آب مصرفی هر فرد در روز چقدر است؟

همگی شنیده ایم که آب احد از ارکان حیاتی برای تن انسان می باشد و مصرف کافی آب و مایعات در طی روز اهمیت بسیاری دارد و بدون نوشیدن آب ادامه حیات شدنی نمی باشد. ولی آیا واقعا می دانید که چه میزان آب و مایعات باید مصرف نمایید؟ و آیا به قدر کافی آب اخذ می نمایید؟ در این نوشتار در مورد اهمیت آب و مقدار آب و مایعات مورد بیچارگی یومیه روشنگری دیتا شده است.

آب مصرفی هر فرد در روز چقدر است؟

آب مصرفی

آب مصرفی

هر فرد چه میزان آب نهان مصرف می‌کند؟

تحقیقات آماری در بسیاری از کشورها اثر می‌دهد که میانگین مصرف یومیه آب برای هر نفر حدود ۳۰۰ لیتر و مصرف نهان آب برای هر نفر حدود ۶۰۰۰ لیتر است که بیشترین حجم مصرفی از این ۶۰۰۰ لیتر در حمام کاربرد می‌شود.

به‌گزارش ایسنا، وجود هرگونه زندگی متکی به وجود آب مصرفی است کم و بیش ۷۰ درصد وزن بدن آب مصرفی تشکیل می‌دهد و برای عملکرد صحیح بدن یومیه به یک الی هفت لیتر آب مصرفی نیاز داریم.

در این بین هر فرد علاوه‌بر نوشیدن آب، مصرف‌های نهانی نیز دارد به طور نمونه در یک استحمام هشت دقیقه‌ای از ۶۲ لیتر آب داغ کاربرد می‌شود که درمقایسه، در یک خودشویی میانه میزان آب مورد استفاده کم و بیش ۸۰ لیتر است که همین جستار اهمت مدیریت مصرف در بخش‌های مختل را نشانه می‌دهد.

علاوه‌بر این ماشین لباسشویی در هر بار شستشو برابر ۳۰ بطری یک و نیمه لیتری آب مصرف می‌کند به همین علت لازم است به منظور تفریق مصرف آب ازحداکثر گنجایش بهره‌گیری شود.

از سوی سایر در فرآوری بسیاری از مواد غذایی همچون هندوانه آب زیادی مصرف می‌شود و این در شرایطی است که بر پای بست، شمردن در سال ۹۳ چیزی در نزدیک ۸۳۳ هزار بدن هندوانه از ایران صادر شده است. تحقیقات مقاوم کرده هر کیلوگرم هندوانه ۴۰۰ لیتر آب مجازی در خویش دارد. این مفهوم به این معناست که در سنه ۹۳ معادل ۳۳۳۲۰۰۰۰۰۰۰۰ لیتر آب مجازی از کشوری که با بحران بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند صادر شده است.

علاوه‌بر این هرکیلوگرم برنج ۳۰۰۰ لیتر آب مجازی دارد؛ یعنی یک بشقاب میانه برنج ۷۵۰ لیتر آب دارد. هر کیلوگرم ذرت ۹۰۰ لیتر، هر کیلوگرم گندم ۱۳۵۰ لیتر، یک لیتر شیر ۱۰۰۰ لیتر و هر کیلوگرم گوشت قرمز برابر ۱۶۰۰۰ لیتر آب مجازی دارد.

همچنین از هر برگ ۱۰ لیتری کاغذ تا یک بشقاب ۱۷۵۰ لیتری قرمه‌سبزی، از یک لپ تاپ ۶۰۰۰ لیتری الی یک بستنی ۳۰۰ لیتری را باید بهینه و صرفه‌جویانه مصرف کنیم لغایت چه بسا چالش بی‌آبی ایران‌مان را پشت سر بگذاریم و طبیعت فردا را برای فرزندانمان حفظ کنیم.

اهمیت آب مصرفی در بدن:

آب برای حفظ سلامت دلخواه تن ضروری است اما میزان نیاز بین افراد مختلف، متفاوت می باشد. مطالعات پیشنهاد های متفاوتی را در طی سالیان متوالی ارائه نموده اند ولی در راستی احتیاج به آب در بدنتان به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله چگونگی سلامت کلی تان، میزان فعالیت بدنی شما و اینکه کجا زندگی می کنید. لذا هیچ ساختاره واحدی برای کل کسان صدق نمی کند و کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان دربایستن بدنتان به مایعات کمکتان خواهد کرد که برآورد بزنید چه میزان مایعات را باید هر روز بنوشید.

عملکرد آب مصرفی در بدن:

آب عنصر کیمیایی اصلی تن شما می باشد. به طور متوسط ۶۰% از وزن بدنتان از آب ساختن شده است. خیلی از فعالیتهای طبیعی و عملکردی از بدنتان به آب وابسته است، برای مثال مواردی نظیر: دفع سموم از ارگان ها، حمل مواد مغذی به سلول ها و برپایی پیرامون نمدار برای بافتهای گوش و گلو و گلو تمامی از وظایف آب می باشند.

کمبود آب می تواند منجر به دهیدراته شدن و کم آبی تن گردد ( حالتی که وقتی رخداد می افتد که بدنتان آب مکفی برای اجرای عملکرد های طبیعی را نداشته باشد). اگرچه مراحل نهایی کمبود آب بدن بویژه در کودکان می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیر و یا حتی اجل گردد اما کمبود آب ویا دهیدراته شدن ملایم نیز می تواند انرژی بدنتان را تحلیل اسیر و شما را خسته نماید. این موضوع بویژه در فصول گرم سنه بیشتر تماشا می گردد.

حال چه میزان آب مصرفی و مایعات را می بایست در طی روز مصرف نمایید؟ این سئوال، سئوال ساده ای است ولی پذیرش آسانی برای آن هستی ندارد. الگوهای زیر می تواند کمک نماید الی از نوشیدن مایعات کافی در طی روز اطمینان حاصل کنید.

آب مصرفی هر فرد در روز چقدر است؟

شما کل روزه در طی تنفس، تعریق و ادرار و پاسخ دادن مزاج، آب بدنتان را از دست می دهید. برای عملکرد مطلوب بدنتان می بایست ذخایر آبی بدنتان را با مصرف غذاها و نوشیدنی های در بر گیرنده مایعات، تجدید و بازسازی نمایید. مطالعات بسیاری سعی کرده اند که نیازهای تقریبی بدن به آب را به طور متوسط برای بزرگسال سالمی که در یک آب و هوای معتدل زندگی می کند، برآورد بزند. در ذیل به برخی از این نظریات اشاره می شود:

_نظریه جایگزینی مایعات دفعی: میزان دفع پیشاب برای بالغین به طور متوسط در حدود ۱٫۵ لیتر (۶٫۳ فنجان) در روز می باشد. شما در طی روز به طور میانه تقریبا به یک لیتر آب را طی تنفس، تعریق و اجابت مزاج از دست می دهید. غذاها معمولا شامل ۲۰% از کل مایعات واصله شما می باشد. لذا اگر در طی روز ۲ لیتر آب و یا دیگر مایعات (کمی بیش از ۸ فنجان) را مصرف نمایید ، عموما به موازات اخذ رژیم غذایی طبیعی مایعات از دست رفته را جبران خواهید نمود.

_ مصرف روزانه ۸ لیوان آب که هر لیوان در بر گیرنده ۲۴۰ سی سی آب باشد: یک نظریه دیگر در مورد اخذ آب قانون ۸x8 (نوشیدن ۸ لیوان آب / هر لیوان آب حاوی ۸ اونس یا ۲۴۰ سی سی آب است) که در همه معادل با مصرف ۱٫۹ لیتر آب و مایعات در طی روز می باشد. این قانون را در ضمن می نا به این چهره تعبیر کرد که قصد فقط نوشیدن آب نیست و تمام مایعات مصرفی در طی یک روز کامل را در بر می گیرد. اگرچه این نظریه با شواهد علمی تایید نشده است اما خیلی از متخصصین از این قانون اساسی به عنوان یک الگوبرای تخمین آب و مایعات مصرف شده در طی روز استفاده می نمایند.

_توصیه های رژیم غذایی: مراکز معتبر رژیم درمانی چنین توصیه می نمایند که مردان در همه تقریبا به ۳ لیتر (در حدود ۱۳ فنجان) مایعات را از همه آشامیدنی های روزانه و زنان در حدود ۲٫۲ لیتر( حدود ۹ فنجان) مایعات را از همه آشامیدنی های روزانه شان اخذ نمایند. از این میزان مصرف ۶ الی ۷ لیوان آب بایسته می باشد.

جدا از فرضیه هایی که در بالا ذکر شد اگر مایعات کافی در طی روز می نوشید به طوری که به ندرت پرماسیدن تشنگی می کنید و یومیه حدود ۱٫۵ لیتر (۶٫۳ فنجان) و یا بیشتر پیشاب بی رنگ یا زرد خیلی ناچیز رنگ از شما دفع می شود پس می تاب حدس زد که اخذ مایعات شما کافی می باشد.

مصرف آب در رژیم لاغری:

معمولا کارآزمودگان تغذیه برای تفریق وزن نیز رهنمود می کنند که ۷-۸ لیوان آب را بنوشید اگرچه شواهد علمی کمی برای آن وجود دارد ولی مصرف کافی آب بویژه در تنظیم سوخت و ساز بدن و نیز در تنظیم اشتها می تواند مفید باشد، چرا که خیلی از افراد چاق در تشخیص حس تشنگی و گرسنگی دچار اشتباه هستند و مصرف منظم آب در جلوگیری از پراشتهایی می تواند موثر واقع شود.

اما مصرف بی رویه آب و یا جایگزین کردن آن به جای وعده های غذایی تحت نام آب درمانی کاملا غیر منطقی بوده و می تواند عوارض فراوان گوارشی و کلیوی برپایی نماید علاوه براین که این کاهش وزن مداوم نخواهد بود، چرا که شما نمی توانید برای مدت طولانی این رژیم نامتعادل را داشته باشید.

میزان آب مورد احتیاج بدن در روز چقدر است؟

آب مورد نیاز بدن

در وسط دانشمندان هیچ اختلافی هستی ندارد که مصرف آب برای بدن چقدر اهمیت دارد، اما نکته مهم این است که آب مورد بیچارگی بدن ما در طول روز چه میزان است؟ بسیاری معتقدند که به طور یومیه باید ۸ لیوان آب (۱٫۵ لیتر) بنوشیم که به قانون ۸*۸ معروف شده است، اما این اشتباه است! با هستی فراگیر بودن این مسئله اما هیچ سند علمی وجود ندارد که از آن پشتیبانی کند.

با پروا به تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ پیرامون مصرف آب روزانه چهره گرفت، مشخص شد نوشیدن ۸ لیوان آب بسیار بیشتر از میزان نیاز راستین تن ما است. سخت این قانون آن است که تحقیقات نشان داده است، نوشیدن آب آشامیدنی تنها راه هیدراته ارصاد بدن نیست. بله؛ این درستی دارد که خوردن H2) ارزان است اما از ۲ منبع سایر اخذ آب یومیه غفلت در این قانون غفلت شده است.

نوشیدنی‌ها و مواد غذایی

هر چیزی که ما به عنوان خوراک می‌خوریم حائز چندی آب است، میزان آب در میوه‌ها و سبزیجات خام بسیار بسیار است، برای نمونه میوه‌هایی همانند هندوانه و توت فرنگی بیش از ۹۰% وزن آن‌ها را آب ساختن می‌دهد. از همین رو متوجه می‌شویم که رژیم‌های غذایی مختلف به طور طبیعی دارای مقادیر متفاوتی آب هستند و تحقیقات پرتو دیتا است که نزدیک ۲۰% از آب مورد بیچارگی بدن مردم آمریکای شمالی از راه خوردن مواد غذایی تأمین می‌شود. گرد دیگر از منابع دریافت آب باره احتیاج تن که نادیده گرفته شده است خوردن سایر نوشیدنی‌ها مشابه چای، قهوه، آب میوه، نوشابه، شیر و موادی از این قبیل است که به تأمین آب بدن کمک می‌کند.

پس بین مواد غذایی این چنینی که در طول روز مصرف می‌کنیم، بدن ما به نوشیدن چه میزان آب احتیاج دارد؟ آکادمی ملی بهداشت آمریکا پیشنهاد کرده است با مجموع تمام شیوه‌های اخذ آب همانند غذا، نوشیدنی‌ها و آب طبیعی که می‌تواند آب تن را تأمین کند؛ نسوان حدود ۲٫۷ لیتر و مردان ۳٫۷ لیتر آب در روز مصرف کنند. البته این یک دستورالعمل کلی است و به برای همگی افراد و گروه‌ها توسعه نمی‌شود.

حقیقت این است که هیچ فرمول جادویی برای تعیین آب مورد احتیاج بدن هستی ندارد، در واقع احتیاج هر فرد بر بنیاد سن، وزن، سطح فعالیت، سلامت عمومی، محیط و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کند متفاوت است. مثلاً شما هنگامی که در یک روز ورزش می‌کنید و آب اکثریت را از دست می‌دهید، خب به همان مقدار نیز باید آب اکثریت از سطح معمول گرفتن کنید، یا مثلاً فردی که در یک منطقه گرم سیری حیات می‌کند باید میزان آب بیشتری نسبت به سایرین مصرف کند.

چگونه متوجه کم بود آب بدن شویم؟

تشنگی یک پیامد طبیعی است برای اینکه بدانیم تن ما به آب نیاز دارد و با نوشیدن آب آن را برطرف کنیم. البته علاوه بر دریافتن تشنگی مسیر دیگری همانند نگریستن رنگ ادرار هستی دارد که به ما اطلاعاتی در ارتباط با میزان مختصر بودن آب تن می‌دهد. در واقع اگر رنگ ادرار ما زرد مختصر رنگ باشد میزان آب تن ما کافی و اگر رنگ آن طایفه یا نارنجی باشد یعنی میزان آب تن ما کم است و باید بیشتر آب بنوشیم.

