. در دوران امروزین به لطف غذاهای غنی شده با ویتامین D، راشیتیسم با علائمی مانند دیرکرد در رشد، ساق پای پرانتزی، ناتوانی عضلانی و درد در ناحیه‌ی پشت، لگن و ساق پاها، زیاد کم‌تر شایع است.

کودکان دارای پوست تیره (که نور خورشید را مسدود می‌کند) و کودکانی که در کشورهای دور از استوا حیات می‌کنند (و به این ترتیب روشنایی خورشید را به میزان کم‌تری اخذ می‌کنند)، فقط از شیر مادر تغذیه می‌کنند (شیر والده حائز ویتامین D نیست)، یا کسانی که دارو مصرف می‌کنند یا اختلالی دارند که در پروسه جذب ویتامین D تداخل برپایی می‌کند، می‌توانند در معرض خطر باشند.

۲۹: روشنایی خورشید زردی را بهبود می‌کند

طبق یک مطالعه که در دانشگاه استنفورد در سنه ۲۰۱۵ سپریدن شد، کودکانی که با زردی ( یک مرض که می‌تواند منجر به آسیب مغزی یا حتی مرگ شود) متولد می‌شوند، می‌توانند با نور خورشید درمان شوند. زردی زمانی اتفاق می‌افتد که نوزادان هنوز آنزیم مورد نیاز برای رها شدن از مواد زائد در جریان خون را توسعه نداده‌اند و به همین علت ممکن است رنگ پوست و چشم‌شان زرد شود.

با این وجود، هر نوع قرار اخذ در معرض نور خورشید برای بهبود نوزادان دچار زردی مفید نیست. این مطالعه به طور ویژه روشنایی شمسی را مورد بررسی قرار داد که از راه سایبان‌های اخص عبور می‌کند، و اشعه‌ی مضر UV را حذف می‌کند. همچنین در طول درمان، هستی گرمای بیش از مرز و گمان کردن اتفاق افتادن آفتاب‌سوختگی نیز در نوزادان تحت مهار بود.

وقتی که پای اثرات نور خورشید به میان می‌آید، لازم است که عوارض جانبی قرار دریافت بیش از بی گمان در معرض نور خورشید را نیز بیان کنیم. موارد پایین به طور معمول اثرات مضر نور خورشید بر سلامت انسان است. در ادامه نگاهی به آنها داشته باشید!

ب) مضرات روشنایی خورشید:

۱: سبب بروز آفتاب‌سوختگی می‌شود

اگر بیش از بی گمان در معرض نور خورشید پیمان بگیرید، احتمالا در ناحیه‌ی پشت، ران‌ها، چهره و دیگر قسمت‌های تن دچار آفتاب سوختگی خواهید شد. در نتیجه، سلول‌های پوست شما می‌توانند در اثر اشعه‌ی UV گزند ببینند؛ جریان خون شما افزایش می‌یابد و پوست‌تان قرمز می‌شود. اگر بیش از بی گمان در معرض روشنایی خورشید هستید، خطر ابتلا به سرطان پوست در شما بیش‌تر از افرادی است که از قرار دریافت بیش از بی گمان در معرض نور خورشید خودداری می‌کنند.

۲. باعث بروز سرطان پوست در شما می‌شود

در واقع، اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید عنصری است که سرطان پوست را ایجاد می‌کند. گونه ها مختلفی از سرطان پوست وجود دارد از دسته ۳ نوع اصلی مشابه ملانوما، کارسینومای سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه‌ای. ملانوما به عنوان جدی‌ترین سرطان پوست شناخته شده‌است و این نوع سرطان پوست به طور واضح‌تری متاستاز می‌دهد در سنجش با کارسینوم سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه‌ای.

گفته شده است که میزان معینی از قرار اخذ در معرض نور خورشید پیش از سن ۲۰ سالگی می‌تواند به افراد کمک کند الی خطر ابتلا به ملانوما را تعیین کنند. سرطان سلول پایه‌ای نیز نوعی سرطان پوست شایع است. این نوع سرطان به طور محلی اشاعه می‌یابد و متاستاز نمی‌دهد در حالی که کارسینوم سلول سنگفرشی می‌تواند متاستاز بدهد، ولی این سرطان پوست به اندازه ملانوما شایع و خطرناک نیست. خطر ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی و سرطان سلول پایه‌ای با پیمان اخذ در معرض نور خورشید و حفاظت از رنگدانه‌ها تعیین می‌شود.

۳: به سیستم ایمنی بدن شما آفت وارد می‌کند

بیش از مرز قرار اخذ در معرض نور خورشید همچنین اثرات مضر UV را بر سیستم ایمنی تن به همراه دارد. دانشمندان متوجه شده‌اند که آفتاب‌سوختگی پخش و وانگهی عملکرد گلبول‌های سفید خون را تغییر می‌دهد و به این ترتیب سبب مبارزه با مرض به مدت ۲۴ ساعت می‌شود. اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید مایه آفت به سیستم ایمنی تن انسان در برابر میکروب‌ها، باکتری‌ها، سموم، ویروس‌ها، عفونت و انگل‌ها می‌شود.

۴. به چشم‌ها گزند می‌رساند

قرار دریافت در معرض نور خورشید به مدت طولانی می‌تواند به بافت‌های چشم شما بر روی سطح چشم گزند برساند، اختلالی که برف‌کوری نامیده می‌شود. اثرات این نابسامانی بیشتر طی چند روز گم نشان می‌شوند، اما در آینده می‌توانند منجر به بروز عوارضی شوند. بر پایه گزارشی که در سنه ۱۹۹۸ توسط انجمن پزشکی ایالات متحده منتشر شد، حتی مقدار ناچیز روشنایی خورشید می‌تواند خطر آسیب‌دیدگی‌های چشم مانند ناخنک، پتریژیوم و آب مروارید را ایجاد کند.

۵: سبب ایجاد زائده پوستی می‌شود

اشعه‌ی ماوراء بنفش می‌تواند در آن ناحیه از پوست که در معرض روشنایی خورشید است، خال برپایی کند. قرار دریافت بیش از بی گمان در معرض روشنایی خورشید در ضمن یکی از انگیزه ها اصلی بروز آسیب‌های قبل سرطانی است که کراتوز اکتینیک نامیده می‌شود. این گزند در گوش‌ها، صورت و حتی پشت دست برپایی می‌شود. کراتوز اکتینیک دارای ویژگی‌های همانند ضایعات پیش سرطانی است. علاوه بر کراتوز اکتینیک، نوع دیگری از کراتوز وجود دارد که کراتوز سبورئیک است؛ با این حال این آسیب به موارد سرطانی منجر نمی‌شود.

۶. پوست را پیر می‌کند

UV بی گمان سرعت پیری پوست انسان را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که نشانه‌های پیر شدن به روشنی در ناحیه‌ی صورت ظاهر شوند. UV بافت همبند را بین می‌برد و به کلاژن ذیل لایه‌ی رویی پوست آسیب وارد می‌کند. در واقع بیش از مرز قرار گرفتن در معرض روشنایی خورشید پوست را پیر می‌کند، از آنگونه نشانه‌های پیر شدن پوست عبارتند از دشواری ها معمولی مشابه چین و چروک، لکه‌های قهوه‌ای و از دست دادن انعطاف‌پذیری پوست، تغییر رنگ پوست و رنگدانه‌ها در قسمت‌های مختلف بدن.

به طور معمول، پشت بازو بیش از سایر قسمت‌های تن در معرض روشنایی خورشید قرار می‌گیرد و آشکارترین آسیب‌ها را متحمل می‌شود. از آن‌جایی که برای کنترل پیر شدن پوست در اثر نور خورشید هرگز دیر نیست، بهتر است مراقبت از پوست و سلامتی‌تان را جدی بگیرید. در غیر این صورت، مجبورید بهای آن را با سرطان پوست یا بروز چین و چروک در پوست یا سایر مشکلات پوستی بپردازید.

۷: برای ریه مضر است

اگر شما در یک منطقه‌ی شهری زندگی می‌کنید که پر از خودرو یا کارخانه است، ممکن است آفتاب هم سبب شود که هوایی که تنفس می‌کنید کثیف‌تر باشد. علت چنین تاثیری این است که اشعه‌ی ماوراء بنفش می‌تواند آزاد شدن مواد کیمیایی تولیدکننده‌ی دود را از هوای آلوده و چرک و کثافت ساختمان‌ها و سطوح را در فضای باز، تحریک کند. آلودگی هوا با آسم و اجل و میر زودهنگام و شایستن بالاتر خطر بروز سکته‌ی مغزی، بیماری‌های قلبی و دیگر مشکلات بهداشتی وابستگی دارد.

به غیر از امتناع از قرار اخذ در معرض روشنایی خورشید، احتمالا توانا به اتمام کار دیگری برای حل این دشوار نباشید. اما می‌توانید سطح ازن را در منطقه‌ی خودتان تحت عقیده داشته باشید و در روزهایی که هوا آلوده اعلام می‌شود، از فعالیت‌های غیر بایسته در فضای باز خودداری کنید. ورزش در خارج از خانه در هنگام صبح نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد، چرا که دود و آلودگی در درازا روز با ترکیب علت آلودگی با روشنایی خورشید، بدتر می‌شود.

۸. سردرد را بدتر می‌کند

برای افراد دچار به میگرن، روشنایی خورشید یا نوری که سوسو می‌زند – مثل نور خورشید که از ته نشست شاخ و برگ درختان در هنگام وزش باد عبور می‌کند- می‌تواند مایه سردرد شود. امتناع از نور بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ در ضمن اگر می‌دانید که در معرض خطر هستید و پیمان است چندی از وقت خود را در خارج از خانه سپرس کنید، می‌توانید از داروهای پیشگیرانه استفاده کنید.

سردرد برآمده از خورشید در ضمن می‌تواند نشانه‌ای از خستگی یا کم شدن آب بدن باشد، به گزیده تر اگر در یک روز گرم تابستان مدتی را در خارج از خانه باشید. هیدراته نگه داشتن بدن‌تان، حضور در سایه، و خنک نگه داشتن خودتان می‌تواند کمک‌تان کند که دچار سردرد نشوید.

۹: آلرژی به روشنایی خورشید

این مورد زیاد نادر است، ولی برای بعضی افراد، تنها چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید شدنی است مایه بروز خارش، سوزش و درد یکباره شود. این بیماری که پروتوپورفیریای اریتروپوئتیک نام دارد و گاهی اوقات به عنوان «حساسیت به خورشید» توصیف می‌شود، نزدیک ۵۰۰ لغایت ۶۰۰ تن در ایالات متحده را تحت کارایی پیمان داده‌است.

خوشبختانه، یک داروی جدید که الان در حال توسعه است، این وعده را داده که کسان دچار به این نابسامانی را درمان می‌کند. داروهایی که افاملانوتاید نامیده می‌شوند، با تحریک فرآوری ملانین – رنگدانه‌ای که رنگ پوست را می‌سازد – کارایی خود را می‌گذارند و از تن کسان سالم در برابر آفت روشنایی خورشید محافظت می‌کند.

حرف آخر

تا به اینجا با چند فایده و ضرر های نور خورشید آشنا شدیم . حال می خواهیم بدانیم چطور متوجه شویم الانی که در معرض نور آفتاب قرار داریم به ما فایده میرسد یا به ما ضرر میرسد .

امروزه با پیشرفت تکنولوژی میتوانیم میزان نور ، شدت نور ، یو وی موجود در نور خورشید  و … را اندازه گیری نمود برای این کار نیاز به خرید و تهیه لوازمی مانند :

لوکس متر (نور سنج) , سولار متر (تشعشع سنج) , پار متر (شدت سنج نور) ,  یو وی لایت متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

دستگاه تصفیه آب چه مزایا و معایبی دارد؟

در سال‌های تازه میزان فروش دستگاه‌های پالایش آب افزایش چشمگیری پیدا کرده و بسیاری از خانواده‌ها با خرید این دستگاه‌های خانگی که گونه ها مختلفی هم دارد، خیالشان را بابت سلامت آب مصرفی‌شان آسان می‌کنند.
به طور کلی دستگاه تصفیه‌ کننده آب به دو گروه عمده دسته می‌شوند؛ گروه اول که ارزان‌قیمت‌ترند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند، شغل مهمی انجام نمی‌دهند و تنها ذرات جزئی آب را می‌گیرند که البته مصرفشان هم مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی تصفیه‌کننده‌هایی که با نام دستگاه‌ های تصفیه‌کننده دشوار آب به فروش می‌رسند علاوه بر پالایش کامل آب، برخی مواد معدنی را به آب شرب اضافه می‌کنند.