نکته پایانی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد هر فرد باید مقدر قابل توجهی آب مصرف کند . اما از کجا و چگونه متوجه شویم آبی که مصرف می کنیم از سلامت کامل برخوردار است و آسیبی به ما نمیرساند

برای این کار نیاز به تهیه لوازمی است مثل :

PH سنج , سختی سنج , کیفیت سنج آب , کلر سنج , اکسیژن متر , سختی سنج مایعات , غلظت سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

آلودگی هوای تهران در چه حدی است؟

امروزه بسیار با اصطلاح آلودگی هوا درگیر هستیم. در شهرهای ابهت همچون تهران، تبریز و … این مسئله بسیار موجب نگرانی کل ما شده است. اما بهتر است این سوژه را نیز بدانید که آلودگی هوا موضوعی جهانی است که در تمام دنیا یکی از مسائل مورد بحث شده است. هرگونه تغییر فیزیکی، بیولوژیکی یا کیمیایی در هوا ممکن است به عنوان آلودگی نامیده شود. عوامل اصلی آلودگی هوا متفاوت است و این اتفاق زمانی رخ می دهد که گازهای مضر، یکی و غبار، دود و … وارد جو شود. این قضیه مایه می شود که حیات گیاهان، حیوانات و انسان ها به انگیزه ناپاک شدن هوا با مشکلات متعددی روبرو شود. در پیوسته با الی گشت باشید الی با با عوامل اصلی آلودگی هوا آشنا شوید.

آلودگی هوای تهران در چه حدی است؟

آلودگی

 

عوامل اصلی آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا

آلودگی امروزه اصطلاحی است که در تمام جهان شنیده می شود. ما در باره گونه ها گوناگون آلودگی می شنویم و در رسانه ها این واژه را بسیار می بینیم. اما «آلودگی هوا» احد از انواع آلودگی است که صرف نظر از مکان آن چه در پیرامون بسته و چه در محیط باز، به هوایی که در آن آلاینده ها هستی داشته باشند گفته می شود. آلودگی هوا می تواند به دو تقسیم تبدیل شود: آلودگی هوای قابل مشاهده و آلودگی هوای نامرئی یا غیر قابل مشاهده. اگر می‌خواهید طور دیگری به آلودگی هوا نگاه کنید باید بگوییم که آلودگی می تواند هر ماده ای باشد که راهبند از بردباری هوا شود و روی سلامتی موجودات زنده نشانه بگذارد. حفظ تمام موجودات زنده روی زمین، به انگیزه ترکیب گازهایی است که به طور کل، «جو» را ساختن می‌دهند؛ عدم تعادل ناشی از افزایش یا تفریق درصد این گازها می تواند برای بقا مضر باشد.

انواع آلودگی

برای اینکه عوامل اصلی آلودگی هوا را متوجه شویم باید چندین تقسیم بندی را متوجه شویم. آلاینده های اصلی هوا می‌توانند بدست منابع اولیه یا منابع ثانویه به وجود بیایند. آلاینده هایی که نتیجه مستقیم این فرآیند هستند می توانند آلوده کننده های اولیه باشند. یک نمونه روشن از یک آلاینده اصلی، دی اکسید گوگرد فرآوری شده از کارخانجات است.

آلاینده هایی ثانویه هستند که به واسطه آمیختگی و بازتاب آلاینده های اولیه ایجاد می شوند. دود برپایی شده بدست تعاملات چندین آلاینده های اصلی به عنوان آلاینده های ثانویه شناخته شده است.

عوامل اصلی آلودگی هوا

سوزاندن سوخت های فسیلی

دی اکسید گوگردی که از سوختن سوخت های فسیلی همانند زغال سنگ، نفت و دیگر انتشار می شود گرد از عوامل اصلی آلودگی هوا است. آلاینده‌های برآمده از وسایل نقلیه دربرگیرنده کامیون، اتومبیل، قطار، هواپیما مایه برپایی آلودگی زیادی می شود. این سوخت ها همش مضر هستند اما ما متعلق به ها کاربرد می نماییم الی نیازهای بنیادی ترابری روزانه‌مان را برآورده کنیم. اما، استفاده بیش از کران آن ها برای پیرامون زیست زیاد مضر است زیرا گازهای خطرناک ناشی متعلق به ها، مایه تخریب تدریجی آن می شود.

مونوکسید کربن برآمده از آفروختگی نامناسب یا ناقص سوختی که از وسایل نقلیه آزاد می شود گرد دیگر از آلاینده های مهم به اتفاق با نیتروژن اکسید است که از هر دو پروسه طبیعی و انسانی فرآوری می شود.

فعالیت های کشاورزی

آمونیاکی که توسط محصولات مرتبط با کشاورز ساخته می شود زیاد شایع می‌باشد و یکتا از گازهای خطرناک در جو است. به کارگیری حشره کش ها، آسیب کش ها و کود در کار و جنبش های کشاورز زیاد زیاد است. آنها مواد کیمیایی مضر را در هوا توزیع می کنند و علاوه بر هوا می توانند باعث آلودگی آب نیز شوند.

گازهای خروجی کارخانه‌ها و صنایع

صنایع تولیدی مقدار زیادی مونوکسید کربن، هیدروکربن، ترکیبات آلی و مواد شیمیایی را در هوا پخش می کنند و به همین انگیزه کیفیت هوا را تفریق می دهند. صنایع تولیدی را می تاب در هر زاویه ای از زمین یافت و هیچ منطقه ای نیست که تحت کارایی آن پیمان نگرفته باشد. پالایشگاه های نفت نیز، هیدروکربن و سایر مواد کیمیایی آلوده دیگر را در هوا منتشر می کنند و در ضمن مایه آلودگی زمین می شوند.

فعالیت معدن

فعالیت های معادن، فرآیندی است که در آن مواد معدنی پایین زمینی با استفاده از تجهیزات کبیر استخراج می شوند. در طول این پروسه یکتا و غبار و مواد کیمیایی در هوا توزیع می شود و باعث آلودگی هوا می شود. این یکتا از دلایلی است که سرپرست بدتر شدن شرایط بهداشتی کارگران و ساکنین تقریبا آن است.

آلودگی هوای تو پیرامون بسته

مواد منزه کننده خانگی و ابزارها نقاشی، مواد کیمیایی سمی در هوا را برپایی می کنند و باعث آلودگی هوا می شوند. آیا تا به حال متوجه شده اید که هنگامی که دیوارهای خانه خویش را رنگ می کنید، بویی بوجود می آید که به معنای راستین واژه تحملش غیر شدنی است؟ این همانی است که بهره‌گیری مکرررش موجب بیماری های تنفسی می شود.

برخی از راهکارهای مبارزه با آلودگی هوا

استفاده از ترابری عمومی به جای ماشین شخصی

صرفه جویی در مصرف انرژی: در این صورت شما می توانید از تخریب پیرامون زیست با تفریق میزان سوخت های فسیلی که باید سوزانید، جلوگیری کنید.

درک مفهوم کاهش، کاربرد دوباره و بازیافت: چیزهایی که دیگر برای شما بهره‌گیری ندارد را دور نیندازید. در درستی آنها را مجددا برای قصد دیگری بهره‌گیری کنید. برای مثال شما می توانید از شیشه های قدیمی برای اندوخته حبوبات بهره‌گیری کنید.

از دستگاه های کارآمد انرژی استفاده کنید:

چراغهای مختصر مصرف نسبت به لامپ های قدیمی بسیار بهینه تر هستند، برق کمتری مصرف می کنند، عمرشان طولانی تر است و به کاهش مصرف انرژی کمک می کنند.

تلاش های چندگانه در سطوح شخصی، صنعتی و دولتی در سراسر جهان برای بازدارندگی از شدت آلودگی هوا افزایش یافته است و یک اقدام سر راست در افزایش گرمایش جهانی است. با اینکه ما امروزه شاهد یک سری ابتکار ها و تست هایی هستیم که با گزینه های متناوب و غیر متعارف برای تفریق آلاینده ها همراه است اما همچنان عوامل اصلی آلودگی هوا زحمت ساز هستند و باید پروا بیشتری به آن ها شود.

رنگ‌های دیاگرام آلودگی هوا چه می‌گویند؟

شاخص کیفیت هوای طهران بیش از ۱۰ روز است که به رنگ‌های زرد، قرمز و حتی بنفش گزارش شده است. هر یک از این رنگ‌ها در بر گیرنده پیامی و بیانگر چگونگی خاصی از کیفیت هوا هستند.

لیلا نظری سخنگوی کمپانی مهار کیفیت هوای تهران میگوید:

با توجه له تقسیم‌بندی شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰، هوای پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم یا متوسط، از ۱۰۱ لغایت ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوای ناسالم برای کل گروه‌ها، از ۲۰۱ لغایت ۳۰۰ هوای بسیار ناسالم و از ۳۰۱ الی ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

وی با بیان اینکه هر یک از شاخص‌های آلودگی تاثیر متفاوتی بر سلامت انسان دارد، گفت: در هوای پاک شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای تندرست که به رنگ زرد شناخته می‌شود؛ کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان کارایی منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه‌های دلنازک که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود؛ مقدار (AQI) بین ۱۰۱ الی ۱۵۰ پیمان می‌گیرد و برآیند اینکه آن گروه‌های دلنازک اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در شرایط قرمز هوا برای کل گروه‌ها ناسالم می‌شود

سخنگوی کمپانی مهار کیفیت هوای تهران افزود: در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه کسان جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا پیمان می‌گیرند و حتی شدنی است گروه‌های دلنازک دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این، در هوای زیاد ناسالم که به رنگ بنفش سرشناس است و شماره (AQI) بین ۲۰۱ لغایت ۳۰۰ قرار می‌گیرد؛ شکیبیدن بروز عوارض جدی بر سلامت کسان جامعه افزایش می‌یابد.

در شرایط قهوه‌ای شهروندان باید شهر را ترک کنند

نظری در پیوسته با بیان اینکه کیفیت هوای «خطرناک» به رنگ قهوه‌ای شناخته و تفکیک می‌شود، گفت: در هوای خطرناک که شاخص آن به بالاتر از شماره ۳۰۰ می‌رسد؛ شرایط به نحوی است که کلیه کسان جامعه باید از پیمان اخذ در هوای آزاد امتناع کنند و یا حتی الامکان شهر را ترک کنند.

این کارشناس کمپانی کنترل کیفیت هوای تهران پافشاری کرد: نظر به اینکه آلاینده PM۲.۵ یا ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در اکثر روزهای سال، آلاینده شاخص هوا در شهر طهران به حساب می‌آید؛ توصیه‌های بهداشتی لازم در مواجهه با این آلاینده باید مورد پروا شهروندان قرار گیرد.

طبیعی است که در هوای ناسالم برای گروه‌های دلنازک کسان حائز مشکلات قلبی یا تنفسی، کسان مسن و کودکان باید از کار و جنبش طولانی‌مدت در فضای باز اجتناب کنند وانگهی در هوای ناسالم برای کل گروه‌ها، کلیه شهروندان باید تکاپو طولانی مدت را محدود کنند.

نقش آلودگی هوا در بروز بیماری‌های خطرناک

وی با اشاره به گزند ذرات معلق بر سلامت انسان اظهار کرد: ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در بروز دشواری ها چشمی و پوستی، شکیبیدن بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و ریوی الی مرز قابل توجهی تاثیرگذار است.

به گفته نظری، از سنه ماضی علاوه بر اعلام میانگین ۲۴ ساعته، شاخص کیفیت هوا به چهره شاخص «هم‌اکنون» نیز اعلام و اطلاع‌رسانی می‌شود. ارائه آنلاین کیفیت هوای طهران و پیش‌بینی آن، امکان اقدام برای ملت و مسئولان را فراهم می‌کند.

تاثیر آلودگی هوا بر اقتصاد

سخنگوی شرکت مهار کیفیت هوای تهران در پسین با تاکید بر اینکه آلودگی هوا فقط یک عامل تهدید کننده سلامت نیست بلکه از جنبه‌های متنوع کشورها را تحت کارایی قرار می‌دهد، گفت: آلودگی هوا با افزایش میزان مرگ و میر و بروز بیماری‌های متعدد منجر به کاهش کیفیت حیات خواهد شد، به عبارت ساده‌تر آلودگی هوا با کاهش نیروی کار، فرصت‌های آموزشی، سطح درآمد، بازدهی و سطح اقتصاد را در مملکت تفریق می‌دهد.

حسین شهبازی-مدیر یکتا مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت مهار کیفیت هوای طهران با اشاره به منشاهای آلودگی هوای تهران، بر بایستگی اجرای قوانین کاهش آلودگی به گزیده تر طرح LEZ، بازداری شماره‌گذاری موتورهای کاربراتوری و نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی تاکید کرده بود.

سخن پایانی

زندگی در هوای آلودخ می تواند باعث مشکلات تنفسی و ریوی یا حتی منجر به سرطان ریه شود .
برای اینکه بفهمیم هوایی نفس میکشیم آوذه است یا نه نیاز به وسایلی هست تا با آن یک سری از پارامتر ها را اندازه گیری کرد

از جمله این لوازم :

کیفیت سنج هوا , پارتیکل سنج (اندازه گیری ذرات معلق در هوا) , CO2 سنج , اکسیژن متر , VOC متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

آلودگی هوا چه مضراتی برای افراد دارد؟

برخی از آلودگی های هوا مایه مشکلات جهانی می شود، مانند نازک شدن لایه اوزون در جو زمین و گرم شدن زمین.
یکی از علل عمده آلودگی هوا در شهرها ناشی از گاز اوزون می باشد. هنگامی که اوزون، آلودگی هوا را موجب می شود، به نام دود می خوانند.

آلودگی هوا چه مضراتی برای افراد دارد؟

آلودگی هوا

 

آلودگی هوا

آلودگی هوا چه اثرات مضری دارد؟

آلودگی هوا عامل بیشتر بیماری های تنفسی و ریوی است . با افزایش شهرنشینی و کارخانجات، آلودگی هوا زیاد شده است تا جایی که طبیعت، به تنهایی نمی تواند هوای سالم را تامین کند.

اتومبیل ها، مواد شیمیایی برآمده از کارخانه ها، احد و غبار، گرده های گیاهان می توانند موجب آلودگی هوا گردند.

 

تاثیرات آلودگی هوا در سلامتی کلی جسم و روح

حتی انسان های تندرست نیز می توانند اختناق بر روی سلامت که به انگیزه آلودگی هوا به وجود می آید، مانند؛ ناراحی و سوزش سیستم تنفسی و دشواری ها تنفسی را در هنگام تکاپو های بیرون از خانه، تجربه کنند. آلودگی هوا نه فقط سلامت جسم را تهدید می کند بلکه در ایجاد افسردگی، پرخاشگری، خواب آلودگی، بیش فعالی کودکان و دیگر اختلالات روانی نیز موثر است.کاشت مو

خطر حقیقی در مورد اثرات خسارت بار به شرایط سلامتی کنونی شما، گونه و تمرکز آلودگی و زمانی که در معرض هوای آلوده بوده اید ،بستگی دارد میزان بالای هوای آلوده می تواند موجب مشکلات سلامتی فوری شود که در این بخش از سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت .

آلاینده ها

موادی که باعث آلودگی هوا می شود را آلاینده ها می خوانند.

 

به آلاینده هایی که در هوا پر می شوند و به طور سر راست باعث آلودگی هوا می شوند، آلاینده های اولیه می گویند.

انواع آلاینده های اولیه عبارتند از: مونوکسیدکربن برآمده از اگزوز ماشین ها و دی اکسید سولفور برآمده از برآفروختن زغال سنگ.

اگر آلاینده های اولیه تحت بازتاب های شیمیایی در هوا پیمان بگیرند، آلودگی بیشتر می شود و به این نوع آلاینده ها، آلاینده های ثانویه می گویند. دود فتوشیمیایی نمونه ای از آلاینده های ثانویه می باشد.

اجزای سیستم تنفسی

هوا از طریق بینی وارد بدن می شود. بینی به عنوان یکی از مهم ترین تصفیه کننده های تن می باشد.

موهای اختصار و شرایط گرم و نمناک بینی مایه می شود که آلاینده های بزرگ وارد بدن نشوند.

سپس هوا وارد نای می شود.

نای به دو تقدیر بخش می شود، برونش راست و برونش چپ.

هر کدام از برونش ها (نایژه ها) به محفظه های حقیر تری دسته می شوند.

کوچکترین محفظه برونش را به اسم برونشیول (نایژک) می خوانند.

هر نایژک محتوی میلیون ها کیسه های هوایی به نام آلوئول می باشد.

آلودگی هوا و سیستم تنفسی

ذرات جامد می توانند بر روی دیواره های نای، نایژه و نایژک ها بنشینند. اغلب این ذرات توسط زائده های کوچک مومانند، از بینی بیرون می شوند (زمانی که سرفه و یا عطسه می کنید، این ذرات را از بینی خود خارج می سازید).

ذرات زیاد کوچک شدنی است وارد آلوئل های ریه شوند و چندین هفته، ماه و یا سال در آنجا بمانند.

آلودگی هوا بر عملکرد ریه اثر می گذارد. تنفس همیشگی آلودگی هوا بر عملکرد صافی پرتو می گذارد و در نتیجه مقدار زیادی آلاینده وارد قسمت های پایین ریه می گردد.

ریه یک عضو مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون می باشد.

تخریب ریه در پرتو آلودگی هوا موجب بازدارندگی از این فرایند و بروز بیماری های تنفسی و قلبی عروقی می گردد.

گروه های در معرض خطر

– بیماران قلبی

– بیماران ریوی

– کسان مسن

– نوزادان و کودکان: اغلب در معرض خطر می باشند، چراکه ریه های آنها در حال رشد می باشد.

– زنان باردار

اثرات آلودگی هوا بر سلامت

اگر در معرض آلودگی هوا پیمان داشته باشید، ممکن است بیماری هایی را بگیرید، از جمله: ذات الریه (پنومونی)، بیماری های قلبی-عروقی و تخریب و یا تضعیف سیستم عصبی.

گرچه آلودگی هوا بر پوست، چشم و یا سایر سیستم های تن نشان دارد، اما مهم ترین اثرات آن بر سیستم تنفسی می باشد.

اثرات حاد و مزمن آلودگی هوا بر سلامتی

۱- اثرات حاد: این اثرات موقتی است و اگر در معرض آلاینده ها قرار نگیرید، قابل برگشت می باشد. برخی از این اثرات شامل: سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع می باشد.

۲- اثرات مزمن : وارونه اثرات حاد می باشد و غیرقابل برگشت می باشد. از اثرات مزمن آلودگی هوا می تاب به: بیماری و سرطان ریه اشاره نمود.

آلودگی هوای در منزل

آلودگی هوا منحصر به بیرون منزل نیست، بلکه ممکن است هوای داخل منزل نیز آلوده شود و سلامتی را به خطر بیاندازد.

آلودگی هوای درون خانه موجب: سردرد، خستگی، سرگیجه، تهوع و سوزش گلو می شود.

عوارض جدی تر عبارتند از: سرطان و تشدید مرض های مزمن تنفسی مشابه آسم.

اثرات مضر هر یک از اجزای هوای آلوده

هر یک از اجزای آلودگی هوا باعث بروز یک سری دشواری ها سلامتی در ما می شوند که آنها را برایتان می گوییم:

۱- مونوکسید کربن:

– سردرد

– کاهش هوشیاری

– تاختن قلبی

– بیماری های قلبی عروقی

– ضعف در رشد جنین

– در نهایت مرگ

۲- دی اکسید سولفور:

– سوزش چشم

– خس خس سینه

– تنگی و سفتی قفسه سینه

– تنگی نفس

– تخریب ریه

– اختلالات بینایی

۳- دی اکسید نیتروژن:

– عفونت دستگاه تنفسی

– تحریک ریه

– سرفه

– درد گنجه سینه

– دشوار تنفس

۴- اوزون:

– سوزش چشم و گلو

– سرفه

– دشواری ها راه تنفسی

– آسم

– تخریب ریه

۵- سرب:

– کم خونی

– افزایش اختناق خون

– تخریب کلیه و مغز

– اختلالات عصبی

– سرطان

– تفریق ضریب هوشی

۶- ذرات بسیار حقیر دوده، گردوغبار و قطرات کوچک مایع:

– سوزش چشم

– آسم

– برونشیت

– تخریب ریه

– سرطان

– مسمومیت فلزات سنگین

– اثر بر سیستم قلبی عروقی

– اختلالات بینایی

اثرات دائمی آلودگی هوا بر روی سلامت افراد

قرار دریافت طولانی مدت در معرض هوای آلوده می تواند موجب اثرات دائمی برروی سلامت شما شود.مانند:

سرعت بخشیدن بر کهولت ریه ها،
از دست دادن ظرفیت ریه ها و تفریق عملکرد آن ها
ترقی مرض هایی مانند آسم، برونشیت، آمفزیم( نوعی مرض ریوی) و حتی سرطان
کوتاه شدن دوره ی زندگی.

آلودگی هوا مایه سقط جنین می شود

باید بدانید سرب علاوه بر تاثیری که بر سلامت افراد دارد مایه ابتلا به سرطان و سقط جنین و بیماری های روانی نیز می شود به طورمثال با تاثیر منفی بر عملکرد سیستم عصبی مایه بروز سردردهای شدید و ناچیز شدن حافظه می شود .

آلودگی هوا بویژه سربی که به انگیزه سوخت نامناسب خودروها به وجود می آید بردباری زایش کودکان مبتلا به نقص عضو ، اوتیسم و بیش فعالی را افزایش می دهد. وانگهی مسمومیت ناشی از سرب باعث افزایش اختلالات ذهنی ، فراموشی های دائم، بیماری های لرزشی و جنون می شود.

روی دیگر سکه

طبیعی است هرکس در معرض آلودگی هوا قرار گیرد باعت از بین رفت سلامتی بدن می شود .

اما اگر ما بتوانیم بفهمیم چه محیطی آلوده است و چه محیطی سالم قائدتاَ از جان خود حفاظت خواهیم کرد و یا در مکان آلوده حضور پیدا نمی کنیم یا سعی میکنیم تا آلودگی محل را در محل از بین ببریم

برای این کار نیاز داریم از لوازمی کمک بگیریم

از جمله این لوازم :

کیفیت سنج هوا , پارتیکل سنج (اندازه گیری ذرات معلق در هوا) , CO2 سنج , اکسیژن متر , VOC متر و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

خانه هوشمند بسازیم …

خانه هوشمند بسازیم …

خانه

خانه هوشمند چگونه داشته باشیم؟

خانه هوشمند یعنی صرفه‌جویی در وقت و انرژی

شاید هیجان‌انگیزترین سرنوشت ماجرا این باشد که زندگی در یک «خانه هوشمند» پای شما را به دنیایی مفتوح می‌کند که در عین امروزین بودن قرار است ذیل سقفی زندگی کنید که همه چیز از سیستم سرمایش و گرمایش منزل تا سیستم نورپردازی و روشنایی، باز و بسته کردن پرده‌ها، آبیاری گل و گیاه و حتی جاروبرقی که به هنگام شنیدن زنگ آیفون یا تلفن به طور خودکار خاموش می‌شود حساب و کتاب دارد.

به عبارت بهتر فناوری ساختمان هوشمند امکانات متنوع و گسترده‌ای با توجه به سلیقه، علاقه و بودجه‌تان در پسندیدن شما می‌گذارد. با کمک این فناوری همگی وسایل و ساز و برگ تو ساختمان، برحسب خصوصیات محل و بیچارگی شما توسط صفحه‌ای نمایش دیتا می‌شوند و از همان جا مهارشدنی و مدیریت هستند.

فلسفه ساخت خانه هوشمند

فلسفه اصلی فناوری ساختمان هوشمند بر محور نیازهای شخص کاربرد کننده برنامه‌ریزی شده و البته قابلیت سازگاری با پیشرفت فناوری سیستم هوشمند در آینده را هم داراست. ذکر این نکته ضروری است که زمانی که گفتگو از «خانه هوشمند» می‌شود چه بسا در نگاه اول مصرف بی‌رویه برق و انرژی کمی ترسناک و پرهزینه به عقیده برسد اما نکته اصلی ماجرا همین جاست.

زمانی که شما در یک خانه هوشمند زندگی می‌کنید نه تنها انرژی هدر نمی‌رود بلکه حتی در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی می‌شود که اگر مهم‌ترین خاصیت این سیستم هوشمند نباشد بی گمان یکی از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های خانه‌های هوشمند است. چه بسا به همین علت است که این ایام زندگی در خانه‌های هوشمند روزبه‌روز در اقصی نقاط دنیا محبوب‌تر می‌شود.

چرا خانه‌های هوشمند دوست داشتنی شدند

اگر بگوییم مهم‌ترین بیچارگی زندگی در یک خانه راحت و امروزین دستیابی به امنیت و تسکین بیشتر است اغراق نکرده‌ایم. به همین انگیزه است که وقتی سیستم هوشمند را برای منزلتان برگزیدن می‌کنید با پیوست تمام ابزارها و امکانات منزل به این سیستم و تنها با باز و بسته کردن یک کلید می‌توانید هر چه را که می‌خواهید از شغل یا به پیشه بیندازید و لوازمی را که به آن‌ها احتیاج دارید فعال کنید.

به این ترتیب حتی قبل از رسیدن به خانه با زدن تنها یک دکمه بساط چای و قهوه شما به راه است و یک منزل صریح در چشمداشت شماست به این ترتیب هم در مصرف برق و هم در وقت و سررسید صرفه‌جویی کرده‌اید. اگر می‌خواهید پیش از رسیدن به خانه یک سبد پوشاک شسته و خشک شده تحویل بگیرید بس است قبل از خروج از خانه فقط لباس‌ها را تو ماشین لباسشویی بریزید و هر زمان که خواست کردید در خارج از منزل ماشین لباسشویی را صریح کنید یا به هنگام خواب نور اتاق خواب‌ها و یا نور باره بیچارگی برای مطالعه را به میزان مد نظر از راه موبایل، تبلت یا ریموت کنترل کنید.

ایمنی و کاهش هزینه‌های نگهداری؛ ریشه-بن-بیخ مهم خانه‌های هوشمند

برای دسترسی به ایمنی و امنیت بیشتر در خانه‌های هوشمند، تمام سیستم امنیتی منزل از دوربین‌های مداربسته گرفته تا دزدگیر و آیفون تصویری، آژیرها و آلارم‌ها حتی در صورت نشت آب و گاز، دکتورهای تشخیص حضور یا شکسته شدن شیشه‌ها، باز و بسته بودن پنجره‌ها، به «سیستم هوشمند» متصل می‌شوند.

به این ترتیب «سیستم هوشمند» هر گونه خطر یا تغییری را از راه آلارم یا پیام صوتی و در چهره حضور نداشتن شما در خانه از طریق پیامک به تلفن به اتفاق شما اطلاع می‌دهند و علاوه بر این می‌توانید از طریق موبایل تصویر دوربین‌های مدار بسته که به گوشی شما ارسال می‌شود را نگاه کنید و به این ترتیب مهار اوضاع را هر جا که باشید در دست بگیرید.

شبیه سازی حضور

در حضور نداشتن صاحب‌خانه در خانه سیستم هوشمند امکان «شبیه‌سازی حضور» را فعال می‌کند. «شبیه‌سازی حضور» به این معنی است که سیستم هوشمند در ساعاتی از شبانه‌روز و بر بنیاد زمان‌بندی معین و تنظیمات شما تعدادی از چراغ‌ها را صریح و خاموش و همچنین یا پرده‌ها را باز و بسته کند و یا این‌که تلویزیون را با سطح صدای تعیین شده روشن کند.