دستگاه تصفیه آب چه مزایا و معایبی دارد؟

دستگاه تصفیه

دستگاه تصفیه آب

تصفیه‌کننده‌های خانگی؛ خوب یا بد؟!

در سال‌های تازه میزان فروش دستگاه‌های پالایش آب افزایش چشمگیری پیدا کرده و بسیاری از خانواده‌ها با خرید این دستگاه‌های خانگی که گونه ها مختلفی هم دارد، خیالشان را بابت سلامت آب مصرفی‌شان آسان می‌کنند.

به طور کلی دستگاه تصفیه‌ کننده آب به دو گروه عمده دسته می‌شوند؛ گروه اول که ارزان‌قیمت‌ترند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند، شغل مهمی انجام نمی‌دهند و تنها ذرات جزئی آب را می‌گیرند که البته مصرفشان هم مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی تصفیه‌کننده‌هایی که با نام دستگاه‌ های تصفیه‌کننده دشوار آب به فروش می‌رسند علاوه بر پالایش کامل آب، برخی مواد معدنی را به آب شرب اضافه می‌کنند.

نکته مهم

نکته مهم اینجاست که این گونه دستگاه‌ها بر خلاف تبلیغات سازندگانشان املاح مورد نیاز تن را تامین نمی‌کنند و برای همه کسان هم مناسب نیستند. به عنوان مثال، این دستگاه تصفیه کننده آب برای کاهش سختی آب کلسیم اضافی آب را می‌گیرند و هر چند به همین دلیل موجب کاهش جرم در لوله‌های آب می‌شوند، اما با این کار سدیم جایگزین کلسیم در آب می‌شود و بروز عوارضی برای مصرف‌کنندگان را به همراه دارند البته آبی که با این دستگاه‌ها تصفیه می‌شود شوق نیست اما به دلیل سدیم زیاد (مثل آب معدنی‌های مشابه) سلامت بیماران قلبی و تنگنا خونی را به خطر می‌اندازد و در کسان تندرست هم می‌تواند گویه پرفشاری خون را فراهم کند.

آب را بجوشانیم یا نجوشانیم؟

گاهی اوقات در مسافرت‌های تابستانی با سخت کمبود آب شرب روبه‌رو می‌شویم. البته خیلی‌ها با جوشاندن آب چاه یا چشمه به صورت گذرا هم که شده این مشکل را حل می‌کنند. آیا این شغل مایه پالایش آب می‌شود؟ به گفته دکتر سماک، هرچند بسیاری از کارشناسان جوشاندن آب لوله‌کشی را گرد از مهم‌ترین روش‌های از میان بردن آلودگی میکروبی آب شرب می‌دانند، ولی ترکیبات دیگری مثل نیترات که اتفاقا سرطان‌‌زا هم هست برآیند اینکه حرارت و جوشیدن از بین نمی‌رود.

به عبارتی مهم‌ترین مواد محلول در آب را املاح سدیم، کلسیم و منیزیم ساختن می‌دهند و با جوشاندن آب تنها املاح تجزیه شده و از میزان سختی آب مختصر می‌شود و میکروب‌ها از بین می‌روند، اما آب جوشیده صد درصد تندرست نیست و نمی‌توان با جوشاندن صرف از سلامت آب مطمئن شد.

مزایا و معایب تصفیه آب به روش اسمز معکوس

از دهه ۱۹۷۰ که بری نخستین بار روش اسمز معکوس به عنوان یک دستگاه تصفیه آب خانگی معرفی شد تا به حال به طور پیوستگی بر محبوبیت آن افزوده شده است. بعلاوه آب های پالایش شده ای که اغلب در کارخانه های فرآوری آب بطری شده استفاده می شود از گونه آبهای اسمز معکوس است.

شیوه پالایش آب RO (اسمز معکوس) مستلزم عبور آب از یک غشاء نصف تراوا است که بسته به اندازه آلاینده ها شمار مشخصی از آلاینده ها را حذف می کند. در درستی اسمز وارونه یک فرایند فیلتراسیون می باشد که با خفگی بالا برای عبور آب از غشا نیرو وارد می کند و با این عمل مولکولهای کبیر و یونها در پشت و یک طرف غشاء می مانند و آب ناب-سره به طرف دیگر می رود و روشی مؤثری برای حذف آلاینده ها از آب است.

به طور کل اگر اندازه های آلاینده ها از اندازه مولکولهای آب بیشتر باشد این آلاینده ها با پالایه حذف می شوند و اگر اندازه کوچکتری داشته باشند در آب آشامیدنی باقی می مانند.

مزایای کلیدی سلامتی آب RO :

سالیان قبل زمانیکه منحصرا آب RO می نوشیدیم تصور براین بود که بهترین نوع آب آشامیدنی است اما با تلاشهای محققین و آزمایش ها متعدد بر روی آب این نکته مشخص شد که معایب سلامتی از مزایای آن اهمیت بیشتری دارد.

یک سیستم اسمز وارونه خوب می تواند آلاینده هایی از قبیل آرسنیک – نیترات – سدیم – مس و سرب و دیگر مواد کیمیایی آلی و فلوراید اضافه شده به سیستم شهری را حذف کند.

معایب روش اسمز معکوس:

شاید برای شما این نکته جالب باشد که فرایند اسمز وارونه به راستی نزدیک ۴۰ سنه است که به عنوان یک شیوه پالایش آب به شغل رفته است . در ابتدا از این طریق به منظور نمک زدایی آب بهره‌گیری می شد.

در پیوستگی به ۴ مورد از معایب اصلی روش اسمز وارونه آب آشامیدنی اشاره می شود:

۱- باعث از بین رفتن املاح و یونهای طعم دهنده به آب می گردد

همچنین باعث از بین رفتن الکترولیت ها که برای سلامتی انسان مهم هستند می شود: از آنجائیکه اکثر ذرات معدنی شامل سدیم – کلسیم – منیزیم – منگنز و آهن از مولکولهای آب ارشد هستند آنها توسط غشاء نصف تراوا از سیستم اسمز وارونه حذف می شوند. آب فاقد مواد معدنی آب سالمی نمی باشد.