این در حالی است که به علت کاربرد به هنگام و بهینه از امکانات و ساز و برگ منزل هوشمند هم عمر سودمند این تجهیزات افزایش می‌یابد و هم میزان خرابی‌ها به مقدار زیادی کم می‌شود که در نتیجه خرج حفاظت این ساز و برگ را کاهش می‌یابد. دلیل این امر بهره‌گیری به جا و به موقع از سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی، نور و … است. از سوی دیگر زمانی که کسی در منزل حضور ندارد سیستم نور منزل به طور خودکار خاموش و به هنگام حضور کسان صریح می‌شود که همین مسئله تأثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی و بالطبع هزینه‌های برآمده از آن دارد.

تلویزیون تعاملی؛ خاصیت هیجان‌انگیز خانه‌های هوشمند

دلتان می‌خواهد تلویزیون منزل و برنامه‌هایش، ساعت پخش و تکرار و … تمام و کمال در اختیار شما باشد؟ در خانه‌های هوشمند از طریق سیستم «IPTV» می‌توانید از یک «تلویزیون تعاملی» تحت شبکه کاربرد کنید که سرویس‌های مختلف مانند ویدئو، صدا، متن، گرافیک، کنترل سیستم‌های الکتریکال و انتقال اطلاعات به صورت دو طرفه قابل دسترسی هستند.

این در حالی است که در سیستم «تلویزیون سنتی» فقط یک سینگال از طرف فرستند در گیرنده دریافت و توزیع می‌شد ولی در «تلویزیون تعاملی» یا همان «IPTV» به علت امکان انتقال اطلاعات از طرف بیننده، امکانات ارتباطی زیادی برپا می‌شود، برای نمونه می‌توانید تقاضا پخش برنامه یا موسیقی موردعلاقه خویش را از طریق تلویزیون و با ارسال یک پیام انجام دهید.

برای اجرای این سرویس نیاز به زیرساخت باند وسیع است و قابلیت اجرا به صورت محلی در ساختمان یا به صورت اینترنتی در خارج ساختمان را دارد. از قابلیت‌های سایر تلویزیون IPTV می‌توان به امکان خرید از راه تلویزیون با استفاده از سرویس‌های پرداخت اینترنتی، وابستگی با سایر بیننده‌ها، بازی با دوستان، خرید بلیت سفر یا سینما و … اشاره کرد.

با پیشرفت سریع این سیستم‌ها امکان ارائه محتوی و برنامه‌های اخص هر شخص براساس سلیقه و تخصص هر بیننده به چهره اختصاصی هم فراهم می‌شود. امکان توزیع برنامه‌ها به صورت دو و سه بعدی، امکان جلو و عقب بردن برنامه‌ها، ضبط و توقف برنامه‌ها و… از دیگر قابلیت‌های تلویزیون تعاملی است.

آشپزخانه هوشمند؛ هوشمندانه غذا بخورید و قهوه بنوشید

به نظر می‌رسد حالا دیگر تصور داشتن یخچال فریزری که لیستی از غذاهای مانده در یخچال را به دست شما بدهد، اجاق گاز و یا مایکرویوی که از طریق بعید کنترل شود و به اثناء رسیدن به منزل غذای گرمی که به اثناء شغل در کمپانی و محل کارتان پخت‌اش را از راه سیستم‌های بلوتوثی که برای این شغل تدارک دیده شده‌اند مهار کرده‌اید به دستتان بدهد، قابلمه‌های هوشمند، دستگاه قهوه‌سازی که یک قهوه داغ و خوش‌طعم آماده کند و به محض رسیدن به منزل بوی خوشش را به مشام شما برساند، سایر یک رؤیا نیست.

بسیاری از برندهای صاحب‌نام در صنعت ابزارها خانگی اکثر این وسایل را در سال‌های پسین برای تجهیز یک آشپزخانه هوشمند به بازار فرستاده‌اند. با این‌همه به عقیده می‌رسد ساخت یخچال فریزری که بتواند مواد غذایی دور ریختنی را به شما گوشزد کند دست کم به چند سنه دیگر موعد نیاز دارد.

چگونه یک خانه هوشمند داشته باشیم

در حال آماده اکثر ما در خانه‌های تقریباً هوشمند زندگی می‌کنیم. از سیستم نور و نورپردازی ساختمان‌ها که به صورت خودکار خاموش روشن می‌شوند الی درهای الکترونیک و ریموت دار و دربازکن‌هایی که با کارت‌های الکترونیک، لمس نشانه انگشت و تشخیص صورت در را مفتوح می‌کنند، سیستم‌های دزدگیر و اطفای حریق هوشمند و … کل و کل تصویری از یک خانه هوشمند هستند. بد نیست بدانید ایده «خانه هوشمند» که در آغاز قرار بود «خانه خودکار» باشد به نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال ۱۹۳۴ مفتوح می‌گردد، همان‌جا بود که برای نخستین بار از پروژه «خانه آینده» رونمایی شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰، با هستی ابزارهای جدیدی همانند اینترنت، حس‌گرها و توسعه اتصالات شبکه‌ای، ایده «خانه‌های خودکار» جای خود را به ایده «خانه‌های هوشمند» داد.

حالا خانه‌های مدرن هوشمند قابلیت‌های اکثریت علاوه بر صریح کردن بخاری‌ها یا لامپ‌ها داشتند. در سال‌های پسین فناوری «خانه هوشمند» آن‌قدر به اصطلاح «کاربرپسند» شده که تقریباً هر کاربری به‌راحتی می‌تواند این ساز و برگ را در خانه خویش به کار گیرد. علاوه بر آن، به کارگیری این تجهیزات نسبت به سال‌های پیش بسیار مقرون به‌صرفه‌تر شده و به عقیده می‌رسد که این ویژگی‌های در آینده حتی اغلب از امروز در دسترس باشند و توجه و علاقه مشتری‌های اکثریت از طبقات مختلف گردآوری را به خود جلب کند.

با این‌همه به عقیده می‌رسد هنوز در راه گسترش فناوری‌های مربوط به خانه‌های هوشمند دشواری ها مهمی نیز وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها پروتکل‌های ارتباطی دستگاه‌ها با یکدیگر است. با این همه اکنون دیگر انگاشت زندگی در یک خانه هوشمند چندان هم تصوری لوکس و رؤیایی نیست. همان‌طور که زمانی داشتن تلفن هوشمند و حتی در برهه‌ای حتی تلفن‌های مقاوم و تلفن به اتفاق مختص طبقه ثروتمند جامعه بود و اکنون که به امری قبل پا افتاده تبدیل شده است.

حرف آخر

همانطور که مشاهده نمودید داشتن خانه هوشمند نیاز به زیر ساخت هایی است که باید انجام شود

برای این کار لوازمی مورد نیاز است که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

رطوبت سنج , ترمومتر  , اکسیژن سنج , CO و CO2 سنج , نور سنج , شیر برقی  , شیر موتوری , کنترلر دما , کنترلر رطوبت , سنسور نوری  , سروو موتور و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

خانه هوشمند چه لوازمی نیاز دارد؟

مطمئنا تا به حال در رابطه با خانه هوشمند شنیده اید و تقریبا با آن آشنایی دارید . در اینجا میخواهیم شما را هرچه بیشتر با این نوع خانه ها آشنا کنیم . با ما همراه باشید تا مطالب زیاد سودمند و جالبی را از این سایت تعلیم ببینید

خانه هوشمند چه لوازمی نیاز دارد؟

خانه هوشمند

 

خانه هوشمند چیست؟

در یک خانه هوشمند، صحبت در مورد اتصالات است

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند جنبش کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را گواه بودیم. به جای اینکه فقط توانا به برپایی تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم، ایمیل می فرستیم، پیام های لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های باره نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای سایر که به ارتباطات بیچارگی دارند را سپریدن می دهیم.

در مورد خانه های هوشمند نیز چگونگی به همین منوال است؟

تفاوت اصلی منزل های هوشمند با خانه های معمولی در این است که کل ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی مهار می شوند. مهار آب و هوا، چراغ ها، لوازم، قفل ها و گونه ها مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به منزل های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از منزل قابل کنترل می باشند.

ایجاد این اتصالات از روش متنوع قابل انجام است. سیستم های اختصاصی ای وجود دارند که گزیده تر ی منزل های هوشمند ساخته شده اند همانند Z-Wave Zigbee ،KNX و Control4.

شما می توانید از راه وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل را کنترل کنید. در ضمن بعضی از آن ها شدنی است با بلوتوث هم قابل کنترل باشند؛ در این شرایط حتی می طاقت بدون به کارگیری اینترنت هم آنها را کنترل کنید. هر یک از این سیستم ها مزایا و معایب ویژه خود را دارند و بهترین گزینه برای شما ارتباط به بیچارگی و کاری دارد که می خواهید اتمام دهید.

در پیوستگی اطلاعات بیشتری در باره این منزل ها، شیوه کارکرد و مهار شان بخوانید.

مزایای یک خانه هوشمند چیست؟

و اما فایده ی ارتباط وسایل خانه با یکدیگر چیست؟ در یک سخن و به طور چکیده جواب این است: آسان بودن! داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت اقلیت انجام دهید. کارهایی مثل تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن نمودن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره.

زمان بندی نمودن لوازم خانه

شما می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، فلذا یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به چهره اتوماتیک اتمام خواهند شد. حتی بعضی از این وسایل هوشمند قابلیت یادیگری داشته و از کارهایی که شما سپریدن می دهید، می آموزند، برآیند اینکه با فعالیت زیاد اقلیت می توانید اتمام خیلی کارها را به چهره خودکار به وسایل خانگی خویش محول کنید.

تنظیم گرمای منزل

برای راحتی بیشتر ، خانه های هوشمند راندمان از انرژی را نیز افزایش می دهند. برای نمونه می توان به ترموستات هوشمند کمپانی Nest اشاره نمود. این ترموستات از شما یاد می گیرد که خانه تان باید چقدر گرم یا سرد باشد و دما را به طور اتوماتیک تنظیم می کند، پس شما نگران صرفه جویی در مصرف انرژی نخواهید بود. وانگهی وقتی در منزل نباشید این ترموستات به حالت «راه دور» رفته و با تنظیم دمای خانه، مبلغ قبض های استفاده از وسایل گرمایشی و برودتی شما کمتر خواهد شد! سیستم منزل ی خودکار Webee نیز از فعالیت ها و کارهای شما می آموزد و پیشنهاد هایی برای افزایش راندمان در به کارگیری ابزارها و دستگاه های هوشمند، به شما خواهد نمود.

در حال حاضر چه محصولاتی برای خانه هوشمند هست؟

هم اکنون وسایل زیادی برای هوشمند سازی منازل در بازار موجود است، و با گذر سررسید شمار بیشتری در حال ورود به بازار هستند. در مورد لامپ های هوشمند یکی از بهترین گزینه های موجود را Philips Hue ارائه می دهد، ولی برخی دیگر نیز مثل Holi Smart Mood Lamp نیز که تازه شروع به پیشه کرده، محصولی قابل احترام را ساخته است.

کار یک لامپ هوشمند چیست؟

به طور چکیده این لامپ ها به شما اجازه می دهند برای صریح و خاموش شدنشان زمان بندی خاصی تعریف کنید و یا به حرکات شما عکس العمل اثر می دهند، یا بدون نیاز به دست زدن به کلید لامپ، می توانید آن را بدست گوشی هوشمند خویش خاموش کنید.

تلوزیون هوشمند

یکی از وسایل هوشمندی که ممکن است شما اغلب با آن آشنا باشید تلویزیون ها هوشمند است، این تلویزیون ها به اینترنت متصل شده و می طاقت با آن ها محتواهای گوناگون را تماشا کرد. شما می توانید براحتی به Netflix و Hulu لاگین نموده و فیلم دانلود کنید، بازی اتمام دهید یا چیزی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. امروزه کمپانی ها زیادی تلویزیون های هوشمند می سازند ولی می تاب از میان آنها به Vizio و برخی مدل های ساموسونگ اشاره نمود.

البته وسایل هوشمند دیگری نیز وجود دارند مانند، یخچال فریزرها، اچاق گازها، تشخیص دهنده های دود و احتمالا نام آشنا ترین آنها یعنی ترموستات ها. قفل های هوشمندی نیز هستی دارند که می طاقت از طریق اپلیکیشن و با تلفن هوشمند آنها را کنترل نمود و مثلا دری که چنین قفلی بر روی آن سوار شده را بست یا مفتوح نمود. کاربرد ی همهنگام از کل ی این وسایل هوشمند به شما کمک خواهد کرد تا به آسانی خانه ی خویش را کنترل کنید و بهترین راندمان شدنی را در مصرف انرژی داشته باشید.

همین الآن خانه خود را هوشمند کنید

درست است که در حال آماده خرید وسایل هوشمند برای داشتن خانه ای هوشمند زیاد پر خرج خواهد بود، ولی می توانید متناسب با بودجه ی خویش وسایلی ارزان تر را جاسازی نمایید. (مثلا می توانید WeMo bundle را فقط با ۶۰ دلار تهیه کنید.)

برای هوشمند سازی همانطور که گفته شد هزینه هایی را باید انجام داد تا یک خانه هوشمند خوب داشته باشید

برای این کار لوازمی مورد نیاز است که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

رطوبت سنج , ترمومتر  , اکسیژن سنج , CO و CO2 سنج , نور سنج , شیر برقی  , شیر موتوری , کنترلر دما , کنترلر رطوبت , سنسور نوری  , سروو موتور و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

نور اتاق و مورد نیاز کودکان چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب اتاق نوزاد در خانه، نورپردازی مناسب آن است. به این معنا که اتاق نوزاد باید نوری متناسب با شرایط جسمی نوزاد داشته باشد.
اگر اخیرا صاحب مولود شده‌اید و تصمیم دارید اتاقی را در خانه‌تان به او وابستگی دهید،توصیه می‌کنیم پیش از تزئین اتاق نوزادتان به توصیه‌های ما توجه کنید. لحاظ کردن این نکات در اتاق نوزادتان موجب می‌شود علاوه بر حفظ سلامت جسمی و روحی نوزادتان امکان رشد و نمو او در محیطی ایمن فراهم آید.

نور اتاق و مورد نیاز کودکان چقدر است؟

نور

نور اتاق کودک

نور اتاق را زرد کنید

نور یکی از عوامل محیطی است که بر رفتار انسان علی الخصوص کودکان تاثیر دارد . بهترین رنگ برای اتاق نوزاد، رنگ زرد لیمویی است. این رنگ متعلق به جهت که به رنگ آفتاب کم و بیش است مایه می‌شود الی میزان نور نور در اتاق کودک افزایش یابد. ضمن آن‌که این رنگ به جهت ویژگان ویژه‌ای که دارد علاوه بر ایجاد حس حرارت در اطاق مایه افزایش نشاط و شادی در نوزاد نیز می‌شود به همین دلیل بسیاری از کارشناسان استفاده از رنگ زردلیمویی را در اتاق خواب نوزاد یا استفاده از این رنگ را به‌عنوان پوشاک کودک به والدین آن‌ها پیشنهاد می‌کنند.

کودک شما به آفتاب نیازمند است

یکی از مهم‌ترین نکات برای گزینش اطاق نوزاد در خانه، نورپردازی پسندیده آن است. به این معنا که اطاق نوزاد باید نوری متناسب با شرایط جسمی نوزاد داشته باشد؛ نوری که متناسب با توانایی رویت او باشد و مایه آزار چشمانش نوزاد نشود. از طرفی نوزاد نیازمند اخذ انرژی و ویتامین از راه تابش روشنایی خورشید است.

بنابراین علاوه بر نوری که بدست لامپ یا نورتاب در اتاق ایجاد می‌شود، هستی یک پنجره آفتاب‌گیر در اتاق نوزاد ضروری است. وجود این پنجره علاوه بر تامین نور باره دربایستن اطاق می‌تواند در وقت لزوم عازم مناسب برای تجدید میزان اکسیژن و هوای سالم در اطاق نوزاد باشد. مراقب باشید که هرگز تخت نوزادتان را کم و بیش به پنجره پیمان ندهید زیرا تقریبا بودن او به پنجره ممکن است مایه آفتاب‌سوختگی او در فصل‌های گرم یا نفوذ سرما از پنجره و سرماخوردگی نوزاد شود.

نور خورشید برای کودکان، چقدر اهمیت دارد؟

در کشور ما اکثر کودکان کمبود ویتامین D دارند و میزان آن تنها با روشنایی خورشید تامین نمی‌شود بهتر است نه فقط منابع ویتامین D مانند زرده تخم مرغ و ماهی های چرب را در برنامه غذایی‌شان وارد نماییم بلکه به تشخیص پزشک از مکمل ویتامین D هم کاربرد کنیم.

روزی چند ساعت باید کودک را بیرون از خانه نگه داریم الی برای پوستش زیان نداشته باشد؟

دکتر علی ناصح، فوق تخصص نوزادان در این باره می گوید:

این سوژه به سن کودک وابستگی دارد. به طور ایده ال کودکان به روزی نیمه لغایت یک ساعت پایدار گذاشتن پایین روشنایی آفتاب در هوای سالم و نه آلوده بیچارگی دارند تا ویتامین D در بدنشان فرآوری شود. بس است پشت دست و پا و گردی چهره خارج باشد و صراحت روز هم بسنده-بسندگی می‌کند و نیازی به آفتاب ظهر نیست.

در این فصل لزومی ندارد به پوست کودک ضد آفتاب بزنید اما در فصول گرم سال یا در مناطقی که روشنایی آفتاب شدید و مستقیم است استفاده از ضد آفتاب با SPF ذیل برای کودکان نلازم است. ضد آفتاب اشعه آفت رسان روشنایی آفتاب را می‌گیرد و راهبند از ساخت ویتامین D در پوست نمی‌شود.

با توجه به اینکه در مملکت ما اکثر کودکان کمبود ویتامین D دارند و میزان آن تنها با روشنایی خورشید تامین نمی‌شود بهتر است نه فقط منابع ویتامین D همانند زرده تخم مرغ و ماهی های چرب را در برنامه غذایی‌شان وارد نماییم بلکه به تشخیص پزشک از مکمل ویتامین D هم کاربرد کنیم.

هفت نکته در خصوص نورپردازی اتاق کودک که باید در عقیده گرفت

ماه‌ها انتظار تولدش را کشیده‌اید، رنگ اتاق را گزینش کرده‌اید، بهترین گهواره را برایش تعبیه کرده‌اید، لباس‌های زیبا برایش تهیه کرده‌اید و الان سررسید دید است، کودک شما بعد از چشم گشودن چه می‌بیند؟ نورپردازی احد از مهمترین عناصر طراحی است، اما زمانی که نوبت اجرا فرا می‌رسد اکثر مادران از احتیاج خود به روشنایی مناسب بی آگاهی هستند. آیا پرسش شما هم در خصوص نحوه نورپردازی اتاق کودک است؟ کمی وقت بگذارید لغایت برایتان نکاتی را روشن نماییم.

هنگام نورپردازی اتاق کودک چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

۱- از روشنایی شدید بپرهیزید

تابش ملایم نور، اطاق را گرم و دنج می‌نماید، ولی این تنها علت این شغل آسوده نمودن اتاق نیست. روشنایی ملایم از تضاد سایه و نور می‌کاهد و از تحریک بیش از حد چشم کودک جلوگیری می‌کند؛ بدین شکل چشمان حساس کودک، استراحت عمیق‌تری را تجربه می‌نمایند.

تا حتماً ممکن از نورهای سر راست به‌خصوص هالوژن کاربرد نکنید. این نورهای براق برای کودکان ناخوشایند هستند و آنها را دل نگران می‌کنند. در همه به کارگیری لامپ‌های شیشه‌ای (مانند لامپ‌های رشته‌ای باستانی و لامپ‌های مختصر مصرف) در سال‌های بعد که کودک مسیر رفتن را ابتدا می‌کند خطر دیگری ایجاد می‌نماید. از چراغ‌هایی استفاده نمایید که نور غیر سر راست دارند یا بوسیله پرده‌ای (مانند آباژور) نور را توزیع می‌نمایند.

۲- دیمر نصب کنید

کودکتان را با ناچیز کردن روشنایی به خوابیدن عادت دهید. با این کار ساعت بیولوژیک بدن کودک با ناچیز شدن سطح روشنایی تنظیم می شود. خاموش کردن یکباره لامپ اتاق بیشتر برای کودک استرس ایجاد می‌کند و خوابیدن را به دیرکرد می‌اندازد. در ضمن دیمر در نیم شب برای تمرد به کودک هم پسندیده است و با نور شدید مایه بیداری او نمی شوید.

برای زمان شیر دادن یا تعویض پوشک بچه نیز دیمر باعث می‌شود خواب دلبندتان از سرش نپرد همچنین روشنایی کافی برای سپریدن کارها داشته باشید.

۳- لایه‌های نوری برپایی کنید

نور ملایم خوب و دوست‌داشتنی است ولی در موعد تمیز کردن یک پوشک درهم و برهم یا دیگر کثیفی‌ها احتیاج اکثریت به نور دارید تا بتوانید ببینید چه کار می‌خواهید سپریدن دهید. حال راه‌حل چیست؟ لایه‌بندی نور.

به جای آنکه به یک چراغ زیاد درخشان سقفی تکیه کنید، از تعدادی لامپ و چراغ در زاویه و کنار اتاق استفاده نمایید که بسته به دربایستن روشن یا خاموش شوند. برای هر اتاق حداقل سه نقطه را در عقیده بگیرید مثلا لوستر، چراغ رومیزی، چراغ مطالعه. هرچه نور را کم و بیش تر به محل باره دربایستن بهره‌گیری نمایید، نور اکثریت برای آن پیشه خواهید داشت.

۴- نور طبیعی را کنترل نمایید

نور طبیعی بسیار زیباست مگر اینکه باعث شود کودک شما زود تر از سررسید بیدار شود. تاریک بودن اتاق کودک در طول روز نه تنها به خواب طولانی کمک می‌نماید بلکه از گرم شدن بیش از مرز اتاق نیز بازداری می‌نماید خصوصاً در کشورهای کم و بیش به خط استوا (مانند ایران) این مورد اهمیت بیشتری دارد. در برگزیدن پرده اطاق کودک میزان نور عبوری از پارچه را در عقیده داشته باشید.

۵- شکل گزیده تر به اطاق کودک بدهید

یک آویز یا لوستر زیبا در چهره اتاق کودک شما تغییر بزرگی برپایی می‌نماید. لامپ معمولی اتاق کودک را با یک آویز کبیر جایگزین نمایید. وانگهی می‌توانید از مدل‌های فانتزی و کارتونی برای اطاق کودک سهم ببرید.

۶- خلاقیت به هزینه دهید

هنگام نورپردازی اطاق کودک نیازی نیست که تنها به کاربردی بودن آن فکر کنید؛ رؤیای خود را پیگیری کنید! سقف را با چراغ‌های کریستالی و ستاره‌ای براق نمایید یا با استفاده از فیبر نوری همچون آسمان پر ستاره نمایید. این بخش‌ها اغلب به ذوق شما مربوط می‌شود الی به اطلاعات فنی؛ به لاله‌زار سری بزنید، بسیاری از ایده‌های نورپردازی اتاق کودک که در مجلات می‌بینید در ایران قابل دسترسی هستند.

۷- چراغ خواب را از یاد نبرید

دلپذیرترین اتاق‌خواب‌ها می‌توانند در شب بسیار خوفناک باشند. مولود شما شدنی است هنوز از گنگی ترسی نداشته باشد؛ اما بعد از چند مرتبه از خواب پریدن در نصف شب، الی وقتی که شما به بالینش می‌رسید ممکن است لحظات تلخی را تجربه کند. “شب‌چراغ” هم به کودکتان حس امنیت اکثریت می‌دهد و از انگشتان پای شما در ابهام شب مراقبت می‌کند.

چگونه امنیت اتاق کودک‌مان را بالا ببریم

اتاق نوزاد معمولا همان اتاقی است که شکل و ظاهر آن تا ۳ الی ۴ سالگی کودک حفظ می‌شود و والدین دگرگونی ها بنیادین و چندانی در آن ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل پدرومادرها باید مراقب باشند که از همان لحظه ابتدا به فکر فراهم کردن فضایی ایمن و بی‌خطر برای فرزندشان باشند. برخی از مهم‌ترین نکات برای ایجاد فضای مطمئن و امن برای نوزاد و کودک‌ را با هم بازبینی می‌کنیم؛

نکات مهم

– تمامی پریزهای برق در اتاق کودک را با درپوش بپوشانید یا برق آن را قطع کنید.
– پنجره اطاق کودک را با نرده یا حصار پسندیده محکم کنید لغایت امکان سرنگونی کودک هستی نداشته باشد.
– از قرار دادن اشیای وزین یا اسباب‌بازی‌های سنگین روی میز یا گنجه اسباب‌بازی‌های کودک پرهیز کنید الی افتادن آن‌ها موجب آفت رسیدن به فرزندتان نشود.
– ذیل پرده اطاق کودک‌تان را بالا‌تر از قد او درنظر بگیرید الی متعلق به آویزان نشود و احتمال سرنگونی چوب‌پرده و آفت جدی از بین برود.
– درصورتی که در اتاق کودک از وسایل حرارتی همانند بخاری و رادیاتور استفاده می‌کنید، حفاظی متناسب با وسیله حرارتی برای آن درنظر بگیرید تا امکان آفت دیدن کودک بدست آن به صفر برسد.

اهمیت جایگاه والده در اتاق نوزاد

ایجاد فضایی مناسب برای والده در اطاق نوزاد از مهم‌ترین ویژگی‌های یک اطاق کودک محسوب می‌شود. بهتر است در هر اتاق نوزادی یک کاناپه راحت و نرم برای استراحت و برپایی مادر درنظر گرفته شود که امکان مراقبت از نوزاد را در فضایی پسندیده برای والده فراهم کند. این فضا می‌تواند مناسب‌ترین فضا برای شیر دادن والده به نوزاد، در آغوش کشیدن و نوازش نوزاد باشد. کارشناسان توصیه می‌کنند به جای به کارگیری صندلی برای والده حتما از یک کاناپه مناسب با رنگ صریح بهره‌گیری شود.

حرف آخر

همانطور که گفته شد نور برای کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

اما برای محافظت و سالم ماندن کودکان بویژه نوزادان که به مراقبت بیشتری احتیاج دارند ، تنها میزان نور نباید مد نظر باشد به طور مثال میزان رطوبت اتاق ، دمای اتاق ، اکسیژن اتاق و … باید مورد توجه والدین قرار گیرد .

میتوانید برای اطلاع از این آیتم ها به مقاله دیگر ما که با عنوان دما و رطوبت اتاق کودک چگونه باید باشد؟ مراجعه کنید

راهنمایی:

شما برای اندازه گیری این آیتم ها نیاز مبرم به تهیه لوازمی دارید از جمله آن ها :

۱. کیفیت سنج هوا که شامل اندازه گیری : دما ، رطوبت ، CO2 ، فشار و ذرات معلق موجود در هوا می باشد

۲. رطوبت سنج

۳. ترمومتر

۴. اکسیژن سنج

۵. CO و CO2 سنج

و مهم تر از همه نور سنج

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

نوزاد و شرایط اتاق خواب او

بچه‌ها در مقایسه‌ با بزرگترها زمان‌ بیشتری‌ را در اتاق‌ خود می ‌گذرانند؛ به‌ همین‌ دلیل‌ در چیدمان‌ اتاق‌ آنها باید نهایت‌ دقت‌ به‌ عمل‌ آید. به‌ ویژه‌ پیش‌ از دبستان، «اتاق» محلی‌ برای‌ بازی‌ و شناخت‌ است. پس‌ از ورود به‌ مدرسه‌ نیز این‌ شناخت‌ گسترده ‌تر می ‌شود، روابط‌ دوستانه‌ شکل‌ می ‌گیرد و نیاز فرزند به‌ فضایی‌ برای‌ مطالعه‌ و انجام‌ تکالیف‌ به‌ هستی می‌آید.
سعی‌ کنید اصول‌ اولیه‌ را در انتخاب‌ وسایل‌ به‌ پیشه بگیرید لغایت با رشد کودک‌ بتوانید بدون‌ صرف‌ هزینه‌ زیاد و فقط با تغییری‌ مختصر، نیازهای‌ او را برطرف‌ سازید.