حذف مواد معدنی ایجاد آب بدون طعم می کند و بسیاری از ملت مجبورند به هدف بهتر کردن طعم آب مواد معدنی مایع به آب RO اضافه کنند. وانگهی چون مواد مغذی از بین می روند فلذا ملت برای تامین املاح بدن احتیاج به رو آوردن به مکمل ها دارند.اسمز معکوس باعث حذف فلوراید که در جلوگیری از پوسیدگی دندان مؤثر است می شود .

۲- آب آشامیدنی را اسیدی می کند:

گرد از انگیزه ها اصلی که آب RO غیر سالم می باشد این است که چون موادمعدنی حذف می شوند آب حالت اسیدی می گیرد(اغلب PH پایین ۷). نوشیدن آب اسیدی ترازمندی PHخون که چندی قلیایی می باشد به هم می زند.

از عقیده پزشکی شرایط اسیدوز در بدن یگانه از علل اصلی برپایی بیماریهای دژنراتیو است. در حقیقت در سنه ۱۹۳۱ دکتر Otto Warburg به خاطر کشف انگیزه سرطان برنده جایزه نوبل گردید. وی دلیل اسیدوزی شدن تن را کمبود اکسیژن سلولی دانست.

تحقیقات پزشکی پرتو می دهد که آب های آشامیدنی اسیدی ( همچنین نوشیدنی های اسیدی دیگر) اغلب باعث بیرون شدن کلسیم و منیزیم از تن بویژه استخوانها و دندان می شود الی اسیدی بودن خون را خنثی کند.

۳- بسیاری از آلاینده های خطرناک از آب RO حذف نمی شوند:

در حالیکه اسمز وارونه در حذف طیف متنوعی از آلاینده ها از آب مؤثر است اما قادر به حذف مواد کیمیایی ٱلی فرار(VOCs) – کلرین – کلرامین – ترکیبات دارویی نمی باشد و مواد کیمیایی سنتتیک در آب شهری وجود دارد.

۴- اسمز معکوس فرایند کندی است و اغلب باعث اتلاف مقادیر زیادی آب می شود

.مخصوصا در سیستم های اسمز وارونه خانگی که خفقان پائین است مقادیر زیادی آب به هدر می رود. به طور کلی در طریق RO به ازای هر گالن آب خالصی که فرآوری می شود حدود ۲ لغایت ۳ گالن آب هدر می رود. ولی در مقادیر بالای صنعتی چون تنگنا فوقانی می باشد کارایی اکثریت دارد.

مضرات استفاده از دستگاه تصفیه آب

بر پای بست، تحقیقات سپریدن شده در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران استفاده از دستگاههای پالایش آب موجب از بین رفتن ۹۰ تا ۹۵ درصد از املاح مفید آب می شود .

کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی طهران اظهار داشت:

بر اساس دو طرح تحقیقاتی به کارگیری دستگاههای پالایش که به شیوه اسمز معکوس(RO ) عمل می کنند موجب از بین رفتن بخش زیادی ازاملاح سودمند آب از دسته کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فلور می شود.

مهندس یوسف علی طبیب با ذکر اینکه به کارگیری دستگاه تصفیه آب مایه از بین رفتن سختی آب شده و آب را به آب سخیف تبدیل می کند خاطر نشان کرد: براساس مقالات و پژوهشهای انجام شده در سطح کشور های گوناگون آب سبک در درازمدت موجب بروز آسیبهای جدی به قلب و عروق و نارسایی در رشد استخوانی کودکان می شود.

کارشناس رئیس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علو م پزشکی طهران با اشاره به اینکه اغلب ملت از رنگ، وجود گل و لای، طعم و بوی آب گلایه دارند و این فرمایش برآمده از مشخصات فیزیکی آب است در حالی که دستگاه تصفیه بر ساختار شیمیایی آب کارایی می گذارند .اظهار داشت: استفاده ازفیلترهای ساده زغالی، شنی و ماسه و یا تصفیه های تک فیلتره در مناطقی که مشکل فیزیکی آب دارند راهکاری پسندیده برای حل این سوژه به آمار می رود .

مهندس پزشک با بیان اینکه سختی آب احد از شاخصهای اصلی در استاندارد آب سالم به آمار می رود گفت :

در حال آماده سختی آب تهران ۳۰۰ الی ۱۱۰۰ میلی گرم در لیتر است که براساس شاخص ها حد مجازآن۱۰۰ لغایت ۲۰۰ میلی گرم در لیتر است و این در حالی است که با استفاده از دستگاه تصفیه آب سختی آب به ۳۰ لغایت ۴۰ میلی گرم می رسد که برای سلامتی زیان آور است .

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب برای فروش کالاهای خویش نیاز به بازار مصرف دارند به همین علت به جای اینکه به سختی آب نگاه واقع بینانه داشته باشند، نگاهی کاسب کارانه دارند گفت : برخی از سودجویان اقدام به قرار دادن دو الکترود فلزی در دستگاه تصفیه آب می کنند که این امر بعد از مدتی مایه ایجاد ته نشین و لای در دستگاه می شود و از این حربه برای تبلیغات خویش و اینکه آب آشامیدنی سخت دارد استفاده می کنند .

کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علو م پزشکی تهران وجود مزه و  رسوب در آب آشامیدنی برخی از مناطق تهران را نیز برآمده از ایجاد دشوار درسیستم آبرسانی و یا پالایش آب عنوان کرد و پافشاری کرد در این امتداد شرکت های آب و فاضلاب باید با اتخاذ تدابیر پسندیده این مشکل را رفع کنند.