نوزاد و شرایط اتاق خواب او

نوزاد

اتاق نوزاد و کودک

شرایط ایمنی مناسب برای اتاق نوزاد

نوزاد همیشه به بیشترین مراقبت احتیاج دارد . یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در کنار محبت کردن به کودک برای او انجام دهید این است که شرایط و محیط منزل و به خصوص اتاقش را برای او ایمن نگه دارید تا موارد مربوط به بهداشت و سلامت مناسب کودکتان مهیا باشد. سیستم ایمنی بدن نوزادان هنوز به شکل کامل با پیرامون بیرون از رحم سازگار نیست و محیط حیات و خواب آنها باید لغایت جای ممکن از میکروب‌ها و شرایط نامساعد بعید باشد. در این مطلب می‌توانید با بعضی از شرایط ایمنی اطاق نوزادان مانند دما، رطوبت و نور مناسب در هفته‌های اول تولدشان و برخی از ویژگی‌های تختخواب نوزاد برای خوابیدنش آشنا شوید.

درجه گرما و دما

قاعدۀ کلی این است که دمای اطاق را در حدی نگه دارید که بزرگسالی با لباس‌های سبک در آن پرماسیدن راحتی کند. به راستی اگر اتاق برای شما خیلی سرد است برای کودکتان هم سرد خواهد بود و اگر اطاق برای شما خیلی گرم است برای کودکتان هم گرم خواهد بود. بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند دمای اتاقی که کودک در آن است، بین ۲۲ لغایت ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شود.

مهم است که کودکتان گرم یا سردش نباشد، زیرا گرمای بیش از کران شدنی است ریسک سندرم مرگ یکباره نوزاد را در کودکان یک ماهه الی یک ساله افزایش دهد. اگر فکر می‌کنید کودکتان گرمش شده است، شکم یا پشت گردنش را رسیدگی کنید. این بهترین گذرگاه برای ارزیابی دمای مرکزی بدنش است. اگر داغ است یا عرق کرده، یک لایه از لباس‌هایش را مختصر کنید و پس مجدد دمای بدنش را رسیدگی کنید. اگر دست‌ها یا پاهای کودکتان هم سرد است نگران نشوید، زیرا این برای کودکان کاملاً طبیعی است که دست و پایشان سرد باشد، اما اگر هر نوع نگرانی‌ای در این مورد دارید بهتر است با پزشک کودکتان تماس اختصار بگیرید.

میزان رطوبت

سطح رطوبت پایین‌ می‌تواند منجر به زخم شدن بینی، گلودرد، پوست خشک و دشواری ها تنفسی و در مجموع دریافتن ناراحتی در کودک شود. سطح نم بالا نیز می‌تواند باعث رشد باکتری‌های مضر، غبار و کپک شود که می‌توانند به آلرژی در کودک منجر شود. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که سطح نم داخل خانه‌ها بهتر است بین ۳۰ لغایت ۵۰ درصد باشد. بد نیست اگر برای تعیین سطح نم از دستگاه‌های رطوبت‌سنج بهره‌گیری کنید که البته بعضی از مانیتورهای اطاق کودک، دماسنج و رطوبت‌سنج نیز دارد.

سطح نم در تابستان بالا و در زمستان ذیل است. در طول تابستان معمولاً سیستم تهویۀ دلنشین-دلپذیر مرکزی به طور اتوماتیک سطح رطوبت را تفریق می‌دهد. اگر این سیستم در خانهٔ شما وجود ندارد، اثناء طباخی و حمام هواکش و هود را صریح کنید و پنجره‌های طباخ خانه و گرمابه را کمی مفتوح بگذارید. در زمستان هم یک دستگاه رطوبت‌ساز استاندارد به افزایش رطوبت کمک خواهد کرد. پیمان دادن یک ظرف آب روی اجاق یا بخاری هم می‌تواند مؤثر باشد، درصورتی‌که در دم کردن خانه به شکل مداوم زیاده‌روری نشود.

نور مناسب

والدین معمولاً اخ دارند اتاق کودکشان شاد و پرنور باشد. روشنایی بسیار می‌تواند در چرت‌های روزانۀ کودک تداخل ایجاد کند، اما از جانب سایر و در باره کودکان هم مشابه بزرگسالان، نور مایه تنظیم ساعت باطنی تن می‌شود. پس می‌توانید لغایت زمانی که ساعت باطنی تن کودک تنظیم می‌شود، یعنی در حوالی شش هفتگی، در طول روز اتاق کودک را صریح نگه دارید و پس از آن نیز می‌توانید در درازا چرت‌های روزانه کمی نور اطاق را کمتر کنید.

روشن کردن چراغ خواب در درازا شب ضرورتی ندارد، اما اگر دوست دارید از آن کاربرد کنید نیز ایرادی ندارد. با این حال اندیشه نکنید که نوزاد از ابهام می‌ترسد. نوزادان و کودکان کوچک‌تر کاملاً به محیط تاریک که شبیه رحم باشد عادت دارند و معمول نیست که کودک زیر شش ماه از بیدار شدن در تاریکی بترسد. یک کودک شش ماهه یا بزرگ‌تر هم هنوز نمی‌تواند از موجودات خیالی بترسد، اما اگر بیدار شود و ببیند شما کنارش نیستید شدنی است فقط به این دلیل که حضور شما را حس نمی‌کند گریه کند.

در هر چهره نیز، اگر به عقیده می‌رسد کودکتان در طول شب با چراغ خواب راحت‌تر است یا سر زدن به او برای شما را ساده‌تر می‌، به کارگیری آن تأثیر بدی در خواب نوزادتان ندارد.

تخت خواب نوزاد

نوزادان معمولاً نیازی به تخت‌های کبیر و مجهز به ضربه‌گیر، بالش، پتوها، به خصوص پتوهای شل و نرم، ملافه و عروسک‌های گوناگون ندارند، بلکه تنها لازم است نوزادتان را روی یک تشک سفت، صاف، بدون بالش یا اسباب‌بازی و تنها روی یک ملافۀ کش‌دار کاملاً چسبیده به تشکش بخوابانید. هر وسیله‌ای که بتواند مایه گرم شدن بیش از بی گمان نوزاد شود یا به هر شکل باعث نارسایی در تنفسش ‌شود و حتی عروسک‌ها را از فضای خواب نوزاد حذف کنید لغایت با این اقدامات، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را تفریق دهید.

نوزاد شما همچنین می‌تواند در کنار بست شما در یک گهواره یا تختی بخوابد که یک طرفشان مفتوح می‌شود و به تختخواب والدین می‌چسبد الی هم امکان رسیدگی به کودک را در طول شب راحت‌تر کند و هم به والدین اجازه دهد که سریع‌تر به تغییرات یکباره در تنفس و حرکات نوزادشان پاسخ دهند، بعد بهتر است در ماه‌های اول تولد، نوزادتان را تقریبا به خود، اما در جای مخصوص خودش بخوابانید. در ضمن توصیه می‌شود که دوقلوها ساحل هم در یک تخت نخوابند، زیرا پژوهش ها اثر داده‌ است که خوابیدن دوقلوها در ساحل هم یا خوابیدن نوزادان در تخت والدین یا در کناره کودکان یا کسان بزرگسال دیگر، نوزادان را در معرض خطر بالاتری برای سندرم مرگ اتفاقاً نوزاد قرار می‌دهد. بعد لازم است از این سوژه آگاه باشید و شرایط خواب نوزاد را الی جای شدنی ساده کنید.

شرایط اتاق کودک و محیط دور و اطراف او

اگر ما به دنبال تغییراتی هستیم و امکاناتی داریم به عقیده می رسد که هر چه که رنگ اتاق یا محلی که کودک بازی می کند روشن تر باشد و رنگ های زنده ی جاندار باشد اهمیت اکثریت دارد.

وجود پنجره و این که بتواند منظره و دیدگاهی داشته باشد به او کمک می کند:

وقتی که آیینه هایی در گوشه ها-کناره ها او هست و میتواند خودش و سایرین را در آن ببیند و با آنها بازی کند و با گونه دیگری از خودش آشنا شود به او زیاد کمک میکند.

کف و سقف اتاق کودک باید تزئین شود:

رنگ هایی داشته باشد که به او آرامش بدهد مخصوصا نقش و نگار قالی یا فرشی که پایین پای او هست ، اگر خط هایی داشته باشد که او بتواند در آن بازی کند و محدوده هایی را برای خودش به هستی بیاورد برایش جالب و لذت بخش خواهد بود.

همیشه و حتما مخصوصا اثناء بازی او باید روشنایی کافی وجود داشته باشد:

زیرا تاثیرات این روشنایی را در آرامش و در همان سان فرصتی به جهت رشد کار و جنبش های مغز و ترشح هورمون ها و غدد می دانیم.
چیزی که کودک به آن بسیار دلنازک است بو می باشد :

امید این است که بوهای کهن و یا بویی که فرزند ما دوست ندارد و در برخورد و پیامد اولش می توانیم آن را در او تماشا نماییم را از وسط ببریم لغایت محیطی خوش بو یا بی بو را در کمر بستن داشته باشد.

ذهن کودکان را به تکاپو واداریم

به علت اهمیت سامان و ترتیب و این که ذهن او بتواند انضباط لازم و مهارت لازم را بر روی تکاپو های خودش داشته باشد مهم است که محیط اطراف او زیاد مرتب و منظم باشد. اگر امکان این را داریم که قفسه بندی هایی که برای جامه اوست ، برای کفش او برای افزار بازی های او یا وسایل دیگرش نیز باشد.

مخصوصا برای سن ۵ – ۶ سالگی به بعد جایی که به عنوان محل کارش و یا تحصیل او هست و پیوسته به نگارش و کشیدن و نقاشی کردن هست ، آنچنان باشد که هم بدن او را در شرایط صحیح خودش پیمان دهد و هم به خاطر روشنایی کافی ، فرصت و امکان آن را پیدا کند که از دقت و ظرافتی در کارش برخوردار باشد و بتواند مستفیض شود.

معلوم هست که در هر خانه ای که این امکان و فرصت هستی دارد حتی کتابخانه ای که جای پنج یا ده جلد کتاب که در یک یا دو قفسه ی آن وجود داشته باشد را حتما باید فراهم کرد و اصولا در حیات کودک حتی پیش از این که او به خواستن تمایلی و یا امکانی داشته باشد ، باید در صفحه ذهن او دائم کتاب ، آن هم با حروف برجسته ی مشخصی که بعدا برایش معنی دار خواهد بود را همیشه در اتاق خودش یا در اطاق بازی اش داشته باشد.

سخن پایانی

میدانیم که نگه داری از نوزاد شرایط ویژه ای را داراست .

برای این کار لازم است تا لوازمی مانند :

۱٫ کیفیت سنج هوا که شامل اندازه گیری : دما ، رطوبت ، CO2 ، فشار و ذرات معلق موجود در هوا می باشد

۲. رطوبت سنج

۳. ترمومتر

۴. اکسیژن سنج

۵. CO و CO2 سنج

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

دما و رطوبت اتاق کودک چه مقدار باید باشد؟

در این باره که دمای منزل یا اتاق نوزاد را دقیقا در چه حدی باید نگه داشت یا چقدر پوشاک باید به تن بچه کرد استجابت مسلم و قطعی وجود ندارد اما اینجا می توانید چند راهنمایی مفید در این زمینه را بخوانید.
بعضی وقت‌ها هم گرم شدن هوای اتاق نوزاد این‌قدر زیاد است که آنها به اشتباه انگار می‌کنند که نوزادشان تب کرده است اما بهترین و مناسب‌ترین دمای اتاق نوزاد چه‌قدر است؟ این سوال بسیاری از والدین است. از آنجایی که گرم کردن بیش از اندازه نوزاد خطر اجل ناگهانی را در نوزاد افزایش می‌دهد نباید اتاق نوزاد خیلی گرم باشد.

دما و رطوبت اتاق کودک چه مقدار باید باشد؟

دما و رطوبت

دما و رطوبت

دما و رطوبت مناسب برای اتاق نوزاد و شیرخوار

دما و رطوبت منزل بسیار حائز اهمیت است . در این مورد که دمای منزل یا اتاق نوزاد رادقیقا در چه حدی باید نگه داشت یا چقدر پوشاک باید به تن بچه کرد پاسخ مسلم و قطعی وجود ندارد و فقط می توان راهنمایی های کلی ارائه کرد.

به وزن کودک بیشتر توجه شود

در واقع این بحث به ترموستات یا تنظیم کننده باطنی دمای تن برمی گردد و به سن و وزن کودک بستگی دارد.

سیستم گرمایی بدن کودکان زیر ۵/۲ کیلو طوری نیست که حرارت تن آنها را در اندازه پسندیده نگه دارد. بچه هایی که بین ۵/۲ الی ۴کیلو وزن دارند، چندان نیازی به این که از بیرون گرم شوند ندارند و می توانند دراتاقی تا دمای ۱۸ لغایت ۲۰ درجه سانتیگراد نیز دمای پسندیده برای بدن را حفظ کنند.