البته باید خاطر نشان کرد که با استفاده از دستگاه تصفیه آب استاندارد و نصب بدست افراد کارآزموده می توان سختی آب را طوری تنظیم نمود که بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ قرار بگیرد و مشکلی برای سلامتی بوجود نیاید

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید و در بالا مطالعه کردید ، دستگاه تصفیه آب هم مزایایی دارد و هم معایبی ، اما ما باید بدانیم آبی که مصرف میکنیم آیا سالم است یا خیر ؟ آیا املاح آن اندازه است یا خیر؟

برای این کار نیاز به تهیه سنجشگر هایی دارید که این پارامتر ها را برای شما اندازه گیری کند و به شما اطلاع دهد . این سنجشگرها عبارتند از:

PH سنج , سختی سنج , کیفیت سنج آب , کلر سنج , اکسیژن متر , سختی سنج مایعات , غلظت سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

سردرد را با آب درمان کنید

شایع ترین عوامل برپایی راز درد ها برآمده از مختصر خوابی و استرس در پیشه میباشد که کسان به محض برپایی سردرد به مسکن ها روی می آورند و از آنجایی هم که این مسکن ها در بر گیرنده موادی همچون کافئین و استامینوفن و آسپرین می باشند ، برای افرادی که دارای بیماری هایی نظیر : آسم ، زخم معده ، ناراحتی کلیه ، هستند ، خطر ناک میباشد. درواقع باید دانست که استفاده از مسکن تنها یک روش از طریق های مختلف تسکین راز درد ها می باشد و در این رابطه ، گذرگاه دیگری هم هستی دارد که در این مطلب بدان خواهیم پرداخت.

سردرد را با آب درمان کنید

سردرد

سردرد

تنها با نوشیدن آب سردرد خود را مهار کنید

با توجه به این که بیش از ۸۰ درصد از ساختمان مغز انسان از آب تشکیل شده است در بسیاری از مواقع انگیزه راز درد در افراد، بروز پدیده مختصر آبی بافت های بدن است، لذا با مصرف کافی آب در طول روز می توان از بروز سر درد با دلیل کم آبی قبل گیری کرد .

همگی واکنش های سوخت و ساز بدن همراه با آب چهره می گیرد و مهمتر از همه سموم تن از طریق آب دفع می شود. آب سالم علاوه بر پاک بودن باید سه ویژگی عمده داشته باشد.

۱٫ قدرت جذب بالا داشته باشد و به تمامی اندام ها برسد.
۲٫ باعث شفا سوخت و ساز بدن گردد.
۳٫ قدرت دفع سموم بالا داشته باشد.

شاید بتوان ویژگی های فوق را به هستی املاح بایسته آب آشامیدنی نسبت داد. آبی که ما می نوشیم در بر گیرنده املاح و مواد گوناگونی می باشد که پاره ای از آنها مضر و پاره ای سایر نه فقط مضر نیستند بلکه برای سوخت وساز تن بسیار سودمند می باشند.

امروزه بر روی مواد معدنی آب آشامیدنی تحقیقات گسترده ای صورت گرفته و یومیه مطالب جدیدی از تاثیرات اخص این مواد در آب های آشامیدنی منتشر می گردد.

انواع مواد معدنی موجود در آب

ترکیبات معدنی که معمولا به اسم املاح از آنها یاد می شود تماما از خاک گرفته شده بدست مواد غذایی و آب آشامیدنی وارد بدن می شود . این مواد در تن انسان وظایف مهم زیر را به عهده دارند :

۱٫ حالت اسیدی و قلیایی (PH) مایعات بدن به وسیله ی برخی عناصر معدنی تنظیم و متعادل می شود .

۲٫ عناصر معدنی مایه می شود مایعات از جدار سلول ها عبور نموده مواد غذایی وعناصر معدنی را جابجا کنند .

۳٫ بعضی عناصر معدنی مثل کلسیم و فسفر باعث استحکام استخوان ها و دندان ها می شوند .

۴٫ برخی عناصر معدنی تکاپو حیاتی ویژه بخود دارند . مثلا آهن برای تعبیه رنگدانه گلبول قرمز خون انسان لازم است.

۵٫ بسیاری از انزیمهای بدن انسان تنها در مجاورت فلزاتی از قبیل منیزیم ، منگنز ، پتاسیم و روی فعالیت دارند .

۶٫ عناصر معدنی در ترازمندی الکترولیت های تن ، سلول ها را یاری می دهند که اعمال حیاتی خود را انجام دهند.

سایر راه های بهبود راز درد

ماساژ:

با جنبش های چرخشی، میانی شست و انگشت اشاره را برای چند دقیقه مشت و مال دهید، سپس این شغل را برای دست سایر انجام دهید تا درد آرام شود. این تقدیر از دست به قسمتی از مغز مربوط می شود که با سردرد پیوستگی دارد.

پا را در آب گرم و سرد پیمان دهید:

شاید ایمان نکنید ولی قرار دادن پا در آب گرم و سپس آب سرد سردرد را کم خواهد کرد. با این پیشه خفگی رگ های خون در راز کاهش پیدا می کند. برای سردردهای خیلی شدید، کمی پودر خردل به آب اضافه کنید.

کمپرس:

برای سردردهای تنشی، کمپرس گرم روی پیشانی یا پشت گردن پیمان دهید. پس از کمپرس گرم ، روی پیشانی کمپرس سرد بگذارید. سرما ورید های خونی را منقبض و خفگی روی اعصاب را متوقف می کند.

جایگزین کمپرس سرد:

دست ها را به مدتی که می توانید در آب یخ پیمان دهید و به طور منظم مشت خویش را مفتوح و بسته کنید. این عمل همانند به کارگیری بسته یخ روی راز کارساز است و ورید های خون گشاد شده را باریک می کند.

قهوه مصرف کنید:

کافئین موجود در قهوه ورم ورید های خون را تفریق می دهد و در نتیجه سردرد تسکین می یابد. به همین دلیل است که کافئین در برخی از مسکن های نیرومند موجود است.

سر خود را ببندید:

روسری را دور راز ببندید سپس در نقطه ای از سر که دانستن فشار می کنید روسری را تنگنا دهید. با تفریق یافتن جریان خون در آن نقطه، درد تسکین پیدا می کند. برای اثربخشی سریع تر می توانید روسری را به سرکه آغشته کنید.

از رایحه استفاده کنید:

بعضی از روغن های طبیعی به گزیده تر اسطوخودوس می تواند سردرد شما را تفریق دهد. به آرامی مقداری روغن به پیشانی و گیجگاه بمالید و طویل بکشید. برای آرامش درد به یک اتاق خنک، تاریک و آرام بروید.

روغن نعناع:

منتول موجود در روغن نعناع سردرد را تسکین می دهد. بوی آن آغاز تحریک کننده است، سپس عصب ها را آرام می کند.