هنگامی که وزن کودک ۸ کیلو می شود، سیستم حرارتی بدن او خوب کار می کند و لایه ای از چربی هم زیر پوست او هست که او را گرم نگه می دارد. اکنون که می شود دمای اتاق آنها را در هوای سرد یا خنک تا ۱۶ درجه سانتیگراد هم ذیل آورد. بطور کلی می توان گفت که اتاقی با دمای ۱۸ الی ۲۰ درجه برای تغذیه و بازی کودک بالای ۵/۲ کیلو و بچه های بزرگتر پسندیده است.

نوزاد را در چه مکانی قرار دهیم

نوزاد وکودک را نباید یکراست جلوی کولر قرار داد، چون ممکن است دمای تن او تا حد خطرناکی زیر بیاید. همین قضیه در مورد منبع گرمایشی ای چون شوفاژ و بخاری هم مصداق دارد و شدنی است دمای تن آنها را بیش از حد بالا ببرد.

علاوه بر دما، حفظ رطوبت محل زندگی نوزاد یا شیرخوار هم اهمیت دارد. در هوای سرد، رطوبت اقلیت وجود دارد. این هوا وقتی با وسایل حرارتی مشابه شوفاژ یا بخاری گرم شود، خشک تر هم میشود، مخصوصا هنگامیکه دما از ۲۴ درجه سانتیگراد بالاتر می رود.

هوای داغ مخاط بینی و مجاری تنفسی کودک را خشک می کند و مایه می شود که احساس ناراحتی کند و توانایی او برای مقابله با عفونت پایین بیاید و مکررا به بیماریها دستگاه تنفسی بالایی همانند زکام مبتلا شود.

تجربه والدین حائز اهمیت

فراهم آوردن فضایی با هوای خنک برای نوزاد، ازسوی والد و والده بی تجربه ای که بیش از حد نگران و وسواسی هستند، دشوار است. آنها دلشان می خواهد از فرزندشان در اتاقی داغ و با رو اندازهای فراوان مراقبت کنند.

درچنین شرایطی، بعضی از نوزادان حتی در زمستان هم عرق سوز می شوند. بعضی خانواده ها به منزل های زیاد گرم علاقه دارند و در طول زمستان هوای منزل را گرم تر و گرم ترمی کنند و متوجه خطرات آن نیستند.

یکی از راههای کنترل هوای خانه، استفاده از ترموستات است که وقتی درجه گرما به نقطه خاصی (مثلا ۲۰ الی ۲۳ درجه) می رسد، دستگاه حرارتی را خاموش می کند.

والد و مادر بی تجربه می توانند  دماسنج هم بکار برند  و آن را در جایی که جلوی چشمشان باشد آویزان کنند و هرچند وقت یکبار نگاهی به آن بیندازند تا مطمئن شوند که دمای اتاق کمتر یا بیشتر از کران لزوم نیست و کم کم به دمای مطلوب عادت کنند.

والد و مادرها معمولا دوست دارند جامه بسیار بر  بدن بچه هایشان کنند. این کار را حتی والد و مادرهای باتجربه هم می کنند.

بدن یک کودک طبیعی، یک ترموستات داخلی دارد، البته به شرط اینکه او را پایین لایه های فراوان لباس و رو انداز زندان نکرده باشیم، چون به این ترتیب ترموستات بدنش از پیشه می افتد

دما و رطوبت اتاق کودک

دمای اتاق کودک و میزان رطوبت آن از غدغه های والدین پیش از ورود کودک به
خانه است .

قبل از ورود کودک دمای اتاق کودک و میزان رطوبت آن باید تنظیم شود .

 

دمای اتاق کودک و نوزاد

دمای اتاق کودک نباید سرد باشد ، هوای سرد مایه سرما خوردگی و بدخوابی کودک
می شود .

هوای گرم سبب عرق کردن و بی قراری کودک شده و دمای تن او همانند تن تب دار
می شود .

هوای خیلی گرم مایه خشک شدن مخاط حلق و بینی و زمینه ساز ابتلا به بیماری
های تنفسی می شود .

دمای مناسب اتاق تا حدود زیادی به سن و وزن کودک بستگی دارد .

کودک در وزن ۴ الی ۵٫۲ کیلوگرم دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد برای حفظ دمای
بدن کودک پسندیده است .

در وزن ۸ کیلو ساختن لایه چربی در بدن کودک ، دمای بدن او را حفظ می کند .

به طور کلی مناسب‌ترین دمای اتاق کودک ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌‌گراد است.

نکته

کودک را مستقیم جلوی کولر یا منبع گرمایشی قرار ندهید، چون دمای تن او تا
حد خطرناکی تغییر می کند.

رطوبت اطاق کودک

تنظیم درصد زطوبت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رطوبتی در نزدیک ۴۰ تا ۵۵ درصد زیاد مناسب است.

در هوای سرد رطوبت کمتر است و وسایل حرارتی هوارا خشکتر نیز می کنند برای
جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی و مجاری تنفسی کودک و ذیل آمدن رطوبت
دستگاه بخور و یا گذاشتن  کتری آب بر روی شوفاژ یا بخاری امری ضروری است .

خشک شدن مجاری تنفسی توانایی کودک برای مقابله با عفونت را ذیل می آورد و
دائم به بیماری های دستگاه تنفسی بالایی همانند زکام مبتلا می شود.

نکته

وسایل حرارتی مقدار اکسیژن موجود در هوا را نیز کاهش می دهد پس مراقب این
موضوع نیز باشید.

به طور کلی پنچره های دو جداره و عایق بندی ساختمان از واجبات حفظ تعادل
دمای خانه در هر فصلی می باشد.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد برای حفظ سلامت کودک خود می بایست دما و رطوبت منزل علی الخصوص اتاق کودک خود را در شرایط مطلوب نگه داریم .

برای این کار لازم است تا لوازمی مانند :

۱٫ کیفیت سنج هوا که شامل اندازه گیری : دما ، رطوبت ، CO2 ، فشار و ذرات معلق موجود در هوا می باشد

۲٫ رطوبت سنج

۳٫ ترمومتر

۴٫ اکسیژن سنج

۵٫ CO و CO2 سنج

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

 

پاپیتال را چگونه در منزل نگهداری کنیم؟

پاپیتال به خاطر شکل زیبای برگاش و حالت رونده و آویزی که داره جلب پروا میکنه و به نام پیچک یا عشقه هم شناخته میشه. پسندیده برای زیباسازی فضای سبز به ویژه برای دیوارها و سردرهاست. چون رشد سریعی داره و جلوه ی زیبایی به حصار میده. مخصوصا اگه دیوارها به دلیل گذشت زمان ظاهر نامناسبی پیدا کرده باشن میتونید با این ایده حصار سبز و متفاوتی داشته باشین. برای کاشت در گلدان های آویز در فضای باز این گیاهو توصیه میکنیم چون جزء گیاهان همش سبز محسوب میشه و میتونید تمام سال از زیباییش لذت ببرید.

پاپیتال را چگونه در منزل نگهداری کنیم؟

پاپیتال

پاپیتال

پاپیتال گیاه پوششی و همیشه سبزی است که دارای ساقه های دائمی چوبی و بالا رونده چسبنده میباشد. زیستگاه اولیه آنها اروپا، آسیا و شمال آفریقا بوده است. این گیاه همیشه در بیشه ها، پرچینها و محلهای سایه رشد کرده و برای پوشش دیوارها و فنسها ایده آل میباشد.

این گیاه تا حدی سمی است و به شکل وحشی روی صخره ها ،در جنگل ها و روی دیوارها می روید . بیشتر آن را به عنوان گیاه تزیینی می کارند و چند گونه پرورشی از آن هستی دارد. برگهای آن مصرف دارویی دارد که آن را با دست چیده و در روبرو آفتاب در جایی که هوا جریان دارد خشک می کنند.

انواع مختلف پاپیتال دارای برگهایی کبیر یا کوچک با بریدگیهایی در حاشیه هستند که بعد از بلوغ تغییر شکل داده، فاقد لب، تیره رنگتر و ضخیمتر میگردند ، هم چنین جوانه های گیاه نیز سختتر میشوند. رنگ برگها از سبز تیره لغایت سبزمایل به خاکستری و یا برگهای ابلق «سبز و زرد» بسته به واریته گیاه تغییر میکند. به طور کلی نسبت به شرایط محیطی دارای نیرو سازگاری بالایی میباشد و در گرما بالا و پایین و روشنایی کم و زیاد میتواند رشد کند. آن دسته از پاپیتالها که برگهای خلنگ دارند، نسبت به سرما و خسارات ناشی از باد متحمل تر میباشند. گونه ها ضعیف پاپیتال را میتوان در گلخانه و محیط های بسته تربیت داد

این گیاه پوششی تا هنگامیکه در کنار یک گیر عمودی قرار نگیرد بالا نمیرود. اگر گیر عمودی یک درخت باشد بهتر است از بالاروی پاپیتال جلوگیری رو کرد و یا اینکه به صورت کنترل شده آن را هدایت کرد زیرا گردهمایی آن روی تنه درخت سبب خشک شدن درخت میگردد.

رشد این گیاه در پیش درآمد کند میباشد، در عین حال انواع ابلک آن نسبت به سبز رشد کمتری دارند. اوایل لغایت اواسط پاییز سررسید گلدهی پاپیتال میباشد. گلهای آن به صورت نامشخص به رنگ سبز مایل به زرد و نیمه کروی با بویی مشابه بوی عسل میباشند. این گلها الی هنگامیکه گیاه ۱۰ ـ ۵ ساله نشده است، ظاهر نمیشوند. میوه های آن سمی بوده و بدست طیور جابجا میشوند.

نور مناسب پاپیتال

این گیاه در اصل پسندیده فضای بازه و بهترین رشد رو زمانی داره که چند ساعت روشنایی مستقیم آفتاب رو گرفتن کنه. به ویژه اگه از نوع خلنگ باشه به روشنایی اکثریت نسبت به گونه ها سبز دربایستن داره و در غیر این چهره حالت ابلق خودش رو از دست میده و به رنگ سبز درمیاد. میشه از این گیاه در محیط اتاق هم حفاظت کرد به شرطی که پنجره ی نورگیر داشته باشه و چند ساعت روشنایی سر راست گرفتن کنه ولی اگه چنین شرایطی براش فراهم نشه گیاه رشد نمیکنه و مبتلا ریزش برگ میشه.

آبیاری پاپیتال

پاپیتال اگه در باغچه کاشته بشه، گیاهان مسن تاحدودی نسبت به خشکی مقاومن ولی اگه گیاه جوونه و یا تو گلدون کاشته شده، خاک تاحدودی نمدار رو میپسنده و بهتره خشکی نکشه الی برگ ها شاداب باقی بمونن. چنانچه زیاد خشکی بکشه برگ ها شفافیت خودشونو از دست میدن و مبتلا سوختگی میشن. آبیاری بیش از کران باعث میشه که گیاه مبتلا مرض های قارچی بشه و لک های قهوه ای رو برگ ها ایجاد بشه. بهترین زمان آبیاری بعد از خشک شدن سطح خاکه.

عشقه گیاهی نم دوسته و در آب و هوای نمدار رشد بهتری داره. به همین منظور در روزهای گرم اما زمانیکه آفتاب شدید نیست برگ هاشو با آب افشانه کنید. اگه در گلدون کاشته شده از زیرگلدونی آب و سنگریزه کاربرد کنید به طوریکه گلدون روی سنگ پیمان بگیره و کفش با آب در پیوستگی نباشه.

دمای پسندیده پاپیتال:

دماهای مختلفی رو میتونه تحمل کنه ولی بهتره که دما از صفردرجه تفریق پیدا نکنه وانگهی در هوای خیلی گرم اگه خشکی بکشه برگ ها مبتلا سوختگی میشن و در این حالت باید به آبیاریش دقت بشه.اما دمای ۲۵-۱۸درجه بهترین دما برای حفاظت این گیاهه.

خاک مناسب پاپیتال

نسبت به خاک سختگیر نیست و خاک های مختلفو بردباری میکنه اما هرچقدر خاک سبکتر باشه و موادغدایی بیشتری داشته باشه بی گمان رشد بهتری هم خواهد داشت. در نتیجه استفاده از کود پوسیده ی دامی یا خاک برگ در بسترش میتونه خیلی سودمند باشه. برای سبکتر شدن خاک میتونید به خاک باغچه اندکی شن یا پیت ماس اضافه کنید.

کوددهی پاپیتال

اگه گیاهتون خاک قوی داشته باشه نیازی به کود پیدا نمیکنه اما اگه رشدش بازایستاد میتونید در فصل بهار و تابستان از کودهای ویژه گیاهان زینتی ماهی یک بار بهره‌گیری کنید.
تکثیر گیاه پاپیتال

از طریق قلمه ی ساقه به راحتی تکثیر میشه. کافیه در فصل بهار یا تابستان قلمه ای تعبیه کنید که بسیار بلند نباشه یعنی حدود۲۰-۱۵سانتی متر باشه و اگه شمار برگ ها زیاده برگ های اضافی رو حذف کنید الی ریشه زنی بهتر رویداد بیافته.

قلمه رو در بستری پسندیده و سبک مانند شن یا پرلیت و پیت ماس قرار بدید تا پوسیده نشه و از بین نره. تا زمانی که ریشه زنی چهره بگیره بسترو نمناک نگه دارید و حتی میتونید روشو با پلاستیک بپوشونید لغایت رطوبت بیشتری داشته باشه.

نکته پایانی

گیاهان آپارتمانی از طرفداران ویژه ای برخوردار است . اما نگه داری از آن ها نیازمند صرف وقت است چرا که اگر به آن ها رسیدگی نشود به سرعت از بین می روند .

امروزه با مشغله کاری فراوانی که هر فردی دارد مطمئنا نمیتواند وقتی را به این کار اختصاص دهد .
از این رو با پیشرفت تکنولوژی ما میتوانیم بدون آن که وقت زیادی را صرف نگهداری از گیاهان کنیم با چند وسیله ساده و یک تلفن همراه تمام اعمال روی یک گیاه را کنترل کنیم

برای این کار نیاز به تهیه لوازمی مانند :

شیر برقی ، تایمر ، کنترلر ، رطوبت سنج ، سطح سنج ، لوکس متر ، UV لایت متر ، اکسیژن متر ، سولار متر ، PH متر ، CO2 سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control

 

آلوئه ورا را چگونه در خانه پرورش دهیم؟

آلوئه‌ورا این روزها یکی از رایج‌ترین گیاهانی است که در آپارتمان‌ها و خانه‌ها متعلق به نگهداری می‌کنند. شاید برای‌تان عجیب باشد که چگونه این گیاه که ظاهری شبیه کاکتوس دارد، می‌تواند به پای ثابت سالن‌ پذیرایی، تراس‌ یا گلخانه‌های خانگی تبدیل شود.
افراد زیادی که آلوئه‌ورا در منزل نگهداری می‌کنند علاوه بر آنکه نگهداری این گیاه را ساده و بی‌دردسر می‌دانند، از ویژگان درمانی آن نیز سهم می‌برند. آلوئه‌ورا که با نام صبر‌زرد نیز شناخته می‌شود ازجمله گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه‌های درمانی مختلفی دارد و به چهره خوراکی و موضعی مصرف می‌شود.

آلوئه ورا را چگونه در خانه پرورش دهیم؟

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا را چگونه نگهداری کنیم؟

گیاه آلوئه ورا جزو گیاهان دارویی و پرمصرف در اقصی نقاط دنیا است که علاوه بر این خواص، زیبایی این گیاه انگیزه نگهداری آلوئه ورا در آپارتمان و خانه بسیاری از شماست.نگهداری آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا این روزها احد از رایج ترین گیاهانی است که در آپارتمان ها و خانه ها متعلق به حفاظت می کنند. احتمالاً برای تان شگفت باشد که چگونه این گیاه که ظاهری همانند کاکتوس دارد، می تواند به پای ثابت سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه های خانگی تبدیل شود.
افراد زیادی که آلوئه ورا در خانه حفاظت می کنند علاوه بر آنکه حفاظت این گیاه را ساده و بی دردسر می دانند، از ویژگان درمانی آن نیز بهره می برند. آلوئه ورا که با اسم صبر زرد نیز شناخته می شود ازجمله گیاهانی است که در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه های درمانی مختلفی دارد و به چهره خوراکی و موضعی مصرف می شود.

شرایط و طرز نگهداری گیاه آلوئه ورا

چه دمایی پسندیده این گیاه است؟

بهترین آلوئه ورا در سرزمین های گرمسیری و خشک کشت می شود بعد اگر می خواهید در آپارتمان تان آلوئه ورا حفاظت کنید، باید به دمای هوا و میزان آبی که به این گیاه می دهید توجه کنید. بهترین دما برای آلوئه ورا ۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.
گرما و سرمای شدید سلامت گیاه را به خطر می اندازد. بعد اگر در منطقه ای حیات می کنید که روزهای خیلی گرم و شب های خیلی سرد دارد بهتر است از حفاظت این گیاه صرف نظر کنید یا آن را داخل آپارتمان یا خانه نگهداری کنید؛ یا متناسب با دمای هوا آن را به خارج منزل منتقل کنید الی گیاه نور خورشید را به صورت سر راست دریافت کند.

چقدر آب بدهیم؟

برای آبیاری آلوئه ورا برنامه ریزی دو هفته ای داشته باشید. می توانید در فاصله ۱۲ الی ۱۴ روز به طور مرتب به این گیاه آب بدهید. میزان آبی که به گیاه می دهید، باید به گونه ای باشد که آب از زهکش گلدان بیرون نشود. اگر در موقعیتی پیمان گرفتید که میزان آب بیشتری به گیاه دادید و آب در زیرگلدانی جمع شد حتما آب مازاد را سریع تخلیه کنید چون نم بیش از اندازه به سلامت ریشه ها آفت می رساند و آنها را تباه می کند.

بهترین حالت برای آبیاری آلوئه ورا زمانی است که خاک آن کاملا خشک باشد. برای چک کردن خشکی خاک بس است خاک را با انگشت تان لمس کرده یا یک بند انگشت را در خاک فرو کنید تا از میزان خشکی خاک مطمئن شوید؛ در این شرایط آلوئه ورا را آبیاری کنید. فراموش نکنید فاصله آبیاری آلوئه ورا را در زمستان از دو هفته به یک ماه تغییر دهید. این گیاه در زمستان به خواب می رود و نیازش به آبیاری کمتر می شود.

از چه کودی کاربرد کنیم؟

بهترین خاکی که می توانید برای آلوئه ورا بهره‌گیری کنید، ترکیبی از ماسه یا پولیت ۴۰ درصد با خاک برگ است. البته بهتر است این ترکیب را درون گلدان سفالی تجربه کنید. باید مراقب باشید اثناء جایگزینی خاک زهکشی های گلدان را مسدود نکنید. وجود این زهکشی ها مانع از فساد ریشه ها می شود. بهترین زمان برای تغییر خاک گلدان هر ۶ ماه یک بار است.
هنگام برگزیدن گلدان از روز اول به سایز آن پروا کنید. انتخاب گلدان های کوچک شما را خیلی زود به دردسرتعویض گلدان می اندازد؛ فلذا بهتر است از ابتدا متناسب با سن گیاه و حجم ریشه آن سراغ گلدان پسندیده بروید. فراموش نکنید پس از گذشت یک سال، حجم ریشه های آلوئه ورا اغلب می شود و گلدان نیاز به تعویض پیدا می کند.

چطور تکثیرش کنیم؟

برای تکثیر گیاه آلوئه ورا طریق های مختلفی هستی دارد که یکی از آنها استفاده از پاجوش هاست. آلوئه ورا هر ۶ ماه یک بار پاجوش ها یا جوانه هایی می زند که درست در قاعده گیاه رشد می کند. این جوانه ها بهترین و ساده ترین روش خانگی برای تکثیر آلوئه وراست.
خیلی آرام و به آهستگی این جوانه ها را از گیاه متمایز کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه پیمان دهید. پاجوش ها برای تکثیر باید ریشه های خودشان را داشته باشند؛ بعد هنگام جدا کردن پاجوش ها مراقب ریشه های حقیر آنها باشید. به بازبینی زمان طی دو لغایت سه هفته ریشه های گیاه شروع به رشد می کنند و بزرگ می شوند و آلوئه ورا کوچک به یک آلوئه ورا مستقل تبدیل می شود.

پیش از خرید این نکات را بدانید

آلوئه ورا گیاه طبیعت و بیابان است؛ بعد به روشنایی بسیار احتیاج دارد ولی این نور باید غیرمستقیم باشد.
از آنجا که آلوئه ورا بسیار مانند کاکتوس است و در گروه گیاهان گوشتی قرار دارد، بعد نیازی به آبیاری هر روزه ندارد.
بهتر است خاک این گیاه مانند خاک انواع کاکتوس شنی باشد.
هنگام تکثیر گیاه باید مراقب باشید ریشه های پاجوش ها در معرض هوا پیمان نگیرند.
گیاه آلوئه ورا برخلاف دیگر گیاهان نیازی به افشانه کردن و نمناک شدن برگ هایش ندارد.

چه گزند هایی سراغش می آیند؟

لکه سیاه اسم نوعی گزند است که می تواند سلامت آلوئه ورا را به خطر بیندازد. این لکه های سیاه در نشانه گزش حشرات و تخم ریزی آنها روی آلوئه ورا دیده می شود. این گونه گزند معمولا در شرایطی که آلوئه ورا در کشتزار پرورش دیتا می شود زیاد دیده می شود. پوسیدگی ریشه نیز احد سایر از شایع ترین مشکلاتی است که می تواند آلوئه ورا را از بین ببرد. پوسیدگی ها غالبا برآمده از آبیاری بیش از اندازه گیاه است. علاوه بر این شپشک سفید یا شپشک آرد آلود نیز ازجمله گزند های این گیاه است که در شرایطی که آلوئه ورا را در کشتزار کشت بدهند و شما آن را به خانه بیاورید ممکن است گیاه تان به آن آلوده باشد.

خواص آلوورا:

ویتامین های موجود در آلوورا A ، B1 ،B2 ، B6 ،B12 ،C ، E و فولیک اسید ونیاسین و مواد معدنی دربرگیرنده کلسیم ، سدیم ، آهن ، پتاسیم ، کروم ، منگنز ، مس و روی می باشد .

در حفظ رطوبت پوست در پوستهای خشک کمک کننده است.

در درمان نشانه ها سوختگی، اثرات ضد التهابی مفید است.

قدرت جذب آلوورا ۴ برابر سریعتر از آب می باشد.

دارای آنزیمهایی همانند آمیلاز و لیپاز می باشد که برای تفریق چربی و قند خون مفیدند.

این معجزه گر خواص ضد لک ، ضد جوش ، آگنه ، چروک ، گوشت اضافه و آفتاب سوختگی و ضد عفونی کننده دارد.

گیاه دارویی الوورا در کاهش ریزش مو موثر است.

جالینوس معتقد است از آنجا که آلوورا خون را از ناحیه راز به طرف پا می راند لذا ازسکته های مغزی جلو گیری کرده واز تیرگی چشم می کاهد .

استفاده از این گیاه سبب سرعت در بهبودی زخمها ، بازدارندگی از عفونت وهمچنین جلو گیری ازبجا پایدار گذاشتن آثار زخم وگوشتهای اضافی می گردد . شیوه ی کاربرد ی این گیاه به این چهره بوده است که برگ این گیاه را از میان برش دیتا و ژل بی رنگی که از آن بیرون می شوده را بر روی زخم ها و بریدگی ها و سوختگی های سطحی میمالیدند

عصاره این گیاه برای حفاظت پوست وموی راز موثر بوده وباعث حالت دادن موودرخشندگی آن می شود .

بخور این گیاه آرامش دهنده درد سینوزیت می باشد واستنشاق بخار آبی که برگ آلوورا درآن ریخته شده باشد برای شخص مبتلا به آسم سودمند است .

نوشیدن همیشگی ومنظم آلوورا به شما فرمان می دهد بواسطه تامین طبیعی امینو اسیدهای ضروری بدن ، سلامتی تن خودرا حفظ نمائید .

سبب تحرک ماهیچه ها وصحت کارکرد مفاصل می شود .

می تواند منبعی غنی از مواد سازنده را به شما ارائه کند که همواره پوستی تندرست وشاداب داشته باشید وبا اثرات پیری پوست مقابله کنید

سطح انرژی تن افزایش می یابد وبه شما کمک می کند لغایت وزن تن پسندیده ومتعادل گردد .

آلوورا بطور طبیعی مقاومت بدن را افزایش می دهد .

می تواند حرکت موجی روده را شفا بخشیده وجذب پروتئین را افزایش دهد وهمزمان میزان باکتریهایی را که سبب تخمیر می شوند تفریق دهد .

آلوورا در ضمن سبب تفریق سوزش قلب ، معده سایر ناراحتی های گواراشی می شود .

متضمن سلامتی دهان ولثه می باشد .

فقط فکر کنید با بهره‌گیری فقط ۶۰ الی ۱۲۰ گرم نوشیدنی آلوورا در روز می توانیدتغییرات را در خود مشاهده کنید .

برای درمان زخم معده، زخم های گوارشی، ناچیز خونی، بی خوابی، درد کلیه و برای گونه ها دیابت مفید است

تذکر:

ژل Aloe برای استعمال بیگانه ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب بازتاب آلرژیک می شود. اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آنرا پیوستگی ندهید.ژل Aloe برای بهبود زخمهای عمیق مؤثر نیست.

– شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا شکم‌روش روده ای شدید گردد،

– نسوان باردار یا شیرده نباید این مونث را مصرف کنند زیرا شدنی است سبب انقباضهای رحمی گردیده و سقط جنین را تحریک کند.

مصرف مسهل Aloe برای درمان بیماریهای معده ای- روده ای، انسداد روده ای،آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می شود.

– این مونث ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول،کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.

– مصرف طولانی مدت این ماده سبب گزین کردن به آن می شود یا ترازمندی الکترولیتی رامختل می سازد. این ماده شدنی است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد.

کودکان پایین ۱۲ سنه نباید گیاه Aloe مصرف کنند.

حرف آخر

همه ما میدانیم گیاهان برای نگهداری نیازمند صرف وقت از طرف ما می باشند تا به ثمر نشسته و یا بتوانیم آنان را با طراوت نگه داریم . اما امروزه با مشغله کاری فراوانی که هر فردی دارد مطمئنا نمیتواند وقتی را به این کار اختصاص دهد .
از این رو با پیشرفت تکنولوژی ما میتوانیم بدون آن که وقت زیادی را صرف نگهداری از گیاهان کنیم با چند وسیله ساده و یک تلفن همراه تمام اعمال روی یک گیاه را کنترل کنیم

برای این کار نیاز به تهیه لوازمی مانند :

شیر برقی ، تایمر ، کنترلر ، رطوبت سنج ، سطح سنج ، لوکس متر ، UV لایت متر ، اکسیژن متر ، سولار متر ، PH متر ، CO2 سنج و …

فروشگاه آراد کنترل با داشتن نیرو با تجربه و متخصص در این زمینه ها میتواند شما را در این راه راهنمایی کند

برای اطلاع از محصولات مرتبط و خرید این محصولات میتوانید به سایت ما به آدرس www.aradcontrols.ir مراجعه کنید .

جهت مشاوره و راهنمایی نیز در این زمینه میتوانید با شماره های ذیل تماس حاصل نمایید .

تهران : ۰۲۱‎-۷۷۶۵۳۷۸۸
مشهد: ۰۵۱‎-۳۷۲۹۸۸۸۱

همچنین میتوانید با مراجعه به کانال ما در تلگرام از ویژگی های دیگر محصولات مطلع شوید .

آدرس کانال : @arad_control