اگر دستگاه بخور دارید، ۷ قطره روغن اسطوخودوس و ۳ قطره روغن نعناع در آن بریزید و استنشاق کنید. یا اینکه چند قطره روغن نعناع روی دستمال کاغذی بریزید و استنشاق کنید. می توانید ۲ کیسه چای نعناع کمی مرطوب شده را روی چشم های بسته و سپس روی پیشانی قرار دهید.

آب زنجبیل :

در سررسید قدیم از این گیاه ضدالتهابی برای رفع سردرد بهره‌گیری می شد. به یک لیوان آب، نیم قاشق مرباخوری زنجبیل رنده شده اضافه کنید یا اینکه در یک فنجان آب داغ، یک قاشق مرباخوری زنجبیل اخیر پودر شده بریزید و بخورید.

دمنوش رزماری:

این دمنوش از سردرد پیشگیری می کند.

چای میخک:

چای حاوی کافئین است و میخک نیز ویژگی ضدالتهابی دارد. پس دم کرده هر ۲ با هم برای رفع سردرد کارساز است.

آب بنوشید:

با نوشیدن آب کمبود آب بدن رفع می شود؛ این فرمایش در رفع سردرد کارساز است.

پرهیز از دندان قروچه:

دندان قروچه یا قرار دادن محکم دندان ها مجموعاً چه در خواب، چه در بیداری می تواند سردرد برپایی کند. بنابراین، پیش از خواب، از نگهبان دندان بهره‌گیری کنید.

با فاصله منظم غذا بخورید:

نتایج تحقیقات نشان می دهد افت خون بر اثر غذا نخوردن در طولانی مدت، می تواند سردرد برپایی کند.

ورزش:

حداقل ۳ روز در هفته، نیمه ساعت را صرف پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و… کنید زیرا ورزش بهترین گذرگاه برای رهایی از استرس است.

نکته ناب

همه ما میدانیم آب از خواص درمانی فوق العاده ای برخوردار است . اما اگر همین آب آلوده و یا دارای املاح اضافی باشد میتواند برای بدن مشکل ساز شود .

برای اینکه بتوانیم بفهمیم که آیا آبی که می نوشیم سالم است یا خیر نیاز به اندازه گیری پارامتر هایی داریم که با وسایل مخصوص امکان پذیر است

این وسایل عبارتند از:

PH سنج , سختی سنج , کیفیت سنج آب , کلر سنج , اکسیژن متر , سختی سنج مایعات , غلظت سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

پوست صاف و شفاف با نوشیدن آب

آب سالم ترین نوشیدنی دنیاست که علاوه بر بی ضرر بودن ویژگان بسیاری برای تقسیم های مختلف بدن دارد که مهمترین آنها پوست می باشد.در این تقسیم کارایی گزیده تر ی آب بر چین و چروک چهره را می خوانید.
تا کنون ویژگان زیادی از آب شنیده و خوانده اید. این بار اطلاعاتی در مورد احد دیگر از خاصیت نوشیدن آب که سبب از بین رفتن چین و چروک پوست صورت می شود را بعد از تحقیقات محققان کارآزموده جهان می خوانیم.

پوست صاف و شفاف با نوشیدن آب

پوست صاف

شگفتی آب برای داشتن پوست صاف و شفاف

آب درمانی و مزایای آن برای پوست صاف و روشن

امروزه داشتن پوست صاف در بین مردم مورد توجه ویژه است . قسمت اعظمی از بدن ما از آب ساخته شده. به چهره خیلی معمولش رهنمود شده که هر شخص دست کم معاش هشت لیوان آب بنوشه تا آب باره دربایستن بدنش تامین بشه و تنی سالم داشته باشه ولی در شیوه های تندرست نگه داشتن بدن بدست نوشیدن آب رهنمود میشه که افراد روزانه ۱۰-۱۵ لیوان آب بنوشند.

البته طریق های افراطی هم در کیش ما توصیه نمیشه و قطعا برای تن هم مفید نیست. به طور کلی مصرف میزان قابل توجهی آب در طول روز به تندرست ابقاء تن و دفع سموم و وانگهی پیشگیری از بسیاری از بیماری ها موثره. پوست صاف هم از فایده های مصرف بسیار آب بی نصیب نیستو با مصرف حدود ۱۰ لیوان آب در روز پس از مدت کوتاه میتویند تغییرات رو روی پوستتون کاملا احساس کنید.

مزایای مصرف آب برای سلامتی و داشتن پوست صاف

نوشیدن این مقدار آب در روز و به چهره مداوم در هفته و ماه پوست شما رو شفاف و روشن میکنه و باعث جوان تر پایدار گذاشتن پوستتون میشه. مصرف آب میتونه به عنوان یک داروی طبیعی در تن عمل کنه که خیلی از دشواری ها پوستی رو برطرف میکنه.

جریان خون بهتر و پوست صاف

مصرف مقدار مناسب آب در روز مایه دفع سموم بدن از طریق ادرار و چمین میشه. اگر مصرف آب کافی باشه کلیه ها کارساز تر کار میکنن و همچنین از اختلالات معده بازداری میشه و روده بهتر پیشه میکنه. برآیند اینکه دفع بهتر سموم و ناخالصی ها از بدن، خون تازه تری تشکیل میشه و در تن جریان پیدا میکنه که باعث میشود تا پوست صاف و بسیار شفاف شود.

نوشیدن مقدار کافی آب در روز مایه پاکسازی روده کبیر و در نتیجه جذب بهتر مواد غذایی میشه

مزایای آب برای تعریق و دفع سموم تن و پوست صاف و شفاف تر

اگر بامداد قبل از خوردن ناشتایی آب رغبت کنید باعث افزایش تولید سلول های خونی و عضلات جدید در بدن میشه. همچنین نوشیدن آب به تعادل سیستم لنفاوی بدنتون کمک میکنه. هنگامیکه آب کافی به سیستم لنفاوی بدن شما برسه با عفونت ها بهتر مبارزه میکنند. همچنین باعث تعریق بیشتر تن میشه که دفع بیشتر سلول های مرده و سموم رو به همراه داره و بوی بد عرق رو هم تفریق میده. همین تعریق هم باعث شفاف تر شدن پوستتون میشه.

چه میزان آب و مایعات باید در طی روز بنوشید؟

همگی شنیده ایم که آب یکتا از ارکان حیاتی برای بدن انسان می باشد و مصرف کافی آب و مایعات در طی روز اهمیت بسیاری دارد و بدون نوشیدن آب پیوسته حیات شدنی نمی باشد. ولی آیا واقعا می دانید که چه میزان آب و مایعات باید مصرف نمایید؟ و آیا به قدر کافی آب دریافت می نمایید؟ در این نوشتار در باره اهمیت آب و مقدار آب و مایعات مورد بیچارگی یومیه روشنگری داده شده است.

اهمیت آب در بدن:

آب برای حفظ سلامت مطلوب بدن بایسته است ولی میزان نیاز بین افراد مختلف، متفاوت می باشد. مطالعات توصیه های متفاوتی را در طی سالیان پیاپی ارائه نموده اند ولی در درستی احتیاج به آب در بدنتان به عوامل بسیاری پیوستگی دارد از جمله وضعیت سلامت کلی تان، میزان کار و جنبش بدنی شما و اینکه کجا حیات می کنید. لذا هیچ ساختاره واحدی برای کل کسان صدق نمی کند و کسب اطلاعات اغلب در مورد میزان احتیاج بدنتان به مایعات کمکتان خواهد کرد که تخمین بزنید چه میزان مایعات را باید هر روز بنوشید.

عملکرد آب در بدن:

آب عنصر شیمیایی اصلی تن شما می باشد. به طور متوسط ۶۰% از وزن بدنتان از آب برپایی شده است. خیلی از فعالیتهای طبیعی و عملکردی از بدنتان به آب وابسته است، برای نمونه مواردی نظیر: دفع سموم از ارگان ها، حمل مواد مغذی به سلول ها و ایجاد پیرامون مرطوب برای بافتهای گوش و حلق و گلو همگی از وظایف آب می باشند.

کمبود آب منجر به چه چیزی می شود؟

کمبود آب می تواند منجر به دهیدراته شدن و کم آبی تن گردد ( حالتی که وقتی اتفاق می افتد که بدنتان آب مکفی برای اجرای عملکرد های طبیعی را نداشته باشد). اگرچه مراحل پایانی کمبود آب تن بویژه در کودکان می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیر و یا حتی اجل گردد ولی کمبود آب ویا دهیدراته شدن ملایم نیز می تواند انرژی بدنتان را تحلیل دستگیر و شما را خسته نماید. این جستار بویژه در فصول گرم سال اغلب نگریستن می گردد.

*حال چه میزان آب و مایعات را می بایست در طی روز مصرف نمایید؟ این سئوال، سئوال ساده ای است اما پذیرش سهولت برای آن هستی ندارد. الگوهای زیر می تواند کمک نماید الی از نوشیدن مایعات کافی در طی روز اطمینان حاصل کنید.

روزانه به مصرف چه میزان آب نیاز دارید؟

شما کل روزه در طی تنفس، تعریق و ادرار و برآوردن مزاج، آب بدنتان را از دست می دهید. برای عملکرد دلخواه بدنتان می بایست ذخایر آبی بدنتان را با مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی مایعات، تجدید و بازسازی نمایید. مطالعات بسیاری تلاش کرده اند که نیازهای تقریبی بدن به آب را به طور متوسط برای بزرگسال سالمی که در یک آب و هوای معتدل حیات می کند، برآورد بزند. در پایین به بعضی از این نظریات اشاره می شود:

_نظریه جایگزینی مایعات دفعی:

میزان دفع ادرار برای بالغین به طور متوسط در حدود ۱٫۵ لیتر (۶٫۳ فنجان) در روز می باشد. شما در طی روز به طور متوسط نزدیک به یک لیتر آب را طی تنفس، تعریق و پاسخ دادن مزاج از دست می دهید. غذاها معمولا دربرگیرنده ۲۰% از کل مایعات واصله شما می باشد. لذا اگر در طی روز ۲ لیتر آب و یا سایر مایعات (کمی بیش از ۸ فنجان) را مصرف نمایید ، عموما به موازات دریافت رژیم غذایی طبیعی مایعات از دست رفته را جبران خواهید نمود.

_ مصرف یومیه ۸ لیوان آب که هر لیوان حاوی ۲۴۰ سی سی آب باشد:

یک نظریه سایر در باره گرفتن آب قانون ۸x8 (نوشیدن ۸ لیوان آب / هر لیوان آب حاوی ۸ اونس یا ۲۴۰ سی سی آب است) که در کل معادل با مصرف ۱٫۹ لیتر آب و مایعات در طی روز می باشد. این قانون را همچنین می نا به این صورت تعبیر کرد که قصد تنها نوشیدن آب نیست و تمام مایعات مصرفی در طی یک روز کامل را در بر می گیرد. اگرچه این نظریه با شواهد علمی تایید نشده است ولی خیلی از کارآزمودگان از این قانون اساسی به عنوان یک الگوبرای تخمین آب و مایعات مصرف شده در طی روز استفاده می نمایند.

_توصیه های رژیم غذایی:

مراکز معتبر رژیم درمانی چنین پیشنهاد می نمایند که مردان در همه کم و بیش به ۳ لیتر (در نزدیک ۱۳ فنجان) مایعات را از همه آشامیدنی های روزانه و نسوان در نزدیک ۲٫۲ لیتر( نزدیک ۹ فنجان) مایعات را از کل آشامیدنی های یومیه شان اخذ نمایند. از این میزان مصرف ۶ تا ۷ لیوان آب ضروری می باشد.

ادرار کم رنگ ناشی از نوشیدن آب کافی

جدا از فرضیه هایی که در بالا بیان شد اگر مایعات کافی در طی روز می نوشید به طوری که به ندرت احساس تشنگی می کنید و روزانه نزدیک ۱٫۵ لیتر (۶٫۳ فنجان) و یا اغلب پیشاب بی رنگ یا زرد خیلی ناچیز رنگ از شما دفع می شود پس می توان حدس زد که اخذ مایعات شما کافی می باشد.

مصرف آب در رژیم لاغری:

معمولا کارآزمودگان تغذیه برای کاهش وزن نیز رهنمود می کنند که ۷-۸ لیوان آب را بنوشید اگرچه شواهد علمی کمی برای آن هستی دارد ولی مصرف کافی آب بویژه در تنظیم سوخت و ساز بدن و نیز در تنظیم اشتها می تواند مفید باشد، چرا که خیلی از افراد چاق در تشخیص حس تشنگی و گرسنگی مبتلا اشتباه هستند و مصرف منظم آب در جلوگیری از پراشتهایی می تواند موثر واقع شود.

اما مصرف بی رویه آب و یا جایگزین کردن آن به جای وعده های غذایی تحت اسم آب درمانی کاملا غیر بخردانه بوده و می تواند عوارض فراوان گوارشی و کلیوی ایجاد نماید علاوه براین که این کاهش وزن مداوم نخواهد بود، چرا که شما نمی توانید برای مدت طولانی این رژیم نامتعادل را داشته باشید.

آیا کل ما باید در روز ۸ لیوان آب بنوشیم؟

بیشتر ملت با این نسخه عامیانه یعنی نوشیدن ۸ لیوان آب یا ۲ لیترآب در روز برای هر فرد از بزرگ الی حقیر آشنایی دارند و بسیاری هم شدنی است از آن پیروی کنند. هر چند این پیشنهاد ممکن است به‌طور میانگین یا آماری برای کل جمعیت یک مملکت کم‌و‌بیش مصداق داشته باشد، اما مسلما برای تک‌تک کسان جامعه درست نیست مثلا در ایالات‌متحده میزان مصرف آب شرب برای هر فرد در روز به‌طور میانگین حدود ۲ لیتر است که این شمردن مفتوح هم بین زنان و مردان تفاوت دارد به‌طوری‌که مصرف غذا‌های در بر گیرنده آب همراه مصرف آب شرب برای مردان بالای ۱۸ سال به‌طور متوسط، حدود ۷/۳ لیتر در روز و برای نسوان بالای ۱۸ سال، نزدیک ۷/۲ لیتر در روز است.

البته گفته می‌شود این چنین توصیه‌های نادرست همگانی، احتمالا از جانب برخی از تولیدکنندگان آب معدنی در کشورهای غربی و آمریکایی، صرفا در راستای تبلیغات برای فروش محصولات و هوده بیشتر به وجود آمده است و اصلا پایه علمی ندارد و فلذا بهتر است آن را برای خود یا سایرین تجویز نکنید.بنابراین بهتر است براساس نیاز تن آب بنوشید.

میزان مصرف آب به چه چیز بستگی دارد؟

در هر حال از بعد بخردانه و علمی، مقدار مصرف آب برای تک‌تک افراد نمی‌تواند میزان ثابتی باشد و کاملا متغیر است و به سن، جنس، وزن، شرایط اقلیمی و آب‌و‌هوایی، نوع فعالیت، نوع غذاهای مصرفی و پارامتر‌های دیگر وابستگی دارد.

یعنی شدنی است از ۸ لیوان کمتر یا بیشتر باشد. با توجه به اینکه تمامی فعالیت‌ها و مکانیسم‌های بدن تحت فرمان ها و مدیریت مغز انجام می‌شود، یعنی مغز انسان با داشتن حدود ۱۰۰ میلیارد نورون یا سلول مغزی که هر کدام از این نورون‌ها، ماورای رایانه تاثیر دارند و این خویش نشان‌دهنده فقط ذره‌ای از عظمت بیکران خداوند متعال است که علاوه بر مدیریت بر هزاران وظایف دیگر، توانا است تمام نیاز‌های تن مشابه دانستن گرسنگی، تشنگی، خواب و موارد متنوع سایر را الی ادامه زندگی به‌طور پیوسته و خودکار اجرا کند پس بایسته است.

چه مقدار از وزن بدن آب است؟

همان‌طور که می‌دانیم، قریب به ۵۰ تا ۷۰ درصد از وزن تن انسان را آب تشکیل می‌دهد، بنابراین در صورتی که نزدیک ۱ الی ۲ درصد از آب بدن مختصر شود، در این صورت بدن برای تامین این کمبود مبادرت به اعلام نیاز برای تشنگی می‌کند.

البته به استثنای سنین کهولت که احتمالا از قابلیت‌های مغز کاسته می‌شود و ارسال این فرامین معمولا در فرد ناتوان می‌شود که در این دوران شما می‌توانید با رسیدگی رنگ ادرار این بیچارگی را برطرف کنید یعنی اگر رنگ پیشاب زرد پررنگ یا طایفه باشد، بدن نیاز به آب یا هیدراته‌شدن دارد (البته منوط به اینکه از داروهای زردرنگ یا ویتامین‌های گروه B مصرف نکرده باشید) ولی اگر رنگ ادرار شفاف یا زرد کمرنگ است، نیازی به نوشیدن آب نیست.

کم بودن ادرار ناشی از کم بود آب بدن

به‌علاوه در صورتی که مقدار کم‌ادرار یا عدم دفع ادرار بیش از ۷ یا ۸ ساعت باشد، ممکن است نشانه‌های دیگری از دی‌هیدراته بودن یا کمبود آب در تن باشند پس با پروا به اینکه آب شرب سالم در دفع سموم، حفظ و نگهداری سلامت و شادابی پوست، غذارسانی به سلول‌ها و بسیاری از موارد مهم دیگر که قبلا بیان شده، نقش فوق‌العاده کلیدی دارد بعد بایسته است از این داروی معجزه‌آسای چندمنظوره، به اندازه بیچارگی تن مصرف کنیم.

حرف پایانی

امروزه با توجه به کم آبی و پایان یافتن ذخایر آب های زیر زمینی ، املاح موجود در آب ها افزایش چشم گیری داشته است و داشتن پوست صاف اهمیت ویژه ای دارد

از این رو مصرف آب آلوده میتواند باعث بیماری های کلیوی ، مثانه و … شود

برای جلوگیری از این اتفاقات باید بتوانیم با استفاده از وسایلی پارامتر های موجود در آب را اندازه گیری کرده و اگر نیاز به تصفیه آب بود آن را تصفیه کنیم و اگر سالم بود مصرف کنیم

این وسایل عبارتند از :

PH سنج , سختی سنج , کیفیت سنج آب , کلر سنج , اکسیژن متر , سختی سنج مایعات , غلظت سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control